KONSPEKT NR 1 ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK Joanna Tracz 2017/20181. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna – edukacja plastyczno-techniczna w korelacji z polonistyczną i społeczną -wykonanie jajek według podanej słownej instrukcji.2. Uczestnicy: klasa I b SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim, dzieci w wieku 7-8 lat3. Czas trwania: 90 minut4. Temat zajęć: Ozdabiamy jajka na Wielkanoc5. Cel główny: Kształcenie wrażliwości estetycznej.6. Cel lekcji: Wykonywanie jajek według instrukcji7. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń powinien: - Utrwalić sobie zwyczaje wielkanocne -Skupić uwagę na treści mówionej, pokazowej - Umieć wyciszyć się i dostosować do sytuacji zadaniowej - Zachować się zgodnie z obowiązującymi organizacyjnymi zasadami w grupie - Wykonać pracę zgodnie z instrukcją - Posprzątać swoje miejsce pracy po zakończeniu pracy - Oceniać swoje działania8. Wymagania szczegółowe podstawy programowej: słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi; rozpoznaje – w naturalnym otoczeniu (w tym na ścianach figur przestrzennych) i na rysunkach – figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, trójkąt, koło; wyodrębnia te figury spośród innych figur; szanuje zwyczaje i tradycje różnych grup społecznych, wyjaśnia znaczenie wybranych zwyczajów i tradycji polskich; wydziera, wycina, składa, przylepia, wykorzystując gazetę, papier kolorowy, makulaturę, karton, ścinki tekstylne itp.; wyjaśnia znaczenie oraz konieczność zachowania ładu, porządku i dobrej organizacji miejsca pracy ze względów bezpieczeństwa;9. Metody pracy: -Pokaz -Pogadanka -Aktywizacja, praktycznego działania -Prezentacji multimedialna (film, krok po kroku)
10. Formy pracy: zbiorowa. grupowa, indywidualna.11. Wymagania w zakresie TIK: - komputer z dostępem do internetu, - tablica multimedialna lub projektor i ekran, - film na www.youtube.com Jak ozdobić jajko styropianowe? - obraz z Internetu – jajko jako króliczek lub zajączek12. Środki dydaktyczne: jajko ugotowane, jajo styropianowe, długa wykałaczka, bibuła, szablony, pióra, oczy, pomponiki, podstawki, papier kolorowy wycinankowy.13. Przebieg zajęć: a). Wprowadzenie do tematu. Przypomnienie z jakiej okazji obchodzimy święta wielkanocne, jakie są z nimi związane tradycje. b). Rozmowa na temat sposobów ozdabiania jajek. c). Zapowiedź tematu lekcji. d). Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas pracy. d). Podział klasy na grupy kilkuosobowe. e) Rozdanie potrzebnych materiałów. f). Obejrzenie filmu instruktarzowego. Wykonywanie pracy według instrukcji. (kilkakrotne odtwarzanie filmu). Samoocena wykonanej pracy. g). Wyświetlenie obrazu przedstawiającego jajka ozdobione jako kurczaczek, zajączek i baranek. Wykonanie jednego jaka ugotowanego według wybranego wzoru. h). Uprzątnięcie miejsca pracy. Prezentacja wykonanych prac. i). Podsumowanie nauczyciela. Wykonanie zgodnie z instrukcją, estetyka, zaangażowanie, porządek na miejscu pracy, Współpraca itp. Wystawienie ocen.
KONSPEKT NR 2 ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK Joanna Tracz 2017/2018 1. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna – edukacja polonistyczna 2. Uczestnicy: klasa I b SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim, dzieci w wieku 7-8 lat 3. Czas trwania: 90 minut 4. Temat zajęć: Zima Muminków 5. Cel główny: Poznanie fragmentów powieści Tove Jansson „Zima Muminków” 6. Cel lekcji: Słuchanie i oglądanie lektury ze zrozumieniem. 7. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń powinien: - Zapamiętać treść wysłuchanego fragmentu i obejrzanego filmu - Odpowiedzieć na pytania do tekstu - wymienić występujące postaci - Zapamiętać wydarzenia - opowiedzieć o przygodzie Małej Mi - uzupełnić zdania z lukam - powiedzieć swoje odczucia dotyczące poznanej książki. 8. Wymagania szczegółowe podstawy programowej: słucha z uwagą lektur i innych tekstówczytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby; wypowiada się w formie uporządkowanej irozwiniętej na tematy związane z lekturą, wyodrębnia postacie i zdarzenia w utworach literackich,ustala kolejność zdarzeń, ich wzajemną zależność, odróżnia zdarzenia istotne od mniej istotnych,postacie główne i drugorzędne; wskazuje cechy i ocenia bohaterów, uzasadnia swą ocenę, wskazujewydarzenie zmieniające postępowanie bohatera, określa nastrój w utworze; odróżnia elementy światafikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych;pisze odręcznie, czytelnie. 9. Wymagania w zakresie TIK: - komputer z dostępem do internetu, - tablica multimedialna - film na www.youtube.com „Zima w dolinie Muminków” - Multibook kl.1 Nowi Tropiciele WSiP część 3 str 52-53 Karty pracy str.54-55 10. Przebieg zajęć: - Wprowadzenie do tematu: rozwiązanie (na tablicy interaktywnej)krzyżówki z hasłem Muminki. - Przybliżenie postaci T. Jansson - Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela fragmentu powieści „ Zima Muminków”.
- Odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania do tekstu. - Opowiadanie o spotkaniu wiewiórki i Małej Mi - Wykonywanie ćwiczeń w kartach pracy - Obejrzenie filmu - Wyodrębnienie postaci i zdarzeń. - Wypowiedzi na temat: Czy polubiłem Muminki? - Posumowanie pracy uczniów na zajęciach. - Zadanie pracy domowej: Narysuj nową przygodę Muminków. KONSPEKT NR 3 ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK Joanna Tracz 2017/2018 1. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna – edukacja polonistyczna 2. Uczestnicy: klasa I b SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim, dzieci w wieku 7-8 lat 3. Czas trwania: 45 minut 4. Temat zajęć: Zabawy wyrazami 5. Cel główny: Rozpoznawanie czasowników i rzeczowników 6. Cel lekcji: Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. 7. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń powinien: - płynnie czytać wyrazy - rozróżniać wśród wyrazów nazwy ludzi, roślin, zwierząt i rzeczy oraz czynności - układać zdania z podanym wyrazem - Zapisywać zdania pamiętając o wielkiej literze i kropce. 8. Wymagania szczegółowe podstawy programowej: słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela,innych osób, wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; wypowiada się płynnie, wyraziście,czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos, pisze odręcznie, czytelnie, rozróżnia rzeczowniki,zapisuje zdania, podejmuje próby zapisu nowych, samodzielnie poznanych wyrazów 9. Wymagania w zakresie TIK: - komputer z dostępem do internetu, - tablica multimedialna (opcje shop, ABC, Fill) 10. Przebieg zajęć:- Wprowadzenie do tematu: Dzieci losują kartki z literą i cyfrą. Ustawiają się rosnąco według cyfr,wypowiadają kolejno litery i mówią hasło: Dziś zabawy słowem
- Na tablicy multimedialnej są napisane wyrazy. chętne dzieci rysują w wolnych miejscach 4 dużepętle. Nauczyciel oznacza je jako: nazwy ludzi, nazwy zwierząt, nazwy rzeczy, nazwy roślin.- Dzieci podchodzą do tablicy odczytuję wyrazy i przesuwają je do poszczególnych pętli.- Wypełniają pętle wskazanym kolorem.- Zastanawiają się co oznaczają wyrazy, które nie zostały przeniesione do pętli ( są to czynność).- Dopisują po jednej propozycji do każdej pętli.- Układają ustnie zdania z wybranymi wyrazami.-Przypomnienie zapisywania zdań- wielka litera na początku i kropka na końcu. Indywidualnezapisanie 4 zdań w zeszycie z wybranymi wyrazami.- Sprawdzenie prac- Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci- zadanie pracy domowej =-według uznania.
Search
Read the Text Version
- 1 - 5
Pages: