Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Published by jak_nowa, 2021-02-22 10:21:38

Description: edukacja dla bezpieczeństwa

Search

Read the Text Version

Resuscytacja Krążeniowo- Oddechowa RKO Prezentacja omawia bezprzyrządową technikę resuscytacji krążeniowo-oddechowej na podstawowym poziomie.

Resuscytacja Krążeniowo- Oddechowa RKO Prezentacja omawia bezprzyrządową technikę resuscytacji krążeniowo-oddechowej na podstawowym poziomie.

Cele: Przeprowadzenie BLS przez osobę postronną zgodnie z Wytycznymi 2011: Rozpoznać osobę u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia i oddechu. Przeprowadzić BLS zgodnie z zaleceniami ERC (Europejska Rada Resuscytacji) Zwrócić uwagę na najczęstsze przyczyny zatrzymania krążenia. Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Jest to zespół czynności terapeutycznych mających na celu czasowe zastąpienie niewydolnego układu krążenia i układu oddechowego, do czasu ewentualnego powrotu własnego krążenia i oddechu.

Szanse na skuteczną reanimację maleją stopniowo w miarę upływu czasu. Podjęcie czynności reanimacyjnych w fazie zanikania czynności życiowych może nie dopuścić do zaniku funkcji wszystkich układów i tym samym stwarza szansę pełnego powrotu do zdrowia. SZYBKO ROZPOCZNIJ BLS

Zapewnij Bezpieczeństwo. Ocenień stan świadomości. Wołaj o pomoc. Udrożnij Drogi Oddechowe. Sprawdź czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie: Zadzwoń 112 lub 999. Następnie: 30 uciśnięć klatki piersiowej. 2 Oddechy Ratownicze.

Rozejrzyj się. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Zabezpiecz siebie. NIE ZAPOMINAJ O BEZPIECZEŃSTWIE !!! Jeśli zapomnisz o bezpieczeństwie sam możesz potrzebować pomocy!!!

Ocena stanu świadomości: Delikatnie potrząśnij za barki Zapytaj: “Czy wszystko w porządku” Jeżeli poszkodowany zareaguje: • Pozostaw go w pozycji zastanej. • Dowiedz się co się stało. • Regularnie powtarzaj ocenę stanu poszkodowanego.

Wołaj o pomoc: Głośno Wołaj o pomoc, lub wyznacz kogoś kto ci pomoże.

Udrożnij Drogi Oddechowe: Odchyl głowę Unieś żuchwę.

Sprawdź czy poszkodowany oddycha: Patrz, słuchaj i staraj się wyczuć obecność PRAWIDŁOWEGO oddechu. Nie pomyl oddechu agonalnego z PRAWIDŁOWYM oddechem.

- Występuje tuż po zatrzymaniu pracy serca w nagłych zatrzymań krążenia. - Opisywany jest jako słaby, ciężki, głośne westchnięcia (gasping) lub łapanie powietrza. - Jest objawem zatrzymania krążenia.

Zadzwoń 112 lub 999:

30 uciśnięć klatki piersiowej:

Połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej. Połóż drugą rękę na pierwszej. Spleć palce. Uciskaj klatkę piersiową. Częstość co najmniej 100 min (nie przekraczaj 120 min) Głębokość nie mniejszą niż 5 cm. (nie głębiej jak 6 cm) Równy czas uciśnięcia relaksacji. Jeżeli to możliwe ratownicy prowadzący RKO powinni się zmieniać co 2 minuty.

2 Oddechy Ratownicze: Zaciśnij nos. Obejmij wargami usta poszkodowanego. Dmuchaj dopóki nie uniesie się klatka piersiowa. Poświęć na to około 1 sekundę. Pozwól klatce opaść Powtórz.

30 2



Tak powinna wyglądać Osoba prawidłowo ułożona w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej):


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook