Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Scenariusz lekcji klasa V.

Scenariusz lekcji klasa V.

Published by marzenawoj, 2018-04-30 17:41:27

Description: Grafika - Gama barwna.

Search

Read the Text Version

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI KL VTEMAT: Grafika. „Gama barwna”CZAS TRWANIA: 45’ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Środki wyrazu plastycznego.CELE LEKCJI:I. CEL OGÓLNY Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi-malowanie na temat określonych treści.II. CELE OPERACYJNE Kategoria A: ZAPAMIĘTYWANIE WIADOMOŚCI 1. Uczeń zna barwy ciepłe i zimne. 2. Poznaje kolory tworzące koło barwne.Kategoria B: ROZUMIENIE WIADOMOŚCI 1. Uczeń dostrzega wartości związane z wykorzystaniem barw w procesie malarskim. 2. Rozumie wyższość obserwacji i kojarzenia oraz porównywania, w celu uniknięcia działań plastycznych schematycznych i oderwanych od rzeczywistości.Kategoria C: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJI TYPOWEGO DZIAŁANIA 1.Rozwija wyobraźnię i umiejętności wzbogacania płaszczyzny kolorem. 2.Doszukuje się w formach natury ciekawych ujęć, kresek, faktur, plam barwnych – zróżnicowana kolorystyka kwiatów, nawiązanie do elementów natury itp. Kategoria D: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJIPROBLEMOWEJ1. Świadomie rezygnuje z wartości rysunkowych na rzecz szerokiej gamy barwnej wykorzystując własną wyobraźnię barwną.

2. Dąży świadomie do ekspresji za pomocą wypowiedzi ustnej dla ukazania ciekawej interpretacji koloru ( odpowiedni strój i przykłady kolorów z rzeczywistości). PROBLEM ARTYSTYCZNY: Rozwijanie zainteresowania malarstwem.TECHNIKA: happening artystyczny.Środki artystyczne: Kolorowy papier.POMOCE: kolorowe kartony, kostiumy w różnych kolorach z koła barwnego.ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, albumy np. Malarstwo EuropejskieSiostra Wendy, Historia malarstwa Rzepińska, Impresjonizm – twórczośćClauda Moneta.FORMA PRACY: praca grupowa ( grupy 5 osobowe).METODY: pokaz, warsztaty kreatywne.III. CELE OPERACYJNE REALIZOWANE SĄ Z CELAMIEMOCJONALNYMI O pogłębienie wrażliwości plastycznej. O wskazanie wyższości obserwacji nad malowaniem z wyobraźni. O mobilizowanie do wnikliwego postrzegania natury w celu rozwijania wyobraźni barwnej - doświadczenia związane z interpretowaniem natury, a procesem malarskim.IV. TREŚCI PODSTAWOWE UWZGLEDNIANE SĄ PRZYFORMUŁOWANIU CELÓW OPERACYJNYCHV. MATERIAŁ NAUCZANIA PRZYSTĘPNY O DUŻEJ WARTOŚCIKSZTAŁCĄCEJVI. UMIEJĘTNOŚCI NABYTE W CZASIE LEKCJI O inspirowanie do działań plastycznych w kontakcie z przedmiotami nieożywionymi. O nabycie doświadczeń twórczych w czasie happeningu art. – akcji twórczej. O zaobserwowanie różnic wyrazowych wynikających z odmienności

kolorystycznych danego elementu. O pokonywanie trudności przy realizacji nowego tematu poprzez własne rozwiązania i pomysły – autokreacja.VII. UDZIAŁ NAUCZYCIELA: MIESZANY (BEZPOŚREDNI IPOŚREDNI)VIII. POSTAWA UCZNIA: AKCEPTUJĄCA i KREATYWNAIX. PRZEBIEG LEKCJI: Część I (10’) 1. Wprowadzenie - podanie zadania problemowego do działania happeningowego. 2. Pokaz reprodukcji przygotowanych na lekcję. 3. Przypomnienie wiadomości na temat kolorów występujących w kole barwnym. 4. Zwrócenie uwagi na walory artystyczne prezentowanych dzieł; głębia, walor, światło i kolorystyka. 5. Omówienie zastosowania gamy barwnej – pokaz na konkretnym przykładzie i przygotowanych strojach przez uczniów. 6. Podział klasy na grupy kolorów ciepłych i zimnych w zależności od przygotowanych kostiumów. 7. Formułowanie wspólnych zadań w zależności od kolejnych etapów ćwiczeń.CZĘŚĆ II (25’) 1. Naprowadzanie i informowanie uczniów o zamierzonych efektach w formie doradztwa utwierdzającego w zrozumieniu podanego zadania ( każde ćwiczenie jest punktowane – 1p.łączna suma za wszystkie działania to 6 p). 2. Zwrócenie uwagi na różnice kolorystyczne pomiędzy barwami ciepłymi i zimnymi.3. Zastanowienie się nad doborem plamy barwnej w kontekście określonego ćwiczenia.4. Zabawy kolorem – określenie zasad dotyczących poszczególnych ćwiczeń i zwrócenie uwagi na skupienie oraz szybką reakcje na sygnały słowne:

a. grupa tworzy ciąg kolorystyczny naprzemienny barw ciepłych i zimnych ( b. uczeń jest kolorem określonego kwiatka. c. zabawa w głuchy telefon ( zdanie nawiązujące do tematu lekcji). d. klasa tworzy układ fali – ruch rąk imituje płynącą wodę. e. spacer wśród drzew. f. uczeń wykonuje rzeźbę imitującą kwiatek z papieru ( czas 5 min.). g. zadanie grupowe – odgadnij, czyja to rzeźba? 5. Podsumowanie happeningu artystycznego. 6. Zwrócenie uwagi na krótki czas realizacji ćwiczeń i mobilizacja do szybkiego działania bez rozpraszania się na szczegóły oraz skupienie na zadaniach – pochwała dla wszystkich. 7. Współdziałanie nauczyciela podczas pracy kreatywnej uczniów. 8. Mobilizowanie do autokreacji.CZĘŚĆ III (10’)1. Podsumowanie i ocena2. Konieczność mobilizacji do integracji i współdziałania wszystkich uczniów w klasie.3. Pochwała na każdym etapie realizacji ćwiczeń i podsumowanie określoną punktacją..4. Indywidualne wnioski i refleksje wywołane różnicami poszczególnych zadań – stopień trudności ćwiczenia.5. Wnioski na przyszłość.Uwaga:Dla celów mających utrwalenie kolorów gamy barwnej, rozwijamy warsztatyna 2 do 3 h. lekcyjnych, poszerzając je o działanie twórcze połączone zdoświadczeniem malarskim – malowanie dłońmi, malowanie twarzy.mgr sztuki Wiesława Cieślik - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigiw Konstantynowie Łódzkim