SCENARIUSZ LEKCJI Zajęć artystycznych FOTOGRAFIA KL. IITEMAT: Zdjęcia makro – transformacja obrazu.CZAS TRWANIA: 45’ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:Środki wyrazu plastycznego i fotograficznego. Cyfrowa obróbka obrazu. CELE LEKCJI: I. CEL OGÓLNY Kształcenie umiejętności posługiwania się środkamiplastycznymi- malowanie określonych form i wzbogacanie ich o kolor zgamy barwnej. Cyfrowe przetwarzanie obrazu. II. CELE OPERACYJNE Kategoria A: Wykorzystanie technik cyfrowych i oprogramowania dostworzenia pracy o walorach artystycznych: 1. Uczeń zna rodzaje wypowiedzi artystycznych. 2. Poznaje różne techniki malowania za pomocą edytorów w aparacie fotograficznym ( piórko, paleta barw).Kategoria B: ROZUMIENIE WIADOMOŚCI 1. Uczeń dostrzega wartości malowania przez obserwację natury- konkretna forma liść, kwiaty stają się inspiracją do transformacji. 2. Rozumie wyższość obserwacji i transformacji dla stworzenia pracy o walorach artystycznych w nowej technologii cyfrowej.Kategoria C: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJI TYPOWEGODZIAŁANIA1.Rozwija wyobraźnię i umiejętności wzbogacania płaszczyzny prostymiliniami i plamami.2.Doszukuje się w formach natury ciekawych ujęć, kresek, faktur i plambarwnych itp.
Kategoria D: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJI PROBLEMOWEJ:1. Świadomie rezygnuje z wartości realistycznych na rzecz wykorzystaniatechnologii cyfrowej i stosowania szerokiej gamy barwnej dostępnej wedytorze2. Dąży świadomie do ekspresji formy i kształtu oraz ukazania ciekawejaranżacji kadru.PROBLEM ARTYSTYCZNY: Rozwijanie zainteresowania fotografiąTECHNIKA: Technika cyfrowaŚRODKI ARTYSTYCZNE: aparat telefoniczny z opcją aparatu fotograficznegoi dostępnością do edytorów ( pisak, gama barwna).POMOCE: rośliny – kwiaty na drzewach, liście.ŚRODKI DYDAKTYCZNE: książki na temat fotografii, google, fotografiacyfrowa.FORMA PRACY: indywidualna.METODY: pokaz, prezentacja.III. CELE OPERACYJNE REALIZOWANE SĄ Z CELAMI EMOCJONALNYMIO pogłębienie wrażliwości barwnej.O wskazanie wyższości obserwacji i możliwości przetwarzana obrazu wsposób cyfrowy.O mobilizowanie do wnikliwego postrzegania natury w celu rozwijaniawyobraźni twórczej- doświadczenia związane z transpozycją.IV. TREŚCI PODSTAWOWE UWZGLĘDNIANE SĄ PRZY FORMUŁOWANIUCELÓW OPERACYJNYCH
V. MATERIAŁ NAUCZANIA PRZYSTĘPNY O DUŻEJ WARTOŚCI KSZTAŁCĄCEJVI. UMIEJĘTNOŚCI NABYTE W CZASIE LEKCJIO inspirowanie do działań fotograficznych w kontakcie z przedmiotaminieożywionymi.O nabycie doświadczeń twórczych w czasie stosowania techniki cyfrowej.O zaobserwowanie różnic wyrazowych wynikających z struktury danegoelementu.O pokonywanie trudności przy realizacji nowego tematu poprzez własnerozwiązania i pomysły.VII. UDZIAŁ NAUCZYCIELA: MIESZANY (BEZPOŚREDNI I POŚREDNI)VIII. POSTAWA UCZNIA: AKCEPTUJĄCAIX. PRZEBIEG LEKCJI: Część I (15’)1. Wprowadzenie, podanie zadania problemowego do działania plastyczno -fotograficznego. 2. Pokaz zdjęć inspirowanych naturą przygotowanych nalekcję. 3. Przypomnienie wiadomości na temat kompozycji. 4. Zwrócenieuwagi na walory artystyczne prezentowanych dzieł; głębia, walor, światło.5. Omówienie zastosowania techniki cyfrowej – pokaz na konkretnymprzykładzie. 6. Praca indywidualna ucznia z wykorzystaniem aparatucyfrowego z możliwością transpozycji ( piórko, gama barwna).CZĘŚĆ II (20’)1. Naprowadzanie i informowanie uczniów o zamierzonych efektach wformie doradztwa utwierdzającego w zrozumieniu podanego tematu. 2.Zwrócenie uwagi na kompozycję. 3. Zastanowienie się nad doborem plamybarwnej i użytej formy do realizacji kadru w celu uzyskania interesującegoobrazu cyfrowego. 4.Możliwość położenia wielu kresek i plam barwnychoraz mieszania wielu kolorów jako specyfiki narzędzia w obróbce cyfrowej.5. Wyznaczenie czasu pracy (25’). 6. Zwrócenie uwagi na krótki czasrealizacji ćwiczenia i mobilizacja do szybkiego działania bez rozpraszaniasię na szczegóły. 7. Współdziałanie nauczyciela podczas pracy twórczejuczniów.
8. Korekta indywidualna w miarę potrzeb.CZĘŚĆ III (10’) 1. Podsumowanie i ocena – wysyłka gotowych kadrów drogąe- mail. 2. Konieczność konfrontacji wyników pracy wszystkich uczniów. 3.Możliwość porównania efektów artystycznych ze względu na zastosowanienarzędzia ( aparat cyfrowy), gamy barwnej i ciekawej kompozycji. 4.Indywidualne wnioski refleksje wywołane różnicami poszczególnychrealizacji- osiągnięć. 5. Wnioski na przyszłość. 6.Prezentacja prac na foruminternetowym szkoły ( galeria prac – transpozycja cyfrowa).Autor: mgr sztuki Wiesława Cieślik - Szkoła Podstawowa nr 1 wKonstantynowie
Search
Read the Text Version
- 1 - 4
Pages: