SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI KL. VIITEMAT: Grafika. „Kolorowe liście”CZAS TRWANIA: 45’ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Środki wyrazu plastycznego. Technikagraficzna.CELE LEKCJI:I. CEL OGÓLNY Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi-malowanie, do określonych treści.II. CELE OPERACYJNE Kategoria A: ZAPAMIĘTYWANIE WIADOMOŚCI 1. Uczeń zna rodzaje kompozycji. 2. Poznaje różne techniki malowania pędzlem, wałkiem, patykiemKategoria B: ROZUMIENIE WIADOMOŚCI 1. Uczeń dostrzega wartości malowania przez obserwację natury- konkretna forma, jaką jest liść czy kora drzewa. 2. Rozumie wyższość obserwacji w celu uniknięcia działań plastycznych schematycznych i oderwanych od rzeczywistości.Kategoria C: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJI TYPOWEGO DZIAŁANIA 1.Rozwija wyobraźnię i umiejętności wzbogacania płaszczyzny prostymi wzorami. 2.Doszukuje się w formach natury ciekawych ujęć, kresek, faktur, plam barwnych itp. Kategoria D: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJIPROBLEMOWEJ:1. Świadomie rezygnuje z wartości rysunkowych na rzecz szerokiej gamy barwnej typowej dla pory roku, jaką jest jesień.
2. Dąży świadomie do ekspresji formy, ukazania głębi w obrazie i ciekawej aranżacji tła.PROBLEM ARTYSTYCZNY: Rozwijanie zainteresowania grafikąTECHNIKA: Grafika- wklęsłodruk i druk wypukłyŚrodki artystyczne: pędzel, wałek malarski (gąbka), farby plakatowe bądźtempery, brystol formatu A1(100x70)POMOCE: liście o różnorodnych kształtach, stare monety, fragmenty tkanin,kawałki kory , farbyŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, albumy, książki, pozycjekatalogowe dotyczące wystaw graficznych (Triennale Grafiki w Krakowie –katalog), zeszyty z serii „Wielcy malarze”FORMA PRACY: grupy 4- osoboweMETODY: pokaz, ekspozycjaIII. CELE OPERACYJNE REALIZOWANE SĄ Z CELAMIEMOCJONALNYMI O pogłębienie wrażliwości plastycznej. O wskazanie wyższości obserwacji nad malowaniem z wyobraźni. O mobilizowanie do wnikliwego postrzegania natury w celu rozwijania wyobraźni twórczej- doświadczenia związane z tworzeniem.IV. TREŚCI PODSTAWOWE UWZGLĘDNIANE SĄ PRZYFORMUŁOWANIU CELÓW OPERACYJNYCHV. MATERIAŁ NAUCZANIA PRZYSTĘPNY O DUŻEJ WARTOŚCIKSZTAŁCĄCEJVI. UMIEJĘTNOŚCI NABYTE W CZASIE LEKCJI O inspirowanie do działań plastycznych w kontakcie z przedmiotami nieożywionymi. O nabycie doświadczeń twórczych w czasie stosowania techniki graficznej. O zaobserwowanie różnic wyrazowych wynikających z faktury danegoelementu.
O pokonywanie trudności przy realizacji nowego tematu poprzez własne rozwiązania i pomysły.VII. UDZIAŁ NAUCZYCIELA: MIESZANY (BEZPOŚREDNI IPOŚREDNI)VIII. POSTAWA UCZNIA: AKCEPTUJĄCAIX. PRZEBIEG LEKCJI: Część I (15’) 1. Wprowadzenie, podanie zadania problemowego do działania plastycznego. 2. Pokaz reprodukcji przygotowanych na lekcję. 3. Przypomnienie wiadomości na temat kompozycji. 4. Zwrócenie uwagi na walory artystyczne prezentowanych dzieł; głębia, walor, światło. 5. Omówienie zastosowania techniki graficznej – pokaz na konkretnym przykładzie. 6. Podział klasy na grupy. 7. Formowanie wspólnych stolików dla poszczególnych grup, wybór przewodniczącego, który przydziela zadania swoim kolegom w zależności od umiejętności.CZĘŚĆ II (20’) 1. Naprowadzanie i informowanie uczniów o zamierzonych efektach w formie doradztwa utwierdzającego w zrozumieniu podanego tematu. 2. Zwrócenie uwagi na kompozycję. 3. Zastanowienie się nad doborem plamy barwnej i użytej formy do odbitki w celu uzyskania jak najciekawszego zestawu kompozycyjnego. 4.Możliwość jednorazowego położenia plamy barwnej wałkiem wynikającego ze specyfiki narzędzia. 5. Wyznaczenie czasu pracy (20’). 6. Zwrócenie uwagi na krótki czas realizacji ćwiczenia i mobilizacja do szybkiego działania bez rozpraszania się na szczegóły. 7. Współdziałanie nauczyciela podczas pracy twórczej uczniów.
8. Korekta indywidualna w miarę potrzeb.CZĘŚĆ III (10’)1. Podsumowanie i ocena.2. Konieczność konfrontacji wyników pracy wszystkich grup.3. Możliwość porównania efektów artystycznych ze względu na zastosowanie narzędzia, zestawu barwnego i kompozycji.4. Indywidualne wnioski refleksje wywołane różnicami poszczególnych realizacji- osiągnięć.5. Wnioski na przyszłość.6. Wystawa najlepszych prac.Uwaga:Dla celów prezentacyjnych temat można rozwinąć na grupy jw., albo rozwinąćna dwie jednostki lekcyjneAutor: mgr sztuki Wiesława Cieślik - Szkoła Podstawowa nr 1 wKonstantynowie Łódzkim
Search
Read the Text Version
- 1 - 4
Pages: