Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore klasa 4

klasa 4

Published by marzenawoj, 2018-05-20 10:48:01

Description: Rozszerzanie i skracanie ułamków

Search

Read the Text Version

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowejTemat: Rozszerzanie i skracanie ułamków – zadania utrwalająceOdniesienie do podstawy programowejCele kształcenia – wymagania ogólne:I. Sprawność rachunkowa.1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszychpisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji.1. Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęćmatematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.2. Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnychkontekstach, także w kontekście praktycznym.Treści nauczania – wymagania szczegółowe:Uczeń:IV.3) skraca i rozszerza ułamki zwykłe;XIV.1) czyta ze zrozumieniem tekst zawierający informacje liczbowe;XIV.3) dostrzega zależności między podanymi informacjami;XIV.5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznanąwiedzą z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własnepoprawne metody.Cele lekcji:Uczeń:• wyjaśnia sposób rozszerzania ułamka;• rozszerza ułamki do wskazanych liczników lub mianowników;• wyjaśnia sposób skracania ułamka;• skraca ułamek do postaci ułamka skracalnego lub nieskracalnego;• rozpoznaje ułamki nieskracalne;• stosuje w zadaniach skracanie i rozszerzanie ułamków.Przebieg lekcji (metody i aktywności):1. Przypomnienie sposobu rozszerzania i skracania ułamka. Wspólne wykonywanie ćwiczeń z zastosowaniem tablicy interaktywnej: https://learningapps.org/1518599 http://matzoo.pl/klasa5/skracanie-ulamkow-zwyklych_27_74 http://matzoo.pl/klasa5/rozszerzanie-ulamkow-_27_932. Ćwiczenia wykorzystujące poznaną wiedzę w praktyce (wykorzystanie odpowiedniej techniki zadawania pytań - pytania typu: \"zastosuj\", \"użyj\", \"wykorzystaj\").

Metody: pogadanka, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem tablicyinteraktywnejFormy: praca z całą klasą, praca indywidualnaSamodzielne rozwiązywanie zadań z podręcznika „Matematyka wokół nas”:Zadanie 2,3,4,5/212Zadanie domoweZadanie 1,2,3 str.213


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook