Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore muzyka kl.IV

muzyka kl.IV

Published by marzenawoj, 2018-05-20 17:06:45

Description: Poznajemy polskie tańce narodowe sp1

Search

Read the Text Version

Scenariusz lekcji muzyki w kl. IV b w dn. 22.02.2018r.Temat: Poznajemy polskie tańce narodowe: oberek, mazur, kujawiak. (TIK)Cele lekcji:- nauka piosenki opartej na rytmie mazurka- poznanie polskich tańców narodowych (oberek, mazur, kujawiak) w twórczości kompozytorów- określenie charakterystycznych cech tańców polskich- rozpoznanie rytmów charakterystycznych dla mazura, oberka, kujawiaka- obejrzenie filmów prezentujących polskie tańce narodowe w wykonaniu zespołu pieśni i tańcaPrzewidywane osiągnięcia ucznia:- śpiewa piosenkę „Oberek zakręcony”- wymienia charakterystyczne cechy mazura, oberka, kujawiaka- słucha utworów muzycznych zainspirowanych polskimi tańcami ludowymi i rozpoznaje w nich rytmy mazura,oberka, kujawiaka- z zainteresowaniem ogląda prezentowane filmy przedstawiające polskie tańce narodoweŚrodki dydaktyczne:Płyta CD z nagraniami piosenki „Oberek zakręcony”, utwory: „Mazur” z opery „Halka” (S.Moniuszko), „Oberek(G.Bacewicz), „Kujawiak” (H.Wieniawski).Materiały multimedialne:Filmy prezentujące tance narodowe (mazur, oberek, kujawiak) w wykonaniu Zespołu „Mazowsze”Przebieg lekcji: 1. Powitanie 2. Rozmowa na temat tańca ludowego (słowa kluczowe: kapela ludowa, instrumenty ludowe, stroje ludowe) 3. Nauka piosenki „Oberek zakręcony” (sł. J. Kaczanowska, muz. M. Ziąber) – podr. s.76 4. Charakterystyka tańca – oberek ( wyklaskiwanie rytmu oberka) 5. Wysłuchanie utworu G. Bacewicz „Oberek” – określenie charakterystycznych cech tańca 6. Charakterystyka tańca – mazur 7. Wysłuchanie utworu „Mazur” z opery „Halka” (S.Moniuszko) - wymienienie cech charakterystycznych tańca 8. Charakterystyka tańca – kujawiak 9. Wysłuchanie utworu „Kujawiak” (H.Wieniawski) – określenie nastroju, tempa i metrum utworu 10. Obejrzenie przez uczniów filmów prezentujących tańce narodowe (mazur, oberek, kujawiak) w wykonaniu Zespołu „Mazowsze” 11. Podsumowanie – utrwalenie wiadomości o polskich tańcach narodowych 12. Pożegnanie.


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook