Scenariusz lekcji przyrody w klasie czwartej szkoły podstawowejDział programowy: Poznajemy krajobraz najbliższej okolicy.Temat: Wody słodkie i wody słone.Cele lekcji :Wiadomości – uczeń: podaje nazwy wód stojących i płynących wskazuje naturalne i sztuczne zbiorniki wodne krótko opisuje omawiane rodzaje wódUmiejętności – uczeń: rozróżnia i nazywa wody stojące i płynąceMetody nauczania: oglądowa, słowno – naprowadzająca, pogadankaFormy pracy: zespołowa, zbiorowa, TIK (prezentacja, multibook Nowa Era,gra na tablicy interaktywnej)Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, multibook, krzyżówka dla zespołów,przygotowana przez nauczyciela gra „Milionerzy”Przebieg zajęć: I. Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjno – porządkowe. 2. Nawiązanie do wcześniej omawianych zagadnień. 3. Zapis tematu lekcji. II. Faza realizacyjna 1. Nauczyciel przedstawia udział wód na Ziemi (z podziałem na słone i słodkie) oraz podział wód powierzchniowych na stojące i płynące – prezentacja. 2. Nauczyciel wspólnie z uczniami omawiają poszczególne rodzaje wód słonych (morza i oceany) i słodkich (jeziora, stawy, bagna, rzeki potoki, strumienie i kanały śródlądowe) z uwzględnieniem czy zostały one stworzone przez naturę czy człowieka na podstawie prezentacji i multibooka.
3. Uczniowie rozpoznają rodzaje cieków i zbiorników wodnych przedstawione na fotografiach zawartych w prezentacji.III. Faza podsumowująca1. Uczeń/uczniowie zaznaczają pytania z „Milionerów” na tablicy interaktywnej https://learningapps.org/50437892. Uczniowie w parach rozwiązują krzyżówkę:3. Zadanie pracy domowej: temat „Wody słodkie i słone „ z zeszytu ćwiczeń.4. Ocena aktywności uczniów.
Search
Read the Text Version
- 1 - 2
Pages: