Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore 20222_final

20222_final

Published by Adam Szabo, 2023-07-31 08:54:29

Description: 20222_final

Search

Read the Text Version

A Tompa Mihály Református Gimnázium diáklapja 2023/1

2 Tartalom: 3. oldal - Nemzetközi Diáknap története 4. oldal - Regionális Diáknap 4. oldal - Rákóczi és az Andrássyak nyomában 5. oldal - Az Örökség 6-7. oldal - Királybocától Imrikfalváig 8. oldal - Farsangi szokások nálunk és a világban 9. oldal - Farsangi ételek, fogások 10-11. oldal - A legfinomabb világnapok 12-13. oldal - Hogyan védje egy refis a környezetét 14-15. oldal - Játék ajánló - Hex Commander 16-17. oldal - Fényszikék használata 17. oldal - App-ajánló - BeReal & Photomath 18-20. oldal - Színészportré - Jászai Mari 21. oldal - DÖK - Interjú Ferencz Zsoltival 22. oldal - Bibliakalauz 23-25. oldal - Barangolás Gömörben - Osgyáni kastély 27-30. oldal - Diákjaink művei Szerkesztők: Bettes Vivien Andrea (VI.O), KoVa (VI.O), Molnár Sándor (VI.O), Vámos Dorka (VII.O), Vargha Balázs (I.G), Szabo Ádám (2.G) Korrektor: Majercsík Mária Tördelő: Szabo Ádám Koordinátor: Majercsík Mária

3 Nemzetközi Diáknap története Vajon mindenki tudja, mióta ünnepejük a Nemzetközi Diáknapot, s milyen események állnak a háttérben? Illene, ugyanis a világnap eredete szomorú eseményekhez köthető, így inkább megemlékezés ez a nap, mintsem ünnep. A Nemzetközi Diáknapot november 17-én ünnepeljük, annak az emlékére, hogy 1939. november 17-én Hitler parancsára bezárták az összes cseh- és morvaországi felsőok- tatási intézményt, 1200 professzort és diákot hurcoltak el a Sachsenhausen-Oranien- burg koncentrációs táborba, és kivégeztek kilenc diákvezetőt. Az események 1939. október 28-án, az első csehszlovák köztársaság kikiáltásának ün- nepén kezdődtek, amikoris Prágában különböző csoportok, elsősorban egyetemisták békés tüntetést szerveztek, szórólapokon arra kérték a cseh polgárokat, hogy tiltakoz- zanak a már fél éve tartó német megszállás ellen. Hitler az eseményekről értesülve személyesen telefonált a Cseh-Morva Protektorátus államtitkárának a tüntetések azonnali leállítását követelve. A nácik a tömegbe lőttek, a sortűznek két áldozata lett: Jan Opletal orvostanhallgató, akinek nevét ma utca őrzi a Vencel tér mellett, és Vá- clav Sedlácek, 22 éves pék. Míg Sedlácek pár percen belül halott, Opletal november 11-ig küzd a halállal. Ján Opletal temetésére november 15-én kerül sor, mely újabb németellenes tüntetésbe torkollott. Hitler másnapra rendkívüli tanácskozást hívott össze, és bírói végzés nélkül az ott elhatározott intézkedések alapján végezték ki a kilenc diákvezetőt és internáltak a Sachsenhausen-Oranienburg koncentrációs tábor- ba 1200 embert. A németek célja az volt, hogy a csehek számára lehetetlenné tegyék a felsőfokú tanulmányokat és iskolázatlan, tudatlan, önállótlan, jogaival élni képtelen nemzetté tegyék őket. Az eljárás nagy felháborodást és ellenállást váltott ki világszerte. Londonban a Nemz- etközi Diáktanács konferenciáján 1941-ben nyilvánította e napot Nemzetközi Diáknap- pá. November 17-e a későbbiek során több alkalommal lett a diákok vélemény nyil- vánításának napja a valamikori Csehszlovákiában. 1968. november 17-én is utcára vonultak a fiatalok, majd az 1939-es események ötvenedik évfordulójára a cseh diákok ismét tüntetést szerveztek november 17-re, ami aztán a „bársonyos forradalom“ elindítója lett. (Vámos Dorka, VII.O)

Regionális Diáktalálkoz4ó 2022. november 16-án a környező alapiskolák kilence- dikesei részt vettek az iskolánk Diákönkormányzata (DÖK) által minden évben megrendezett regionális diáknapon. A Regionális Diáktalálkozó hagyományosan a Nemzetközi Diáknap előtt egy nappal kerül megrendezésre. Mintegy 40 diák volt vendégünk, s vett részt a DÖK által megszervezett programokon, melyek részben iskolánk névadója, Tompa Mihály életébe nyújtottak betekintést, részben pedig Rimaszombatot ismertették még a részt- vevőkkel. A találkozó nagyon jó hangulatban telt, s min- den jelenlévő ajándékokkal távozott a nap végén. (Szabo Ádám, VI.O) Rákóczi és az Andrássyak nyomában Iskolánk felső tagozatos diákjai 2022. 11. 22-én részt vettek egy egynapos tanulmányi kiránduláson. A ta- nulmányi kirándulás keretein belül lehetőséget kap- tunk Kelet-Szlovákiába utazni, azon belül Tőketerebes környékére, hogy betekintést nyerjünk Rákóczi és az An- drássyak múltjába. A napunk korán kezdődött, mivel az út több, mint 3 óráig tartott. Megérkezésünk után első utunk az Andrássy kastélyba vezetett, ami ma már múzeumként működik. A tárlatvezetés a kastély múltját és tulajdonosaik kora- beli életét mutatta be számunkra. A kastélykertben talál- ható Andrássy Gyula mauzóleuma, amelyet szintén volt lehetőségünk megtekinteni. A két órás tárlatvezetés után ebéd következett a Nagyasszonyok éttermében, Borsiban, közvetlenül a Rákóczi-kastély épületében. Utolsó programunk Rákóczi három születése c. kiállítás megtekintése volt, szintúgy a kastély épületében. Az interaktív és modern kiállítás érdekes volt a diákok számára. Ezután már csak a közös fotók következtek a Rákóczi- szobornál, és lassan ideje volt hazaindulni az es- emény dús nap után. (Bettes Vivien Andrea, VI.O)

5 Az Örökség Iskolánk 2022. November 16-án Az Örökség c. színdarabot nézte meg a rimaszombati Kultúrházban, amelyet a Komáromi Jókai Színházegyesület színészei adtak elő. A közös szégyen reménye Schwechtje Mihály tisztán megfogalmazott tragédiát, megtörtént esetet dolgozott színpadra. A végeredmény egy kortárs magyar dráma lett, amely kortárs problémát dolgoz fel. Schwechtje Mihály filmrendező e színpadi műve 2020-ban a Legjobb magyar dráma díját nyerte el. A történet főszereplője, Szabó András, gyermekorvos anyja halála miatt érkezik vissza Németországból szülőfalujába, hogy rendezze a családi hagyatékkal kapcsolatos intéznivalókat, többek közt az anyja által ráhagyott gyermekorvosi praxist. Bár An- drásnak esze ágában sincs maradni - hisz várja vissza a “nyugati” élet -, vagy éppen beleavatkozni a falu életébe, elkerülhetetlen, hogy ne szembesüljön a hivatalnokok korrupciójával, a problémák elfedésének módszertanával, például azzal, hogy menny- ire nem lehet mit mondani arra, hogy ha egyszer a világon senki nem tesz semmiféle bejelentést, akkor nincs is mit kivizsgálni. Tehát nincs probléma. Csak épp gyerekh- iány van. A fiatalok elköltöznek, nincs miért maradni, a falvak vidéken elnéptelened- nek, hanyatló állapotban vannak, a „Kóreában”, a falu cigánytelepén élő gyerekeket pedig eladják külföldre. Jobb is nekik, legalább nem a mocsokban nőnek fel, amúgy sem hiányoznak senkinek – vélik a falubeliek. Ám azzal nagyon is tisztában vannak, hogy a roma gyerekeket nem a jobb élet reményében viszik pénzért nyugatra, ha- nem emberkereskedelem áldozatai lesznek. A gazdagok gátlástalansága, a rendszer korruptsága, “strucc” politikája vezetett ehhez a társadalmi problémához. Mert vall- juk meg, ez mindenki problémája. S ha már a problémánál tartunk, van megoldás? Bizonyára sokunk elgondolkozott az előadás végén azon, hogy vajon mi mit tehet- nénk ez ellen. A választ kutatva néhányan maradtunk még egy rövid beszélgetésre a színészekkel, ahol azon elmélkedtünk, vajon a karakterek helyében mi mit is tennénk, és hogy mennyire sarokba szorított szituációban állunk még mindig. Biztos vagyok benne, hogy sokan hallottunk már hasonló esetről a környezetünkben, amikor is rá- jöttünk, nem mindig roma gyerekek vannak magukra hagyva a nagyvilágban. Sokszor a függőségek és a pénzhiány vezeti rá az embereket hasonló szörnyűségekre, úgy, mint a színműben is, és bár ezen emberek is éreznek bűntudatot, mégsem találnak más kiutat a helyzetükből. Bátran ki merem jelenteni tehát, hogy ez a probléma me- goldásra vár, és a megoldáshoz elsősorban az kell, hogy ne hunyjunk ilyen esetek felett szemet. (Bettes Vivien Andrea, VI.O)

Királybocától 6 Imrikfalváig Január közepén a septimo és a 3.G osztályok sítanfolyamon vettek részt. Egészen Vyšná Bocáig (Királyboca) utaztunk, hogy eltöltsünk egy hetet egy gyönyörű, havas vidéken. A település 17 km-re délkeletre, az Alacsony-Tátrában, a Bocai-völgy végénél fekszik. Határában vasat, antimont és aranyat bányásztak. Szerencsére, pont ezen a héten váltott téliesre az időjárás. Izgatottan szálltunk fel hétfő reggel az autóbuszba, abban bízva és reménykedve természetesen, hogy senkinek nem esik majd komolyabb baja és pénteken épségben térünk haza. Az út gyorsan eltelt, majd a kipakolás és a szobák elfoglalása következett a szállodában. Egy gyors ebéd után meg is néztük a hegyet, pontosabban a sípályát. Az első nap még csak óvatosan próbálkoztunk a síeléssel, felmérve a pálya minőségét. Minden nap síeltünk délelőtt és délután is egyaránt. Szinte egész héten havazott. Napról napra egyre magabiztosabbak lettünk, a kezdőkből pedig haladók lettek. Kedd délután egy páran online töriversenyen vettünk részt, amit egyébként nagyon élvez- tünk. Szerda délután pedig pihenésképp közösen elmentünk túrázni. Megnéztük a falut és a környéket. A faluban klasszicista stílusú katolikus templom található, ami 1785- ben épült. Hazafelé hatalmas hógolyó csata következett, amely során senki sem maradt szárazon. Szerda este volt lehetőségünk birtokba venni a szálloda wellness-részlegét, amit ter- mészetesen sokan ki is használtunk. Mindezek után pizzázással zártuk a napunkat. Csütörtökre és péntekre páran sajnos lebetegedtünk, így csökkent a síelők létszáma, de a lelkesedés megmaradt. Pénteken az ebédünk elfogyasztása után indultunk haza. Fáradtan, de tele élményekkel érkeztünk meg az iskolánk épülete elé. Úgy gondolom, hogy ez a sítanfolyam egy fele- jthetetlen kaland volt mindenki számára. (Vámos Dorka, VII.O)

7 Az idei évben az alsó tagozatosok közül a szekundó és a terció osztály jutott el sítan- folyamra. Az első időpont az időjárás miatt sajnos le lett mondva. Nem tartott azonban sokáig a szomorkodás, mivel pár nap múlva közölték velünk a következő időpontot. Nagyon boldogak voltunk, hogy eljutunk egy közös kirándulásra. Az indulás nem ment zökkenőmentesen, de szerencsére sikeresen megérkeztünk. Finom ebéddel vártak minket, majd a szoba elfoglalása után rögtön mentünk a sípályára. Szétosztottak minket csoportokba és kezdődhetett a móka. Minden síelés után meleg tea várt min- ket, aminek nagyon örültünk. Napközben nagyon jókat síeltünk, ahol a jó hangulatot szokás szerint megteremtettük. Sok jó programban volt részünk. A szerdai napon még egy túrára is eljutottunk, melyet jó hangulattal s énekelve tettünk meg. Barátságokat is kötöttünk, amiknek nagyon örülünk. Esténként jókat mulattunk, s az esti szórakozás után gyorsan ki is dőltünk. Minden reggel újúlt erővel keltünk, és a hét végére min- denki ügyesen megtanult síelni. Sok új élménnyel gazdagodtunk, melyekre szívesen emlékezünk vissza. (Czégény Zsófia és Gebe Réka, II.O)

Farsangi szokások nálunk 8 és a világban A farsang a vízkereszttől a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtig tartó időszak elnevezése. Hagyományosan bálok, mulatságok, vidám ünnepélyek jellemzik. A farsang név német nyelvterülethez köthető, osztrák-bajor erede- tű szó, amelynek első írásos megjelenését többféle dátumhoz is kapcsolják. A nálunk ismert farsangi szokások jellemzően német eredetűek. A leg- népszerűbbek az álarcos bálok, maszkos-jelmezes felvonulások. A világ sok országában zajló mulatságok közös jellemzője, hogy az utolsó farsangi hétvégére esnek, azaz a „farsang farkára“ összpontosulnak. Magyarországon a legismertebb farsanghoz kötődő maszkos felvonulás a mohácsi busójárás. A busójárás utolsó napján, húshagyó kedden a busók vé- gigviszik a városon a telet és farsangot jelképező koporsót, és nagy zajongás, vidám ünneplés közben elégetik azt. A legklasszikusabb farsangi finomság a fánk, amely tájegységenként más- más formában köszön vissza. Az olajban sütött kelesztett fánk egyes források szerint Olaszországból, Beatrix közvetítésével került Mátyás udvarába, de a szalagos fánk vagy siska igazából csak a 19. században, osztrák hatásra vált közkedveltté nálunk. A csörögéhez hasonlóan ezt is elsősorban a böjtöt megelőző időszakban, farsang idején sütötték, s legtöbbször baracklekvárral töltötték. A hagyomány szerint torkos csütörtökön kell elfogyasztani minden zsíros, tartalmas ételt, hogy a nagyböjt alatt biztosan elkerüljük. Köztudott, hogy Olaszország a farsang hazája. Leghíresebb ünnepe a Ve- lencei karnevál. Az egész világon itt láthatóak a legérdekesebb maskarák. Az ünnepség központja a Szent Márk tér, ahol álarcos látogatók serege hömpölyög. Maszkokat egyébként azért kezdtek el egykor hordani, hogy senki se legyen felismerhető, így ugyanis minden társadalmi osztály szaba- don, együtt mulathatott. Németországban csak bizonyos helyeken tartják a farsangot. Kölnben például magas színvonalú felvonulásokat rendeznek minden évben. Brazíliában kerül megrendezésre a híres Riói karnevál, ahol a szambának is óriási szerepe van. A két napon át tartó parádé során hatalmas kocsik táncoló emberekkel a tetejükön gurulnak végig a városon. Franciaországban nagyon híres a Nizzai karnevál, ami egy 10 napon át tartó felvonulás. A farsangi szokások ápolása és gyakorlása a mi feladatunk. Ismerjük meg a helyi szokásokat is, kérdezzük ki nagyszüleinket, hogy élték meg ők a farsan- got valamikor, ezzel is színesebbé tehetjük a körülöttünk levő világot. (Vámos Dorka, VII. O)

9 Farsangi ételek, fogások ,,Itt a farsang, áll a bál”- mondja nagyon bölcsen a nóta, de mire mennénk a bállal ízletes fogások nélkül. A világ sokrétű farsangi szokásokkal rendelkezik, s ezt a sokszínűséget a finomságok is fokozzák. Farsangkor általában jól megtömjük bendőnket, és jóllakunk még egyszer a nagyböjt előtt. A sok-sok étel elfogyasztásától a következő év bő ter- mését és a disznók kövérre hízását reméljük. A munkák szüneteltek, ilyenkor van a szóra- kozás, erőgyűjtés ideje. Elmaradhatatlan farsangi fogások a mindenféle disznótori finomságok, mint például a sült kolbász és hurka, vagy a kocsonya. Szintén kihagyhatatlanok a hagyományos fánkok és a pampuska. Ízletes receptek újonc konyhatündéreknek Könnyű túrófánk Hozzávalók: 25dkg túró, 1dl tejföl, 2db tojás, fél csomag sütőpor, 15dkg liszt, pici só. Elkészítése: Az alapanyagokat összekeverjük, és negyed óráig állni hagyjuk. A tésztából kanállal galuskákat szaggatva forró olajban megsütjük. A kisült fánkokat vaníliás porcu- korba forgatjuk. Citromos túrófánk Hozzávalók: 50 dkg félgrízes liszt, 20 dkg túró, 8 dkg margarin, 3 db tojás (1 egész, 2 tojássárgája), 6 dkg cukor, csipetnyi só, reszelt citromhéj, 3 dkg élesztő, tej, szükség szerint olaj. Elkészítése: A hozzávalókat összedolgozzuk, fél órát pihentetjük, majd kiszaggatjuk és forró olajban kisütjük.

Legfinomabb világnapok 10 A Föld népei rengeteg különböző világnapot ünnepelnek: ünneplik a békét, a demokráciát, a szabadságot, az egyenlő jogokat… De ezek olyan unalmasak, hisz mind csak politika. Együnk inkább valamit! Egyél egy Piros Almát Nap - december 1-je - az egyik legfinomabb, leghíresebb és legegészségesebb gyümölcs ünnepe. Ez a nap teljesen az almáé: ünnepelhet- jük almalével, almás pitével, almaborral, almapezsgővel, sült almával, karamelizált almával… de a legcélravezetőbb mindig egy nagy, csillogó, piros alma, egyenesen a fáról leszedve. Nutella Világnapja - Már egészségesek vagyunk, szóval február 5-én elengedhetjük magunkat! Mindenki szereti ezt a csokis krémet, én friss fehérkenyéren ajánlom, de a Nutella B-ready is rendkívül ízletes. De félkész nutellás nasik helyett készíthetünk belőle ízletes édességeket: a nutellás torták, sütik, kekszek minden pénzt megérnek. Tej Világnapja - A nutella készítéséhez szükség van kakaóra, mogyoróra… és tejre. A tej élet, erő, egészség, június 1-je ennek állít emléket. Ilyenkor igen jól esik egy nagy kancsó kecske-, tehén- vagy denevértej, ám a sajtok, joghurtok és vajak is megteszik. És miközben isszuk eme nemes folyadékot, gondoljunk arra, hogy ez volt életünk első tápláléka. Sör Világnapja - A magyar ember legalapvetőbb itala, a sör augusztus 1-én ün- nepelteti magát. A sör felvidít, felmelegít, felbátorít, és minden péntek délután elengedhetetlen kelléke. Mondják, hogy a sör rossz a szervezetnek… de évente, egy napon, mindenki megérdemel egy korsó jéghideg, habos sört! Tea Világnapja - Az, ami a magyaroknak és németeknek a sör, az a briteknek a tea. December 15-én mindenféle teával melegítsük fel testünk-lelkünk. Választhatunk fe- kete, zöld, gyümölcs- és még rengeteg teafajta közül. Kuckózzunk be egy sarokba, kézbe a teát és egy könyvet. Nincs is ennél melengetőbb a világon! Kávé Világnapja - Ha volt tea világnapja, október 1-én lett a kávénak is világnapja. A kávé nélkülözhetetlen a mai rohanó világban, hisz energiát ad, és mellesleg finom. Én magam nem vagyok kávéivó, de meg tudom érteni, hogy egy álmatlan éjszaka után mennyire jól tud esni reggelente ez a meleg ital.

11 Csirke Világnapja - A tojásnak valahonnan ki kell jönnie, nem igaz? A csirke egyszerű hús, sokak szerint a szegények eledele, de ezt is rendkívül sokféleképpen fel lehet használni, kezdve az utcai csípős csirkeszárnytól, a sült csirkén át a gourmet fin- omságokig bezárólag. Étel Világnapja - Mivel lehetne jobban zárni eme cikket, mint az étel világnapjával? Október 16-án ünnepelünk minden ételt, italt és egyéb tápanyagot, melyek életben tartanak minket és kényeztetik ízlelőbimbóinkat. Pusztán annyi a dolgunk, hogy a kedvenc ételünket együk, és élvezzük ki minden percét! Tojás Világnapja - A reggeli kávé helyett én a reggeli tojást preferálom. Október 2. péntekén ünnepeljük ezt a finomságot. Aznapra javaslok vagy egy sajtos omlettet, vagy tükörtojást virslivel és fűszerpaprikával, vagy a legsokoldalúbb tojásos kaját, a rántottát. Ízlés kérdése, hogy utóbbit hogy fűszerezzük, mit teszünk bele és mit eszünk mellé. (Vargha Balázs Krisztián, 1.G) (Khradhraoui Hana Jázmin 1.G)

Hogyan védje egy refis a 12 környezetét? Ebben a rovatban különböző, környezetünk védelmével kapcsolatos tényeket és érdekességeket fogok megosztani veletek. Ez a cikk kifejezetten azért készült, hogy iskolánk diákjai jó példával járjanak mások előtt, és hogy minél többen éljenek környezettudatos életet. Nem szabad elfelejtenünk, hogy egy Földünk van, amelyről nekünk kell gondoskodnunk, hogy tovább tudjuk adni a következő generációknak. Ne vásároljunk egyszerhasználatos tárgyat! Nem meglepő, hogy az egyszer használatos tárgyakból van a legtöbb szemét. Hogy miért? Műanyagból készülnek, amely nem bomlik le oly hamar, mint gondolnánk. Úgy véljük, könnyebb, ha veszünk magunknak egy félliteres üveget, és abból isszuk vizünket mindennap, avagy műanyag tányérból esszük meg a vacsoránkat. Ugyanaz ez helyzet a műanyag táskákkal, amelyeket a pénztárnál veszünk, ha elf- elejtünk nagyvásárlásnál nagyobb vászontáskát vinni magunkkal. Ezek a helyzetek kiküszöbölhetők, ha odafigyelünk, valamint következetesek és felelősségteljesek vagyunk a környezetünk iránt. Annyit mi is megtehetünk, hogy elmosogatunk néhány tányért, vagy veszünk egy kulacsot, amit mindennap magunkkal hordunk. Minden egyszer használatos tárgy a szemetesben landol, s gondoljunk bele, hogy naponta hány tonna ilyen szemét kerül a szemétlerakókra. Szerencsére az Európai Unió 2021-ben több olyan intézkedést is hozott, amivel ezen tárgyak nagy része lassan, de biztosan eltűnik az üzletek polcairól. Ne felejtsünk el szelektíven hulladékot gyüjteni! Ha szemétbe dobjuk azt a hulladékot is, amelyet szelektálhatnánk, tulajdonképpen a saját pénzünket dobjuk a szemetesbe! A szelektív szemét elszállítása ingyenes. Mielőtt bedobjuk a szemetet a kukába, gondoljuk csak meg: Többet akarunk fizetni, vagy inkább szánunk néhány percet a szelektálásra? Megkülönböztetünk üveg, műanyag, papír hulladékot. A szerves hulladékot, ha tehetjük, komposztáljuk. A legfontosabb dolog: a szemétnek a kukában a helye!

13 Spóroljunk a vízzel! Már alapiskolákban szerveznek olyan programokat a gyerekeknek, ahol elmondják, hogyan is kell óvni a környezetet, hogyan kell jól gazdálkodni a vízhasználattal, így ez a téma sem új senkinek sem. Legtöbbször a fogmosós példa jön szóba, amikor is elmondják, hogy miközben mosod a fogad, nem kell, hogy folyjon a csapon a víz. De ez igaz a kézmosásra, a mosogatásra is. Használj olyasmit, ami víztakarékos. Legyen szó tisztítószerekről, háztartási cuccokról, gépekről. Igyekezz olyan tárgyakat venni, aminek a leírásában olyasmit találsz, hogy víztakarékos. Soka- kat sajnos nem érdekel, hogy naponta mennyi vizet használnak el, pedig valljuk be, a számlák tekintetében sem mindegy, a környezeti tényezőről nem is beszélve. Ha keveset is tudunk tenni, ezekkel az apró, de létfon- tosságú dolgokkal is sokra mehetünk, ha mindennap odafigyelünk rájuk. Vásárolj hazai terméket! Napjainkban sokszor halljuk a karbon lábnyom fogalmát. Sokan mégsem tud- ják, hogy ők is hozzájárulnak egy adott termék karbon lábnyomához, ha azt megveszik. Ezek a termékek lehetnek déli gyümölcsök, kávé, kakaó, de néha olyan gyümölcsöket és zöldségeket is szupermarketben vásárolunk, amelyeket be tudnánk szerezni hazai termelőktől is. Az, hogy hazai termelőktől vásárolunk, több szempont- ból is fontos: támogatjuk vele a hazai termelőket és országunk gazdaságát, a karbon lábnyomot is nagyban tudjuk vele csökkenteni, valamint azt se felejtsük el, hogy ezek a termékek nem utolsó sorban sokkal egészségesebbek. (Forrás: https://maszol.ro/eletmod/94877-igy-vedheti-egy-kamasz-a-kornyezetet) (Bettes Vivien Andrea)

Játék-Ajánló 14 Hex Commander: Fantasy Heroes A mobil játékfelhozatal finoman szólva sem a legjobb. Ritka az igen jó program, a legtöbb játék pedig leginkább a pénzedet akarja, és emellé még érdekes játékmechanika sem társul. Nyilván vannak kivételek, de a nagy többség vagy még játéknak sem nevezhető, vagy olcsó koppintás, vagy borzasztóan lapos játékmechanikai megoldásokkal operál, vagy kizárólag pénzzel/videónézéssel lehet megfelelő mértékű haladást elérni. Emiatt üde színfoltnak tekinthető a Hex Commander. A játék egy sztereotipikus fantasy világban játszódik, ahol emberek, orkok, goblinok, törpök, tündék, mágusok és sárkányok tengetik mindennapjaikat. Ezt az alapsettinget négy kampányban hasznosították újra: az első, emberközpontú kampány egyértelműen a legjobb és legkidolgozottabb, míg a többi három va- lamivel gyengébb. Minden kampány egy koherens, szerteágazó történetet mesél el, mind a négy 30 küldetést tartalmaz. Ezek a küldetések változatosak, és az em- ber kampányban nagyon jól van adagolva a tisztán emberi egységeket használó, és későbbiekben a törpök és tündék egységeit is használó pályák. A kampányok érezhetően a változatosság jegyében voltak felépítve, ez az embereknél működik a legjobban. Mondtam már, hogy az emberi kampány a kedvencem? Változatos, jól átgondolt, jó sztori, értelmes küldetések, és az egyetlen kampány volt egy jó darabig. A küldetések mind egy-egy, gondosan felépített, hexagonokból álló pályán játszódnak. A játékos rendelkezik x kezdő egységgel és egy vagy több hőssel. Bónusz egységeket a portálon lehet aranyért hívni, de a hősök állandóak, és ha meghalnak, vége a pályának. A pálya célja egyszerű: megölni minden ellenséget, közben bónusz aranyért életben tartani, ez utóbbi nem sokszor valósul meg. Az egységek a sakkhoz hasonlóan lépnek: egy egység bizonyos mennyiségű hexa- gon mezőt léphet, és ha támad, vége a körének. Egy körben minden egységet mozgathatunk és mindegyikkel támadunk. Természetesen van olyan opciónk, hogy egy helyben maradunk. Ezután következik az ellenfél köre, akire ugyanezek a szabályok érvényesek. Az egységek dolgát segítik a különböző terepviszonyok, amik nyújthatnak plusz védelmet, mint a karók, adhatnak lépésbónuszt, mint az utak, a tornyokból és falakról messzebb lőhetnek az íjászok és még plusz védel- met is kapnak. Talán az egyik legjobb ilyen bónusz az erdő, ami bónusz védel- met nyújt, de lelassítja a gyalogosokat, a lovasokként funkcionáló egységeket és ostromszerkezeteket nem engedi át. Tehát ha egy vadkan van a nyomodban, be az erdőbe. Egységekből hatot különböztetünk meg: első a gyalogos, amibe beletartoznak a nagy védelemmel és kevés támadással, illetve nagy támadással, kevés védelemmel rendelkező közelharcosok. Olcsók és effektívek, nagy számuknak hála fel tudnak tartani nagyobb támadásokat. Minden szituációban használhatóak, akár támadó, akár védekező, akár ágyútöltelék szerepben. Második az íjászok: kevés védelem és közepes támadás, ezeknek a katonáknak az egyetlen előnye a távolsági támadás.

15 Ez a tünde, zöldbőrű és törp távolságiaknál nem figyelhető meg. A lovasok minél többet rohamoznak, azaz egy adott sorban egyenesen futva támadnak, annál erősebb a támadásuk. A lándzsások a lovasok ellenségei: egy lándzsás akár öt lovasnak is nekimegy, mivel többet sebez nekik, de a lovasok minimális sebzést okoznak neki. Lovasok, vadkanok és unikornisok ellen ideális. A mágusok/os- tromgépek brutális erős támadásához és/vagy különleges fagyasztási képességei- hez csekély életerő társul. A hősök a legerősebbek: brutális erő és különleges képességek társulnak hozzájuk. A csatákon kívül lehetőség van alap bázisépítésre. A küldetések után aranyat és ékkövet kapunk, amiket át lehet váltani. Az ékkövekből lehet fejleszteni az épülete- ket, amikkel az egységek erejét növeljük, a hősök különleges képességeit fejlesz- tjük, illetve több bájitalt és varázslatot oldunk fel. Az aranyon megvásárolhatunk bónusz egységeket, amiket a csatatérre portálon keresztül hívhatunk. A portálon hívható katonák száma a teleport szintjétől függ. Az arany másik felhasználási mód- ja varázslatok és bájitalok vásárlása: ezeket a csatatéren elsüthetjük, bónuszokat biztosítva magunknak, és problémákat az ellenségnek. Nem valami komplex ez a rendszer, de szépen lehet fejlődni. Ha unjuk a kampányokat, vagy szeretnénk kipróbálni magunkat, lehetőség van egyedi csatákra az emberi kampány csataterein. Itt kiválaszthatjuk az ellenfél faját és erejét, valamint a kezdő fajt és hőst. Ezek után a portálon hívott katonákkal legyőzzük az ellenséget. Van multiplayer mód is, de ezt még nem tapasztaltam ki, és valószínűleg nem is fogom, mert számomra igen nehéz rájönni, mi mit jelent. A grafika mobiljátékhoz képest kellemes, de amúgy közepes. A pályák szépek, és a katonák egységenként változnak, szóval valamennyire változatos. A zene… ami azt illeti, hang nélkül játszottam. Ami még kiemelkedő, hogy habár egy plusz teleporth- elyet és néhány új egységre rákölthetjük valós pénzünket, de minek, amikor anélkül sokkal izgalmasabb, és ami a legfontosabb, nem kötelező. Összességében mindenkinek szeretném ajánlani a játékot, aki szeret egy jót gon- dolkodni, és szereti a körökre osztott stratégiát. Egy igen jó játékról van szó, amely bizonyos szinten még a számítógépen is megállja a helyét. (Vargha Balázs Krisztián, 1.G)

Fényszikék használata 16 A lézer az angol ,,laser” szóból ered, mely lényegében rövidítése a ,,light amplification by stimulated emission of radiation” kifejezés- nek, magyarra lefordítva ,,fénysugárzás indukált emisszióval”. A lézer egy fényforrás, amit különböző célokra lehet felhasználni. Ez a fény lényegesen különbözik a fénytől, melyet átlagosan meg tudunk figyelni. A Nap természetes fénye vagy a villanykörték mesterség- es fénye bizonyos hullámhosszú sugárzást ad le, ami mindenféle irányban bolyong. A különbség a fények között az, hogy a lézerfény polarizált és egy sugárba összpontosított, amely egy konkrét helyre irányul. Az orvoslásban a lézer hullámhossza az operáció lényegétől és céljától függ. Néhány lézerfajta, például az Erbium, ideális a testi szövetek vágására, de alkalmatlan sérült szövetek rekonstruálására. Ennek a módszernek koaguláció a neve, és a lézer által létrehozott hőt használja fel arra, hogy megsemmisítsen sejteket, vagy arra, hogy egyesítsen két darab elvált szövetet. Ha sokféle hullámhosszú fény érintkezik különböző típusú szövettel és bőrrel, sokféle módon reagálhat rá. A fény a szövetről visszaverőd- het, szétszóródhat, vagy el is nyelhetik azt a szövet sejtjei. Más tí- pusúak pedig képesek áthatolni a bőrön. Kromofor, avagy molekulák, melyek konkrét hullámhosszt nyelnek el, adják meg, milyen árny- alatúak lesznek a sejtek. Ezek a molekulák lézeres operációnál még több fényt nyelnek el. Ilyen kromofor molekulák például a hemoglo- bin vagy a melanin. A fényelnyelés ezekben a megfestőkben okozhat fizikai, kémiai és hőmérsékleti változásokat. Számos előnye van a lézer használatának a tradicionális sebészeti eszközök helyett. A lézerek például csökkentik annak az esélyét, hogy operáció közben a környező szövetek károsodjanak. Ilyen operációk után ritkán szükségesek az öltések, a vérzés gyengébb és adott es- etekben enyhébb és rövidebb a gyógyulási folyamat.

17 Szakadás a retinán A retina egy fényérzékeny szövet a szem hátsó részében. Ha fény kerül a ret- inára, a szövet neurális jelet küld az agynak. Ezen képesség nélkül nem lenne módunk a látásra, és nem tudnánk feldolgozni a szembe érkező a vizuális információkat. Idősödéssel zselatinos anyag a retina körül zsugorodik, ezzel nyomást gya- korol a szövetre, ami felrepedezhet és vérezhet. A lézerek képesek ezt a károsodást megelőzni. A repedés körül kis égéseket képeznek. A hegesedett szövet az operáció után erősebb, így megelőzhetőek a további repedezések. (Forrás: Zázracná planéta) (KoVa) Megrongálódott retina javítása lézerrel App-ajánló BeReal A BeReal app alapkoncepciója teljesen más, mint a többié, sokkal szórakoztatóbb és őszintébb. Az alkalmazás lényege az, hogy képeket kell küldened a barátaidnak, és itt jön a csavar. Nem akármilyen módon kell ezt megtenned. A BeReal a nap egy váratlan és véletlenszerű időpontjában minden fel használójának küld egy értesítést, ezzel azt jelezve, hogy két percük van egy-egy fotó elkészítésére. Ekkor működésbe lép az előlapi és hátlapi kamera is egyaránt, mindegyikkel kell készíteni egy képet. Szerkesztésre és filterezésre nincs lehetőség. A barátaid a valóságot fogják látni, amilyen vagy az adott időpontban, ahol vagy, és amit csinálsz. Photomath Lehetséges, hogy nem is kell annyira bemutatnom ezt az appot, hiszen igen közked- velt a fiatalok körében. A matekban bizony igen jól jöhet, hiszen a lényege az, hogy elmagyarázza a különböző egyenleteket, képleteket, amiket az órán nem sikerült elsőre megértened. Ez az applikáció a füzetedben talál ható, kézzel írt egyenleteket is fel tudja dolgozni, majd lépésről lépésre elmagyarázza a kiszámítás folyamatát.

Színészportré 18 Jászai Mari Bevallom, először csak azért akartam beszélni Jászai Mariról, mert el van nevezve róla egy díj. Ezt és a Kossuth-díjat rengeteg színész elnyerte már, s arra gondoltam, jó lenne, ha beszélnék a díj névadójáról. Ahogy azonban írtam ezt a cikket, egyre inkább megszerettem Jászai Marit. Egy példamutató, csodálatos életet élt színésznő volt, s ezt nagyon becsülöm. Azt hiszem, nála jobb emberrel nem is kezdhetném ezt a sorozatot, mert ha valaki, akkor Ő egy legendás színész. Krippel Mária 1850. február 24-én született Ászárban. Ezt a nevét annyira utálta, hogy még az anyakönyvéből is kiégette. Anyja korán meghalt, Marit és hét test- vérét apja és egy rideg mostoha nevelte. Az apa vizes kötéllel verte a gyerekeket, a sváb mostoha pedig halálra dolgoztatta. Mari ötévesen elkerült a szülői házból, s szolgáló lett egy úriházban. Elemi iskolába Győrben járt az orsolyitáknál. Már ekkor felfigyelt rá Simor János püspök, mikor Mari verset szavalt. 11 évesen egy kocsmában lett cseléd, majd Bécsben pesztonka lett. Itt egy magyar markotányosnál tanult, s a porosz-osztrák háború legnagyobb csatájában, a könig- grätzi csatában már hivatásos markotányosnő (harctéri árus) volt. Hősiesen szolgált és önfeláldozóan mentette a sebesültek életét. Szolgálataiért 300 forintot kapott, amiből ruhákat vett és hazament. Éjjel megszökött onnan, és színésznek állt. „Hogyan kezdődött, hogyan ment? Elég az hozzá, hogy az úrigyerekek kitalálták, hogy ha egy képre rámutatnak és azt mondják: »Nézd Mari, ez meghalt«, hát én rögtön egy sirató jelenetet játszom el a kép előtt, tépem a hajam és folyik a kön- nyem. A többi gyerek is bőg, amíg csak valaki közbe nem szól és egy másik képre nem mutat, hogy »no ne sírj, kis Mari, nézd csak, ez még él«. Erre én rögtön átcsap- tam a legnagyobb örömbe, ugráltam, táncoltam és csakhamar velem táncolt és ujjongott az egész gyerekhad. Elektrát játszottam tízéves koromban! És a színháznak ekkor még csak hírét sem hallottam!” 1866-ban, tizenhat évesen Hubay Gusztáv társulatához ment, Székesfehérvárra. Elsőként A peleskei nótáriusban szerepelt egy néma szerepben. 1867-ben Budán játszott Bényeinél, a Népszínházban, 1869-ben a kolozsvári színházhoz szerződött. Itt havi 70 forint fizetést kapott, amiből biztosítani kellett a színpadi ruháit. 1893- ben a Színművészeti Akadémia tanára volt. 1900-ban egy évre a Vígszínházban játszott. 1872-ben báró Orczy Bódog elhívta a Nemzeti Színházba, s elkezdődött karrierje. A Nemzetiben 50 évig, haláláig játszott. Mivel Mari csak négy elemit végzet, felnőttként igyekezett pótolni a lemaradását. Megtanult németül, franciául és angolul. Sokszor eredeti nyelven adta elő a szerepeket, és fordított is. Ibsen Gabriel Borkmanja mellett fordította és illusztrálta Kipling műveit is. Íróként is tevékenykedett. Petőfi legnagyobb interpretálója volt. A 20. század első évtizedeiben Petőfi kultusza újjáéledt, s ebben hatalmas szerepe volt Jászai Marinak, aki szerette a verseit szavalni. Erőfeszítéseit és írói tehetségét a Petőfi Társaság méltányolta és 1908-ban tiszteletbeli taggá választották.

19 Életében két könyve jelent meg, a Tükröm és a Színész és közönség. Halála után még 6 könyvet adtak ki az írásaival. Jegyzetei színháztörténeti szempontból is értékesek az utókor számára. Naplót vezetett, rengetegszer írt a Pesti Naplóban, de megjelentek írásai Az Ujságban, az Új Időkben és a Budapesti Naplóban. Őstehetség volt, s folyamatos tanulással még jobb lett. Legjobban a tragikus szere- pek eljátszásához értett. Jászait félelemmel vegyes csodálattal tisztelték, művei nem igazán szórakoztatóak, inkább gyönyörködtetőek és lenyűgözőek voltak. Felsőbb körökben illett megnézni minél többször a színésznőt. Amikor színpadra lépett, megállt körülötte a levegő. Úgy tartották, akkor a legjobb, amikor csak úgy van a színpadon. Az ember lelke minden tettében visszatükröződik; a hazug ember nem lehet igazán művész. Művészetét rengetegszer díjazták. Róla nevezték el a tatabányai Jászai Mari Szín- házat. Budapesten egy közterület és egy színészotthon viseli a nevét. A Vénuszon egy krátert neveztek el róla. Rábatamásiban a Szent István utca 33 alatt Jászai Mari emlékszobát rendeztek be. A híres színésznő, sokszor tartózkodott a község- ben, töltötte pihenését itt bátyja, Jászai József kántortanító házában. A fehér falú kis tanítóház homlokzatán márványtábla őrzi emlékét, az utcai szobában pedig személyes tárgyaiból, fotóiból látható egy kis gyűjtemény. Szülőfalujában, Ászáron és Monoron általános iskolát neveztek el róla. Budai tartózkodása alatt ismerkedett meg Kassai Vidorral, akivel 1872-ben össze- házasodtak. Két évre rá azonban elváltak. Férfifalónak tartották, mivel válása után több kapcsolata is volt: többek között Herman Ottóval, Feszty Árpáddal, Reviczky Gyulával és Szomory Dezsővel, ám egyik férfival sem házasodott össze. Mindig magányos volt, nem találta meg az igazit. Csak azt szerette, akitől tanulhatott valamit, hatalmas volt a tudásszomja. Ha férj azt ígéri a feleségének, hogy a legkisebb kívánságát is teljesíti, akkor a nagyobb kívánságok rendszerint teljesületlenek maradnak. Minden dicsőségnél, minden tehetségnél többet ér: szeretni. Nem az, hogy az embert szeretik, hanem az, hogy az ember szerethet! (...) Szeretni valakit, felolvadni benne, érte élni, vele élni, vágyódni, vágyódni utána: ez az élet értelme! Jászai kifejezetten házias volt, szerette vendégül látni a barátait. Ki nem álhatta a dohányt és alkoholt, előadásaiban felhívta a figyelmet ezek veszélyeire. Az első világháború alatt minden szabadidejét és jövedelmét a sebesült katonákra áldozta. Ellátta őket alsóruhával, dohánnyal, édességekkel és könyvvel, egész délutánokon szavalt nekik. Lakása igazi raktár volt: a pincéjében halomban álltak a katonáknak szánt szeretetcsomagok. Így költötte el minden pénzét, sőt adósságokba is kevere- dett. Soha nem irtózott a szenvedéstől és mocsoktól, nem fogadott el semmilyen köszönetet.

20 „Jászai Mari az a színésznő, aki mindig a valóság illúziójával hatott, bármilyen fenséges és nagyszerű volt is. Ő elhitette velünk, hogy való élet az, amit szemünk láttára végig él. Őszinte és egyszerű volt a maga módján. […] Ő volt a mindenek fölött való színész. A színjátszó, akit a lelki és testi átváltozás ősi nagy ösztöne egyszer odavitt abba a világba, amely egészen az övé, amelynek nincsenek határai, ame- lyben lehet a kis pesztonkából királynő, ahol szép lesz a csúnya és rúttá kendőzi magát a szép. Az örök színész, egész színész, abszolút színész volt ő, aki nappal ig- énytelenül öltözött, nem bánta, ha sokan csúnyának tartják, nem igyekezett tetszeni, nem törekedett arra, hogy mindenkit elbájoljon, meghódítson vagy elkápráztasson a szellemével. Szinte nőietlen volt rideg lelki magányában, lemondva a nőiesség ősi és örök vágyáról: tetszeni mindenkinek! Ő nappal nem akart tetszeni és nem akart ékes lenni. Minden erejét, képességét, akaratát a szerepei számára tartogatta.” 1922-ben ünnepelte az ország azt, hogy Jászai már 50 éve játszik a Nemzeti- ben. Ugyanebben az évben emléktáblát helyeztek el ászári szülőházában. Mikor megérezte egészsége romlását, életrajzírót fogadott. Utoljára 1925. december 3-án lépett fel Az arany emberben, ahol Teréza mamát alakította. Jászai Mari, a Nemzeti Színház nagyasszonya, az egyik legnagyobb tragika 1926. október 5-én hunyt el hosszú szenvedés után, cukorbetegség következtében, 76 évesen. Az egész ország gyászolta. Halála után Lehel István a Nyugatban a legműveltebb magyar asszonyként és valóságos természeti csodaként búcsúztatta, aki dühöngve gyűlölt és tombolva szeretett, és akinek a saját halála volt a legnehezebb szerepe. A színpadról ismert fenségességgel várta, hogy élete véget érjen. Lehel szavaival: “Jászai Mari nem a legnagyobb színésze volt a magyar színészetnek, hanem a legnagyobb egyénisége. Senki sem követte, mert utánozhatatlan volt”. (Forrás: Wikipédia, Index.hu, Citatum.hu, Magyar Szépmüvészeti Lexikon) (Vargha Balázs Krisztián, 1.G) (Khradhraoui Hana Jázmin 1.G)

21 Interjú - DÖK Ferencz Zsolti, a Diákönkormányzat elnöke, VI.O Mesélj egy keveset magadról, hogy lettél elnök? Már hatodikos koromtól tetszett a diákönkormányzat, de sajnos nem csatla- kozhattam, mivel az csak kvintótól volt megengedve. Kilencedikben döntés előtt álltam: lépjek át egy másik gimnáziumba, vagy maradjak itt? Az egyik oka az ittmaradásomnak az iskola jól működő diákönkormányzata volt, melynek a tagja szerettem volna lenni. Fél évvel a csatlakozásom után meg is választottak elnöknek. Ezzel egy nagy felelősség hárult rám, ráadásul még viszonylag új tagja voltam a diákönkormányzatnak. Mi a DÖK-elnök feladata? Először is: felelősséget vállalok a csapatért, továbbá az én feladatom a gyűlések összehívása, illetve én közvetítem a diákok kéréseit az igazgatóság felé. Milyen volt az eddigi alkalmak fogadtatása? Ez változó. Külön alkalmakat kiemelve: a gyereknapi alkalmunk kifejezetten sikeres- nek könyvelhető el, hiszen a diákok nagy része részt vett benne, ezzel szemben viszont vannak programok, mint például a novemberi divathét, melynél, a befek- tetett munka ellenére, nem kapunk sok visszajelzést. Végül, mit várhatunk a jövőben a DÖK-től? Többek között várható a gyereknap vagy sportnap, illetve a tavaszi ruhacsere. Ezen felül a Tompa Mihály Református Gimnázium és az Ivan Krasko Gimnázium diákönkormányzatai között egy iskolától független diákközösséget. (Molnár Sándor VI.O)

22 Bibliakalauz Másnap János látta Jézust, ahogy jön felé, és így szólt: “Íme, az Isten báránya, aki hordozza a világ bűnét! Ő az, akiről én megmondtam: Utánam jön egy férfi, aki megelőzött engem, mert előbb volt, mint én. Én nem ismertem őt, de azért jöttem, és azért keresztelek vízzel, hogy ismertté legyen Izráel előtt.” Így szól János evangéliumának 1. fejezetének 29-31. verse. Keresztelő János, kiben Illés lelke lakozott, az utolsó ószövetségi és első újszövetsé- gi próféta volt, a legnagyobb, aki asszonytól született. Remeteéletet élt, s követőinek száma egyre csak nőtt, s az emberek azt hitték, ő a Messiás. Ám János tudta az igazságot, és elmondta, ő csak egy hang a pusztában, aki felkészíti a népet Krisztus érkezésére. János felismerte Krisztust, habár nem ismerte, s bizonyságot tett róla. János Isten bárányának nevezi, aki hordozza a bűnt. A bárány a zsidók áldozati állata, ezen szerepe egészen az ősidőkig nyúlik vissza: a Teremtés után közvetlenül Ábel, aki egy juhpásztor volt, elsőszülött bárányaiból áldozott Istennek. Aztán Egyiptomban is történt juháldozat: a zsidók egy hibátlan bárányt áldoztak, s a vérét az ajtófélfára kenték. Innen tudta a Halál Angyala, hogy a házban lakók Isten választott népe: így meghagyta életüket. Ezt követően minden páska ünnepen bárányt áldoztak, megköszönve Istennek, gyakorlatilag azt, hogy élnek. Továbbá a bárány egyike volt azoknak az áldozati állatoknak, melyeket engesztelő áldozatként bűneik bocsánatáért áldoztak fel. János erre gondolt, mikor Isten bárányának nevezte: ő a hibátlan áldozat, aki Isten és ember között egy híd, egy kapocs. Az ő szent áldozatával életet ajándékoz nekünk. Az ő szent áldozatával minden bűnünkért bocsánatot szerez nekünk. A hibátlan bárány az ószövetség áldozata: a hibátlan, tökéletes Krisztus az újszövetség áldozata. S mi ezt az új szövetséget kaptuk ajándékba. Áldozatának hála nem kell többet azon rágódnunk, hogy áldozatunkat elfogadja-e az Úr még ilyen méltatlanként is. Hiszen Krisztus már minden bűnünket magára vette, s már nem az a kérdés, hogy a mi áldozatunkat elfogadja-e Isten, hanem hogy mi elfoga- djuk-e Krisztus áldozatát. Mert Krisztus valóban meghalt értünk, mindannyiunkért, s valóban magára vette bűneinket, magán viselte Isten pusztító haragját és gyűlöletét a bűn iránt. S akárcsak a bárány, ő is páska ünnepén halt meg, melyet mi keresz- tyének úgy nevezünk: húsvét. János tehát felismerte Krisztusban a bűnök megbocsájtóját. Rögtön ezután bizo- nyságot tesz arról, hogy tényleg ő az, akinek érkezését eljövendölte: ő az örökkön élő Istennek Fia, aki egy az Atyával és a Lélekkel. Mindenekelőtt létezett, mert ő az Ige. János is ezért keresztelt vízzel. Felkészítette az embereket a bárány érkezésére, s a Lélek általi keresztségre. (Vargha Balázs Krisztián, 1.G)

B23arangolás Gömörben Osgyáni kastély Rimaszombattól nem messze található a falu, Osgyán, melynek utcái fölé, a valaha büszke, mára azonban kegyvesztetté vált kastély tornyosodik. Látott már mindent, békét és háborút. Volt már minden, vár, kastély, erőd és mindenekelőtt otthon. A kastély viharos történelme Magát a falut, mint jobbágyfalvát először a XIV. században említik. Ugyanebben az időben építteti a földesúri birtokközponként szolgáló erődített épületet az Orlay család. Majd néhány év elteltével Jan Giskra cseh huszita zsoldos katonasága jelentős részeket foglal el Felvidéken, így az erődítmény gazdát cserél. Az épület csupán néhány évig van cseh kézen,,,az igazságos’’ Hunyadi Mátyás serege ugyani vissza- foglalja a megszállás alatt lévő Gömör vármegyét. Az erődítmény visszaszáll jogos tulajdonosára, az Orlay családra. Egy évszázaddal később, a török hódoltság alatt ugyanezen famíliából származó Orlay Miklós otthonaként szolgál, ám a lakónak foly- tonos rettegésben kell élnie Fülek várának közelsége lévén, melyet a török elfoglalt. XVI. század eleje háborús időszak. Basta generális jól felszerelt, mintegy 15–20 ezer főnyi zsoldosa Osgyánhoz érkezett, Bocskai István felkelésének, a Habsburg császári ház ellen, leverése érdekében. Ott várta Németi Balázs hajdúkapitány, ki 4 ezer haj- dúnak és 4 ezer jobbágyfelkelőnek parancsolt. A generális teljes haderejét rohamra küldte, s rövid időn belül a felkelőket az osgyáni várba szorította. Németi Balázs sikertelen próbálkozásai után a kitörésre, és miután az ostromlók felrobbantották az erődítmény tornyát, a védők megadták magukat. A generális ugyan megígérte, hogy a felkelők kegyelmet kapnak, zsoldosai mégis több száz kivonulót kaszaboltak le. Később Németi Balázs hajdúkapitányt is kivégzik. Az erődítmény továbbra is az Orlay családhoz tartozik. Az elkövetkező évszázadokban magáénak tudhatták a Ba- kos, Korponay, Szakál, Vajna és a báró Luzsénszky nemesi családok is. XVII. század első felében történt nagy valószínűséggel az erőd újjáépítése. Az építmény így az akkoriban elterjedt reneszánsz stílust öltötte magára. A század második felében az országgyűlés elrendelte az osgyáni vár megerősítését a kuruc támadások kivédésére. A Rákóczi-szabadságharc bukása után nagy szerencsére elkerülte a császár által kimondott parancsot, mely a magyar erődök/erősségek fel- robbantására vonatkozott. Az akkor itt elő várúr és családja utasítására megszüntették a birtokon levő vedőműveket és a belső magot kényelmes barokk stílusú lakópalotának alakították át. XX. században a Luzsénszky nemesi családé a vár, ahol nagyméretű levéltárat és könyvtárat őriz- tek. A két világháború között apácák lakják. II. világháború után komoly károkat szenved, belső berendezése megsemmisül és lakhatatlanná vá- lik a kastély.

24 A valaha impozáns kastély ma omladozik: sarkai megrepedtek, falairól hullik a vako- lat. Az árnyas, tágas udvar egy részét, ahol évtizedekkel ezelőtt még a cselédek gyer- mekei fogócskáztak, áthatolhatatlan bozót nőtte be. 1927-ben ide hozta az osgyáni kastély ezer holdat birtokló ura tizenkilenc éves feleségét, egy dúsgazdag nagykere- skedő legkisebb lányát, Ilust. Bölcsészhallgató volt Budapesten, idegen nyelveket tanult, szépen játszott zongorán, mindent elsajátított, amit a kilencszázhúszas évek derekán egy gazdag úrilánynak tudnia illett. Az uradalomban egy egészen más világ- ba cseppent, mint amelyben nevelkedett. Életében akkor látott először élő tehen- et, szolgák vették körül, lesték minden kívánságát. A prímásokat dalokra tanította, akik aratás után a tarlón eljátszották kedvenc nótáját: „Minek turbékoltok, búgó vad- galambok”. Férje fehér lovon járt, bricsesznadrágot, hosszú szárú csizmát viselt, kezében színezüst fogantyús lovaglópálcát tartott. A legelőről hetente hoztak be juhot vagy bárányt a konyhára, a baromfinak számát sem tudták. Amit a fiatalasszony szeme - szája megkívánt, megkapta. Aztán jött a második világháború. A vár egykori úrnőjével, Luzsénszky Ilonával (Ilus nénivel) 1992 őszén készült egy beszélgetés. A világháborús évekre Ilus néni így emlékezett vissza: „Jöttek a németek, a kastélyt főhadiszállásnak rendezték be. Bennünket szilveszter éjszakáján evakuáltak, egy nyári szekérre pakoltuk fel a legszükségesebb holmikat, és egy távoli ismerősünkhöz költöztünk. Amikor visszajöttünk, már orosz tisztek laktak nálunk. Egy kiskatona elénk állt, puskáját a férjem mellének szegezte és azt kiabálta „burzsuj.” Nem engedett be bennünket. Az egykori cselédgazdánk jött segítségünkre, ő megmagyarázta nekik, hogy mi jól bántunk a cselédekkel, és nem zsákmányoltunk ki senkit. „Kegyesek” lettek hozzánk, megkaptuk a kastély legkisebb helyiségét. Mi- vel főztem a katonáknak, cserébe kaptunk tőlük egy-egy darabka húst. A háború után minden megmaradt vagyonunkat elvették, a férjemet bebörtönözték. Hosszú volt a vádlista, de az ítélőbíró is tudta jól, hogy minden pontja hamis. A férjemnek nem volt egyéb „bűne”, mint az ezer hold földje. Férjem a börtönben megbetegedett, így hazaengedték. Egy tanyára költöztünk, ahol visszatért az ereje. Amíg gyenge volt békén hagyták, miután kicsit felépült újra zaklatták, végül ismét bebörtönözték. Egy évig raboskodott, kórházba került, nemsokára meghalt. Mi akkor a három gyerekkel már nagyon szegényesen éltünk, a férjem sírjára a koszorút is más vette helyettem. A koporsót is csak részletekben tudtam kifizetni. Minden értékesebb holmimat eladtam, hogy enni tudjak venni a gyerekeknek. A legnagyobb akkor múlt nyolcéves, a legk- isebb alig töltötte be a másodikat. Nem kaptam segélyt, se könyöradományt, a két kezem munkájával neveltem fel őket. A nyugdíjat is csak hetvenöt évesen kaptam meg. Azt mondták, mindenért kárpótolni fognak. Engem akarnak kárpótolni, akinek elvették a férjét, aki végignézte gyermekei keserves életét és látta unokái vergődé- seit? Hiszen nem járhattak felsőbb iskolába, évtizedeken át megalázva, megbély- egezve éltek, és most egyszeriben mindenért kárpótolni akarnak? A pénz megkön- nyítheti a megélhetést, de a lelki sebeket nem tudja behegeszteni. Az állandóan fűtetlen helyiségekben – mert tüzelőre nem tellett – megfáztak az ízületeim, fájnak a végtagjaim, ritkán mozdulok ki a szobámból. Magyarországra, Németországba lev- elezek, német könyvekből fordítok meséket, azzal töltöm a napjaimat. Zongorázni is elfelejtettem, már csak egy nótát tudok eljátszani. Azt, hogy „Minek turbékoltok, búgó vadgalambok.”

25 Részlet a Koporsó részletfizetésre c. könyvből: A tömkeleg gazdacsere közepett és a sokszínű történelme során a kastély sohasem lehetett igazán nyugodt. Így érte el a mai alakját, melyet az omladozó falak, mindenféle gazzal benőtt belső tér és kert jellemezi. 2019.október 3-a majdnem végzetes nap lett az osgyáni kastély számára. Gyújtogatások lévén az építmény tetőszerkezete teljesen leégett. ,,2019. október 3-án hasonlóan sokkoló és megrázó képek járták be a híradókat és a közösségi hálót, mint 2012 márciusában, amikor Krasznahor- ka vára gyulladt ki. Gondolhattuk, hogy az a tűzvész, amely kis híján elpusz- tította az egyik legjelentősebb felvidéki műemlékünket, csak egyszeri bale- set volt, és nem történhet meg újra. Tévedtünk.”- nyilatkozott a Magyar7 nevű hetilap. Tűzvész után egy évvel megkezdődtek a régóta tervezett felújítások, melyek a mai napig állandóan folynak. A négyszögletes épület egyharmad részét sikerült már le- fedni tetővel. A következő felújítási lépés még kérdéses. Ez az osgyáni kastély. Látott már mindent, háborút és békét. Volt már minden, erődít- mény, vár, kastély és mindenekelőtt otthon (Forrás: : https://emlekhelyek.csemadok.sk/emlekhelyek/osgyani-kastely/) (KoVa)

Diákjaink alkotás2a6i Pierzchala Virág Anna: Emlék, a harmadik világháború utánra ... Drága világa az utókornak, Üzenem az esküvőmnek, Mik lennénk, ha nem ismernénk múltunkat. Kislánykorom óta elterveztem. Betegségben, szegénységben Voltunk és éltünk egykor boldogan Akár a Földön, vagy fent a mennyben. A Földünk önmagának lett szürke hamuja. Üzenem a világnak örömmel Üzenem a barátoknak, Éltünk egykor, itt voltunk emberek. Szívemnek sokszor nyújtottak támaszt Fiatalok és felnőttek, Együtt voltunk kerek egész Bolondok és idősek. Élményeink életre szóló emlék. Itt íródtak hosszú történetek Szerelmek, tragédiák, valódi szereplőkkel. Üzenem minden szerettemnek, Saját könyv, sok oldalas Megtalálom őket fönt, ha el is vesztek. Bár sokunknak, a lapok üresen maradtak. A kezüket sötétségben és világosságban is megragadom. Üzenem a szülőknek, Szeretetünk alkotott eltéphetetlen láncot. Hiányoznak a meleg ölelések.. Hiányzik arcomról a csók, Üzenem a háborúnak, Mely este volt édes altatóm. Tönkretett mindent. Jövőnk nincs, múltunk maradt. Üzenem a páromnak, Földben sírok, címzetlen táblával. Utolsó percemben kezét fogtam. Lassan néztem kék szemébe. Annyi okosság, hatalom S benne akkor is hullámzott a tenger. Ez vezetett véges pusztításhoz. De vannak dolgok, amik megmaradnak. Emlékszem a naplementére Lelkek, akik mesélni tudnak az utókornak. Ahol a szél lassan a karjaiba engedett Emlékszem a mosolyra, Bemutatjuk egykori világunkat, Amiért éltem volna még oly sokat.. A pusztát, a várost és falut Mégha visszafordíthatatlanul is elmúlt.. Üzenem minden apró gyermeknek, Üzenem hát mindenkinek Akiknek nem adtam életet. Látjátok, hogy a csillagokról szebb az élet? Elkéstem, nem volt idő Hallotok minket? Mi érezzük a nyugalmat. Gondolatuk öröm volt, ha ömlött is az eső. Mi boldogságban élünk már, s nem háborúban.

27 Szabó Réka: Petőfi emléke Lőkös László: Jegenyefák Egy ifju tehetséges férfi, régen sokat írt. Meséljetek nekem ti vének, Most már mindenki kérdi: Ennyit írni hogyan bírt? Sokat látott erdei kémek! Sok-sok szép verse van, mit költött. Mondjátok el miért Az ő szép emléke tépnek, biztosan örök. Bűnt hordozó Verseit még Kínában szörnyemberek? is tudják. Mondjatok nekem jót, Sok iskolában szépeket, írják, olvassák, tanítják. Suttogjatok ágaitokkal Ő a mi büszkeségünk, Miközben lépkedek tudjuk jól, köztetek! Ágatokon vízcsepp hogy vérét adta értünk, lengedez. és eltűnt a frontról. Ti mindig egyenesek Magyarok szemében vagytok. ő egy nagy ember, és kiemelkedően A széltől még is szerepel a történelemben. meghajlotok. Én csak a földön toporgok. Engem eltakarnak a lombok. Mit ér a könny ha kicsordul? Mit ér egy olyan gondolat, Mi örökre bennem marad? Mit ér magotok ha kőre hull!

A minotaurusz mítosza versekbe 28 szedve a prímósok tolla által „Thészeusz a nevem, majdnem a minotaurusz eledele lettem. Ariadné fonalát a labirintusba magammal vittem, hogy visszafelé az utat megleljem. Amint a minotaurusz elé kerültem, nem hazudok, megijedtem. A szörny ellen harcra keltem, A harcot büszkén megnyertem. Ariadné fonalával kiértem, S az emberek előtt hős lettem.” Kovács Panni Zselyke Thészeusz a görögök hérosza, kinek alakja a mondavilág aranykorába nyúlik vissza. Athén királyának a fia, kinek ígérete, Ö lesz Athénnak az őrangyala. Ki kivégzi a bestiát, hogy megmentse Athén fiát, lányát. Thészeusz és a bikafejű összecsap, hatalmas kardjával Thészeusz reácsap. Thészeusz elérte a célját, és elmetszette a hatalmas bestia torkát. Ariadné igaz szerelme, aki élete további részét neki szentelte. Végh Szabolcs Máté „A görög mitológiában Thészeusz, ő volt, aki legyőzte a minotauruszt. Ariadné fonala segítségével a labirintusból kiment.” Boholy Hanna „Thészeusz egy hős, legyőzte a szörnyet! De nem egyedül, Ariadné fonala segített. És pedig úgy győzte le, Egy fonállal pofon verte, Így Thészeusz legyőzte a minotauruszt örökre!” Szűcs Künde

29 Zagyi Emma: Fekete bodza Útszélén egy bodzabokor, Egyedül sírva haldokol. Én leszek az, ki felkarol, Lesz belőled szép nagy csokor. Távolról gyönyörködve nézem, S keserves fájdalmát is érzem, Termését gyöngéden letépem, És belőle teát készítem. Fekete szemei megéredtek, Lett értelme a hosszú éveknek. Finom bodzateát ízlelgetek, S könnyei többé már nem peregnek.

Pierzchala Virág Anna: Csak a 30 szokásos... … csak a szokásos … Még jobban fájt a légkör, mint eddig, Világos volt, sütött a nap, mert beszéltél és már nem tehettem sem- a gyerekek hangosan sikítoztak az abla- mit, kom alatt. csak itatni a Földet, s bokrokat, Tervbe volt véve a nap minden perce, amelyek annyit tudnak rólam. kigondoltam, átfutottam százszor, s valah- A nap is gyengébb volt, vörös az ég, már a fehér pulóver sem volt elég, ogy mégsem úgy lett. s a szétengedett hajamba durván kapott Akkor még nem volt hideg, sőt meglepően bele a szél, jó idő volt, s húzott te feléd. alkalmas volt egy rövid ujjú, Újra gyors lett a táj, száguldott a búza- de mire kiértem tombolt a szél, mintha összhangban lett volna a lelkem- mező, nem csillogott az út, amin már oly sokat mel. Minden tér és apró sarok a parkban, mentünk. Kizártuk a világot, egyedül voltunk ketten óhh, ha tudnák, üres fecsegések töltötték be a teret, amik azok a bokrok mennyi mindent mesélni fájtak. tudnak. Akkor történt meg, amire vártam. Az emberekről, rólam, rólunk, Melegséget nyújtottál fázó testemnek, s a tervezett napok mindegyikéről, elmúlt a fájdalom együtt a nappallal, mikor kitettem a lábam a házból. hogy holnap más történetet meséljenek a Sokszor ott voltál velem, amikor a világ bokrok egymásnak. hirtelen szűkebb lett. A szél még mindig kavargott, Aznap is elindultunk, nem egyedül, ketten. Mosolyogtam rád, és emlékszem jókat ne- bár csend volt szüntelen, szavak nélkül is értettem testbeszéd által vettem. Ahogy megszűnt az álló légkör, felvettem mindent. Amikor ismét hazaértem, elzárkóztam. egy pulóvert, Levettem a pulóvert s minden ruhada- fájóan simogatott a csend és libabőrös rabot, hogy védtelen legyek. lettem. Rájöttem, hogy a természet azt meséli, A fehér felső titkolta sok akaratom, nem lehetett érezni mellkasomon heves amit lát, a szél úgy fúj, ahogy élek, szívdobogásom, s ezt a szúrós csendet te is érzed. ahogy másmire vágytam: Ott tudtam, hogy visszavennék minden Hangra, arra a szóra fejemből, amint lev- ruhát, etkőzz felölteném a szekrényt. és tudjam, te mire vágysz, Lennék piros, narancssárga, s egyszerre hallani akaratod, s a szívdobogást, kék, ami mesél nekem. csak mennék és mennék. Te nem, de a csend tudna, Mert ha fáj is a hideg, vagy túl sok a lét, de csak szúróan simogat és simogat. nem számít, ha velem van, Majd lelkemig hatol minden kimondatlan így van értelme küzdeni a csendért, s mindenért, ami lételeme a napnak. szó, s lassan a parázs újra lángra lobban, s a kínzó csend veszi ki számból a szót.




Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook