Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Poradnik

Poradnik

Published by Karolina Romańczak, 2022-11-07 10:22:13

Description: Poradnik

Search

Read the Text Version

PORADNIK KOLORY ŻYCIA JAK DBAĆ O DOBROSTAN?

Spis Treści Czym jest dobrostan i co się na niego składa? .............. 2 Dobrostan a dobrobyt? ................................................. 2 Dobrostan a szczęście? ................................................ 3 Cebulowa teoria szczęścia ........................................... 5 Bliscy- budulec dobrostanu ......................................... 7 Podsumowanie .............................................................. 8 Jak dbać o dobrostan psychiczny? ................................. 9 Aktywność fizyczna ...................................................... 9 Wsłuchaj się w głos ciała .............................................. 12 Duchowość .................................................................... 14 Emocje ........................................................................... 19 Rozmawiaj- słowa mają moc! ....................................... 21 Sztuka afirmacji ............................................................ 22 Podsumowanie .............................................................. 23

Czym jest dobrostan? Co się na niego składa? „Zmień sposób myślenia na rzeczy, a rzeczy, na które patrzysz, również ulegną zmianie.” - Wayne Dyer. Kiedy myślimy o słowie dobrostan co mamy przed oczami? Czym jest? I jaki ma wpływ na nasze życie? Dobrostan dla większości z nas będzie kojarzył się ze szczęściem, dobrobytem, ale czy na pewno? Spróbujmy razem znaleźć odpowiedź na te pytania. Dobrostan, a dobrobyt? Dobrostan jest często utożsamiany z dobrobytem. Chociaż pojęcia te są ze sobą powiązane, nie oznaczają tego samego. Dobrobyt podobnie jak dobrostan, nie ma jednej unikatowej definicji. Najczęściej kojarzony jest z posiadaniem dóbr materialnych. Traktowany jest jako synonim bogactwa. Wraz z upływem czasu stwierdzono, że dobrobyt to nie tylko dobra materialne i wydatki, ale również dobrostan ogólny, poziom życia czy też jakość życia. Pomimo braku dokładnych definicji można zauważyć podstawową różnicę pomiędzy tymi pojęciami. Dobrobyt koncentruje się na rzeczach materialnych, które zapewniają godziwe i dobre życie. Natomiast dobrostan skupia się na rzeczach pozamaterialnych jak np. zdrowie, miłość, szczęście itp.

Dobrostan a szczęście? Dobrostan bardzo często określany jest jako szczęście. Pytanie, czym jest „szczęście”? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudne, ponieważ każdy z nas definiuje je inaczej. Dla jednych będzie to dom, rodzina, uśmiech dziecka, a inni będą odczuwać szczęście, gdy ukończą wymarzone studia, wyjadą w podróż dookoła świata czy będą siedzieć w największym rollercosterze w Europie i będą krzyczeć „AHOJ! PRZYGODO!”. Szczęście ma kilka znaczeń oto one: Szczęście to zadowolenie doświadczane w kontaktach z otoczeniem; Szczęście to szczególny rodzaj emocji i podsumowanie przyjemnych i nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości; Szczęście to pełne i trwałe zadowolenie z życia; Każde ze znaczeń jest właściwe i prawidłowe, ale jeśli do słowa „szczęście” dodamy „udane życie” okazuje się, że ludzie przejawiają dwa rodzaje nurtów na ten temat: hedonistyczny i eudajmonistyczny. Czym się różnią? Dają odmienne odpowiedzi na pytanie „Czym jest szczęśliwe i udane życie?”. Zwolennicy nurtu hedonistycznego odpowiedzą, że najważniejszym jest czy człowiek jest zadowolony ze swojego życia i czy daje mu ono więcej bólu, czy radości.

Miarą dobrego życia jest dla nich bilans przyjemności i przykrości. Natomiast zwolennicy drugiego nurtu uważają, że miarą ma być osiąganie tego co warte jest starań, co daje poczucie sensu życia, niezależnie od doznanych cierpień i zawodów. A dla ciebie drogi czytelniku, który nurt jest bliższy? (Każda odpowiedź jest prawidłowa! Nie martw się!) Wiemy już, że nie ma jednej i prawidłowej odpowiedzi na pytanie czym jest „szczęście”, ale z pewnością możemy stwierdzić, że jest to synonim słowa dobrostan.

Cebulowa teoria szczęścia „Ogry mają warstwy. Cebula ma warstwy. Ogry mają warstwy. Dociera?” - Shrek Analogie do warstw cebuli można znaleźć w pokazanej wcześniej bajce „Shrek”, ale okazuje, że odnajdziemy ją również w teorii szczęścia. Sformułował ją Janusz Czapliński. Zdefiniował szczęście jako pozytywną, afirmującą postawę wobec życia. Jako źródła szczęścia podaje predyspozycje człowieka, a nie obiektywne warunki życia. Teoria cebulowa szczęścia składa się z trzech warstw: Wola życia- Pierwsza warstwa to ta najgłębsza i najbardziej stabilna. Jest to wrodzony element dobrostanu. Emocjonalne oraz wyrażane w swoich sądach zadowolenie z życia- druga warstwa. Zadowolenie z poszczególnych obszarów życia- wierzchnia warstwa. Obejmuje takie obszary jak: praca, rodzina, dom, przyjaciele, dochody itp.

Wszystkie warstwy dobrostanu narażone są na negatywne działania z zewnątrz. Za najbardziej niebezpieczne dla człowieka są te doświadczenia, które przebijają się, aż do warstwy najgłębszej. W takim przypadku nasza psychika zostaje wystawiona na bardzo ciężką próbę. Na szczęście możemy sobie z tym świetnie radzić dzięki naszym cechom osobowości!

Bliscy- budulec dobrostanu Do głównych składowych dobrostanu można zaliczyć: zdrowie, współmałżonka, rodzinę, dzieci i przyjaciół. Od lat naukowcy twierdzą, że „utrzymywanie relacji społecznych, zaspokaja naturalną potrzebę przynależności, samo w sobie przyczynia się do wzrostu poziomu dobrostanu psychicznego (…)”. Małżeństwo wpływa na wzrost dobrostanu, ponieważ dzięki niemu osoby mogą pełnić określone role społeczne takie jak rola męża, żony czy rodzica. Role te wymagają od nich odpowiedzialności, która przyczynia się do wzrostu własnej wartości. Osoby żyjące w związkach są mniej narażone na odczucie samotności. Bliskość jest jednym z czynników, które podnoszą zadowolenie z własnego życia. Dobre relacje z przyjaciółmi także sprzyjają wzrostowi dobrostanu. Powodem takiego wzrostu jest m.in. możliwość zwierzenia się, która buduje nasze zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Można więc zauważyć jak ważną role odgrywają nasi bliscy w poziomie dobrostanu. Ich rola w naszym życiu jest bardzo ważna.

Podsumowanie Wiemy już, że dobrostan to indywidualne odczucie wynikające ze spełnienia i satysfakcji z naszego życia przy niskim poziomie stresu. Opisywany jest on w sześciu ważnych wymiarach: Samoakceptacja; Osobisty rozwój; Cel w życiu; Panowanie nad otoczeniem; Autonomia; Pozytywne relacje z innymi. Poczcie szczęścia daje nam energie i zwiększa nasz poziom aktywności, (wywiera pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne) daje nam przysłowiowego „kopniaka” do pracy. Zwiększa nasze zaangażowanie w nią. Polepsza naszą samoocenę i nasze relacje. Szczęście jest synonimem dobrostanu. I tak jak słowo „szczęście” dla każdego oznacza co innego. Tak i osiągnięcie / poczucie dobrostanu dla każdego będzie polegało na czym innym. Wiemy też, że nasi bliscy są jednym z budulców dobrostanu. Dlatego są dla nas tak ważni. Dobrostan jest jedną z najistotniejszych rzeczy w życiu człowieka. Nie jest to rzecz wrodzona, nabywa się go w ciągu życia. Raz osiągnięty nie zostaje z nami na zawsze. Dlatego musimy być stale zmotywowani do dążenia do niego i poprawiania tego, co w naszym życiu niesatysfakcjonujące. Jak to robić? Jak dbać o dobrostan? Na te pytania czytelniku, znajdziesz odpowiedź w rozdziale drugim.

Jak dbać o dobrostan psychiczny? „Człowiek ma w życiu albo wymówki, albo wyniki.” – Jack Canfield i Mark Victor Hansen Kiedy wiemy już czym jest dobrostan to teraz czas odszukać odpowiedzi jak odpowiednio o niego dbać. W tej części znajdziesz kilka sposobów jak zadbać o swój dobrostan. Pamiętaj, że tak jak dobrostan jest indywidualnym tematem dla każdego człowieka, tak i sposoby dbania o niego trzeba do siebie dopasować. Bez obaw każdy od czegoś zaczynał więc i Ty drogi czytelniku znajdziesz odpowiedni dla siebie sposób! Aktywność fizyczna Jeśli po przeczytaniu tych dwóch słów powyżej masz w głowie same dobre wspomnienia i jest to Twój konik to dobry znak. Jak dobrze wiemy, aktywność fizyczna pomaga w wielu aspektach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Na co pomaga aktywność fizyczna?”, a wujek Google zaraz doradzi nam, że pomaga w zwalczaniu różnych chorób, pomaga w zachowaniu dobrej kondycji, pomaga w zachowaniu odpowiedniej sylwetki i wiele innych. Ale czy pomaga w uzyskaniu dobrostanu? Okazuję się, że tak. Kiedy poświęcamy się jakieś aktywności fizycznej, często możemy „wypocić problemy”. Oznacza to, że wraz z aktywnością fizyczną zmniejsza się stres wywoływany problemami. Jeśli pływamy w basenie mamy czas na przemyślenia, ale jeśli gramy np. w siatkówkę, to czasu na przemyślenia nie ma ponieważ

gra tak absorbuje nasz umysł, że zmartwienia odkłada na dalszy plan. Bez względu, jaką aktywność wybierzesz efekt będzie podobny. Poza tym podczas uprawiania różnorakich sportów i aktywności w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny. Endorfiny to nic innego jak hormony szczęścia, a jak wiemy z poprzedniej części szczęście jest swego rodzaju synonimem dobrostanu. Idąc tym tokiem rozumowania, każdy sportowiec powinien być szczęśliwy, radzić sobie z życiem i nie narzekać. Czemu tak nie jest? Prawdopodobnie dlatego, że jakaś część jego życia stawia przed nim inne trudne wyzwanie. I dopiero po jego rozwikłaniu może osiągnąć dobrostan. No ale do brzegu! Co z tą aktywnością fizyczną? Wiemy, że pomaga, wiemy, że potrzebna, wiemy, że wpływa na uzyskanie dobrostanu. Ale dla kogo? Dla każdej osoby, która tego potrzebuje. Jak sprawdzić, czy jej potrzebujemy? Spróbować! Na następnej stronie znajdziesz kartkę z napisem „Najlepsza aktywność dla mnie:”. Twoim zadaniem jest wypisanie min. 1 max., ile zmieścisz pomysłów lub sprawdzonych aktywności, które chcesz zacząć uprawiać lub lubisz uprawiać. Nawet jeśli czytając to, masz w głowie „NIE MA OPCJI, NIE ZNAJDĘ NICZEGO! BO …” to spróbuj jeszcze raz. Po co? Może miałeś nie odpowiedniego nauczyciela, a może miałeś fatalny dzień i dlatego jakaś aktywność fizyczna Ci nie podpasowała. A może wmawiacie sobie, że nie ma takiej aktywności, którą można lubić. A później się okazuję, że kochacie wodę i basen to aktywność stworzona dla was. Jazda konna to wasza najlepsza w życiu przygoda i na samą myśl piejecie z zachwytu. Trzeba próbować i doświadczać! Więc weź głęboki wdech i DO IT!

Najlesza aktywność dla mnie:

Wsłuchaj się w głos ciała Stetoskop w dłoń! W tym podrozdziale zajmiemy się głosem swego ciała, a dokładnie jego zdrowiem. Fraszka Jan Kochanowski „Na zdrowie” „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi na jawie I sam to powie, Że nic nad zdrowie Ani lepszego, Ani droższego; Bo dobre mienie, Perły, kamienie, Także wiek młody I dar urody, Miejsca wysokie, Władze szerokie Dobre są, ale – Gdy zdrowie w cale. Gdzie nie masz siły I świat niemiły. Klejnocie drogi, Mój dom ubogi Oddany tobie Ulubuj sobie!” Zapewne każdy z nas zna tę fraszkę. I nie raz stwierdził to samo co autor, czyli zdrowia na co dzień się nie docenia, nie myślimy o nim do momentu, gdy je stracimy. Dopiero przy jego stracie uświadamiamy sobie, jakie jest ważne. I wszystko, o co zabiegaliśmy traci sens. No właśnie! Ale przecież wiemy, że zdrowie to budulec dobrostanu. Dlatego czas trochę się zatrzymać i przypatrzeć samemu sobie. Czasem w pogoni za pieniędzmi, szczęściem czy marzeniami zapominamy o zdrowiu i uciszamy głosy organizmu, który stara się dać nam wyraźny znak, że potrzebuje np. odpoczynku, wizyty u lekarza, albo spanka min. 8h dziennie. Czas się zatrzymać i wsłuchać w ten głos. Jakkolwiek abstrakcyjnie to teraz zabrzmi czas zostać dobrym przyjacielem naszego organizmu. Bo kto o nasz organizm lepiej nie zadba jak my sami? NIKT.

Wciel się więc w przyjaciela i spytaj się, jak się czuje? Czy jest mu coś potrzebne? Czy coś go boli? I co słyszysz w odpowiedzi? Jeśli słyszysz prośby o odpoczynek, daj go sobie! Przecież odpoczynek nie spowoduje, że nie dojdziesz do celu, ale pozwoli nabrać sił potrzebnych do jego zdobycia. A może słyszysz, że martwi się o te powiększające znamię na plecach? Idź do dermatologa, żeby ocenił, czy jest się czym martwić! To tylko kilka propozycji tego, co możesz usłyszeć od organizmu i kilka prostych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu twojego organizmu w dobrej kondycji. Pamiętaj, że prośby twojego ciała mogą być różne - od takich bardzo błahych (chce cukierka, bo chce cukru) po bardzo poważne (puchnące nogi każdego wieczoru albo opuchnięte ciało). Najważniejsze to ich nie lekceważyć. Ba! Ważne jest też to by nie obwiniać swego ciała za to, że źle wygląda. Jeśli Twój organizm będzie wyspany, wypoczęty i zdrowy, z pewnością odwdzięczy się Tobie. Zadbasz o nogi to zaprowadzą Cię dalej! Zadbasz o serce, będzie bić dłużej. Zadbasz o głowę, będziesz mógł więcej.

Duchowość W tej części drogi czytelniku nie jest ważne Twoje wyznanie, a Twoje wewnętrzne „JA”, które masz w sobie. Okazuje się, że każdy z nas ma w sobie taki swój wewnętrzny głos. Wsłuchując się z niego mamy możliwość poznać swoje cele, możliwości, marzenia. Czytasz to zdanie i masz takie „O znowu! Co za bzdury?”. Okazuje się, że kiedy wyznaczmy sobie cele w życiu, które realizujemy, zbliżają nas one do spełnienia marzeń, jesteśmy szczęśliwsi, a co za tym się kryje? Łatwiej o uzyskanie dobrostanu! Kto by pomyślał? Czas więc na zadanie dla ciebie drogi czytelniku! Czas posłuchać siebie i zastanowić się, jakie masz marzenia? Jakie cele sobie postawisz by, do nich dążyć? Gdy będziesz wypisywał marzenia to daj ponieść się wyobraźni. Wypisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! To mogą być bardzo przyziemne marzenia jak: jestem głodny i marzy mi się kanapeczka z szyneczką i serem oraz ogórkiem. Wypisz też te bardzo duże, które wydają się nierealne dziś, takie jak wyjazd do Dubaju, samochód czy willa z basenem! Kiedy przejdziesz do wypisywania celów – zapisz je za pomocą metody SMART.

Wyznaczanie celów za pomocą metody SMART to bardzo prosty sposób. Aby to zrobić trzeba wpierw wyjaśnić sobie, czym jest SMART. Pod każdą literą ukryta jest inna zasada: S- Skonkretyzowany (Specific)- Tylko skonkretyzowanie celu pomoże nam go osiągnąć. Jak to zrobić zadaj sobie 6 ważnych pytań: Kto jest związany z Twoim celem? Co jest do osiągniecia? Gdzie? Kiedy? Czy cel ma jakieś dodatkowe wymagania? Dlaczego? M- Mierzalny (Measurable)- Aby móc sprawdzić, czy cel został zrealizowany, dobrze jest wprowadzić jakieś mierniki postępów. Np. W ciągu 6 miesięcy schudnę 10kg. A - Atrakcyjny (Achievable)- Sformułowany odpowiednio cel powinien motywować do jego realizacji. Podczas jego tworzenia dodaj np. co chcesz poczuć przy jego realizacji np. Chce schudnąć 10kg w 6 miesięcy by nie czuć bólu pleców i znów cieszyć się życiem. R- Realistyczny (Realistic)- cel, który wybierzesz będzie wyzwaniem, ale zarazem musi być możliwy do osiągnięcia. Tak zwane mierzenie swoich sił na zamiary. T- Terminowy (Time)- Dobrze dobrany cel będzie określał czas jego realizacji Wiemy już, czym jest SMART. Dlatego na następnej stronie znajdziesz dwie strony na Twoją pracę. Na jednej wypisz marzenia, na drugiej postaw sobie cele, które przybliżą Cię do marzeń.





Po co to zrobiliśmy? Bo często w dorosłym życiu zapominamy marzyć i stawiać sobie cele. Przez co żyjemy bez celu i gubimy sens życia, a to oddala nas od osiągnięcia dobrostanu. Pamiętaj drogi czytelniku, że cele i marzenia warto mieć zawsze. I powoli do nich dążyć. Bo marzenia się spełnia, a nie czeka na ich spełnienie! To jest właśnie wsłuchanie się w siebie i swojego ducha. To co należy robić to dać mu mówić i przypominać sobie o tym, co dla nas ważne i co nas napędza. Nie zapominajmy o tym. W chwili zwątpienia wróć jeszcze do swoich marzeń i celów. Wypisz je i na nowo znajdź to co cię napędza!

Emocje Emocje to nieodzowny element naszego życia. Towarzyszą nam na co dzień każdego dnia od rana do nocy. Każdy z nas je odczuwa, na każdego działają inaczej. Ale z pewnością każdy się zgodzi, że emocje oddziałują na niektóre z naszych zachowań. Zastanawiałeś się kiedyś jaką pełnią funkcje? Okazuje się, że emocje są skarbnicą wiedzy o nas samych. Mówią o naszych potrzebach, włączają alarm, gdy coś nam nie służy (wtedy zazwyczaj odczuwamy złość czy lęk). Emocje często są naszym motywatorem, ale potrafią demotywować. Są pewnego rodzaju nagrodą np. gdy uda nam się oddać projekt na czas czujemy radość. Są naszymi drogowskazami przy relacjach interpersonalnych. Po co o nich rozmawiać? Czy warto o nich mówić? Czy są powiązane z dobrostanem? Okazuje się, że warto o nich mówić, nazywać je właśnie dla dobrego stanu ducha i tym samym dla dobrego dobrostanu. Człowiek zna dużo emocji, ale można je podzielić na dwie kategorie: Emocje pozytywne np. radość, wdzięczność, zainteresowanie, nadzieja, duma, zachwyt, miłość, rozbawienie czy inspiracja. Emocje negatywne np. strach, lęk, złość, niska samoocena, przytłoczenie, poczucie winy, rozczarowanie, frustracja, uczucie bólu, dyskomfort.

Emocje pozytywne pomagają się nam rozwijać. Kiedy je odczuwamy, widzimy więcej, chcemy więcej. Natomiast emocje negatywne, pomimo iż są ciężkie dla nas do przeżywania są tak samo ważne. One ostrzegają nas, że dzieje się coś, czego nie chcemy. Czasem emocje negatywne mają ukryte znaczenia np. Agresja- może oznaczać potrzebę czułości i bliskośći; Depresja- tęsknota za duszą, tłumienie emocji takich jak strach i gniew; Lęk- tęsknota za sensem i celem życia; Odrzucenie- może oznaczać tęsknotę za akceptacją życia i wolnością. Wina- świadczy o chęci pozbycia się fałszywego obrazu samego siebie. Zawiść- to chęć samorozwoju; Wiele jest takich ukrytych znaczeń. Warto więc usiąść i zastanowić się co oznaczają. Jeśli nie chcemy czuć negatywnych emocji musimy poszukać czemu je czujemy i zastanowić się co zrobić, by je wyeliminować. Np. czujesz zawiść do innych, to zapisz się na szkolenie i pokaż sobie i światu, że też jesteś wartościowy. Albo czujesz agresje, porozmawiaj z kimś.

Rozmawiaj- słowa mają moc! W poprzedniej części dowiedzieliśmy się, że budulcem dobrostanu są bliscy. Przyjrzeliśmy się bliżej emocjom, i z czym się wiążą. A teraz czas nauczyć się, że słowa mają moc! Być może brzmi to dla niektórych trywialnie, ale jest w tym więcej sensu niż się wydaje. Rozmowa z bliskim, a czasem nawet nowopoznaną osobą może dużo zmienić w naszym światopoglądzie. Zastanów się, ile razy spotkałeś kogoś nieznajomego i rozmawialiście o zwykłych rzeczach, ale jak odchodziłeś miałeś dobry humor lub poczucie spokoju? Dlaczego tak było? Dzięki słowom przekazujemy sobie emocje, nastrój wszystko! Nasze słowa mają moc. Pomagają nam się uzewnętrznić, znaleźć sposób na rozwiązanie problemów. Bez rozmowy nie załagodzisz konfliktów. Czasem jest trudno, czasem nie chce się rozmawiać, a co gorsza słuchać. Ale warto z tym trochę powalczyć. Człowiek z natury jest istotą społeczna i potrzebuje kontaktu z innymi. Wiadomo, introwertyk nie potrzebuje tyle samo kontaktu z innymi co ekstrawertyk. Ale bez względu na to kontakt z innymi jest ważny. Wracając do mocy słowa proponujemy Tobie drogi czytelniku eksperyment tzw. „dzień na TAK”. Przez 24h na wszystkie pytania odpowiadaj - tak! Nie tylko Zobaczysz, jak Ty się będziesz z tym czuł, ale zauważ jak inni zareagują. Zobaczysz jak jedno słowo „TAK” ma moc! A przecież słów znamy więcej!

Sztuka afirmacji Czym jest sztuka afirmacji? Mówiąc prostym językiem to zaszczepienie dobrych myśli do swojej podświadomości. Pozytywne myśli nie muszą być długie i skomplikowane. Na początku im będzie prostsze, tym lepiej. Jak to działa? Po stworzeniu pozytywnej myśli np. JESTEM PIĘKNA/ PIĘKNY TAKA/ TAKI JAKA/JAKI JESTEM! Musimy do tego przekonać nasz umysł. Podejdź do lustra i powiedz to sobie najbardziej przekonywująco jak tylko potrafisz. Jakby po drugiej stronie lustra stał Twój przyjaciel! Napisz to sobie na małych karteczkach i schowaj sobie do portfela, powieś na lustrze w łazience, albo na lodówce. Jak chcesz zaszaleć, owieś całe mieszkanie :D. Nie podpuszczamy, ale to też dobry sposób. Rozłóż karteczki tak, żebyś w dowolnym momencie dnia mógł je przeczytać, zobaczyć. Ta technika czerpie inspiracje z tradycji hinduskiej, gdzie mówiono „coś powtórzone 10000 razy, staje się mantrą”. Po co ją stosować? By zbudować poczucie naszej własnej wartości. By się pokochać i zaakceptować. By zapanować nad własnym umysłem. Jeśli napełnisz się dobrymi myślami z pewnością uzyskasz dobrostan psychiczny!

Podsumowanie To tylko kilka z możliwych sposobów działania na uzyskanie dobrostanu. Każdy z nas jest jedyny i wyjątkowy, przez co metody uzyskania dobrostanu mogą się różnić. Najważniejsze jest to by próbować znaleźć swój indywidualny sposób na pozytywne doładowanie i zapewnienie dobrostanu. Musimy być świadomi, że odnalezienie odpowiedniego sposobu może potrwać trochę dłużej niż byśmy chcieli, ale w końcu na pewno znajdziemy coś co motywuje nas do życia. Grunt to wytrwałość w działaniach. Mamy nadzieję Drogi Czytelniku, że wśród propozycji zawartych w naszym poradniku znajdziesz swój sposób na szczęście i tym samym będziesz odczuwać pełen dobrostan jak najczęściej! Pamiętaj jednak, że dobrostan raz uzyskany nie jest na całe życie. Dlatego należy stale się rozwijać i szukać nowych sposobów do uzyskania dobrostanu.



PORADNIK KOLORY ŻYCIA


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook