Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Fenntarthatósági Nap 11

Fenntarthatósági Nap 11

Published by djz, 2019-04-15 05:32:02

Description: Fenntarthatósági Nap 11

Keywords: FN,fenntarthatósági nap

Search

Read the Text Version

FENNTARTHATÓSÁGI NAP 11 2018. szeptember 29. ...MILYEN VOLT?...

11 #ELEVEN - Te mire ugrasz? Bár szeptember 29-én az időjárás nem volt ahallgatósággaltapasztalatait.Anéholmegható, kegyes hozzánk, mégis rengeteg ember olykor vicces előadás során több felvétel ellátogatott a 11. Fenntarthatósági Napra az is bemutatásra került, így a látogatók még Akvárium Klubba. Az egésznapos szakmai közelebb érezhették magukat, legyen szó akár beszélgetések ezúttal az ELEVENséget járták egy háborús övezeti tudósításról, akár egy körül, akárcsak a kreatív pályázatra benyújtott interjú szituációról egy Holokauszt túlélővel. megannyi pályamű. Az ELEVEN környezet világába ezúttal is A nap során több mint 6000 érdeklődő fordult Dr. Fiar Sándor kalauzolt el bennünket meg a rendezvényen. asztaltársaságával. A környezeti szekció vendégei között foglalt helyet Horváth Benedek 2018-ban is a fesztiválkonferencia megálmodója, (Recobin Kft.), Sáfián Fanni (geográfus), az FN-ek főszervezője, Szomolányi Katalin, Szilágyi Gábor (környezetvédelmi szakértő) és a Magyar Telekom vállalati fenntarthatósági Winkler Róbert (Totalcar.hu). központvezetője nyitotta meg a rendezvényt, az FN házigazdája, Galambos Péter társaságában. A környezeti szekció után sor került a Fenntarthatósági Sajtódíj pályázat díjátadójára. Az ELEVENségre hangolódásban ezúttal S. Ezúttal is szép számmal érkeztek pályaművek, TakácsAndrás(OnTheSpot)voltsegítségünkre, a zsűri mindhárom kategóriában győztest aki hihetetlen történetek mentén osztotta meg hirdetett. 1.

A díjakat Kutas István, a Magyar Telekom A11.FenntarthatóságiNaponsemhiányozhatott vállalati kommunikációs igazgatója adta át. a +1 szekció, amely beszélgetés során az ELEVEN egyén mindennapjairól beszélgetett Rövid szünet után Dávid Ferenc ragadta Gregor Anikó (szociológus), Liu Shaolin Sándor magához a mikrofont, aki a társadalmi szekció (olimpiai bajnok), Sziklai Bengyel Nóra (NEO moderátoraként az ELEVEN társadalomról Segítőkutya Egyesület), Tari Annamária (klinikai kérdezte beszélgetőtársait. Részt vett a szakpszichológus) és Zichó Viktor (megújuló szekcióban France Mutombo Tshimuanga energetikai mérnök, hegymászó). A +1 szekció (Afrikáért Alapítvány), Juhos Andrea (Lee Hecht moderátora Szomolányi Katalin volt. Harrison Magyarország), Steigervald Krisztián (generációkutató) és Dr. habil Ternovsziky A nap során több mint 40 szervezet mutatta be Ferenc (főiskolai tanár). tevékenységét a kiállítói térben, amelyekre a látogatók szavazhattak is. A legtöbb szavazatot Ezt követően a gazdasági szekcióban az 2018-ban a NEO Segítőkutya Egyesület, a ELEVEN gazdaság került a középpontba. Meixner Iskola és a Jövő Öko-Nemzedéke Baló György (RTL Klub) Küllői Péterrel (Bátor Alapítvány kapta. Tábor), Dr. Mezőszentgyörgyi Dáviddal (T-Systems), Pogátsa Zoltánnal (ELTE) és Simó A rendezvény a kreatív pályázati díjátadóval és Györggyel (Day One Capital) vitatta meg a témát. egy fergeteges Anna and the Barbies koncerttel zárult. Részletekért lapozz! :) 2.

11 Elevenségre hangolódás Cseke Eszter és S. Takács András (On The Spot) 2018. szeptember 29-én S. Takács András (On The Spot) előadásával hangolódott a közönség az ELEVENségre. András megannyi izgalmas, érdekes, olykor vicces vagy éppen rendkívül megható történeten vezette végig a látogatókat, miközben arról mesélt, hogy a munkájuk, az utazásaik és a megismert emberek hogyan is járulnak hozzá ahhoz, hogy elevenek legyenek, motiváltak és haladjanak céljaik felé. Sajnálatos módon ezúttal András egyedül képviselte csapatukat, Eszter betegség miatt nem tudott részt venni a rendezvényen, de a hallgatóság nem panaszkodhatott. Rendkívül színes repertoárt vonultatott fel előadónk, olyan meghatározó személyek listáját mutatta be nekünk, akik őket is inspirálják, akiktől az elevenséget tanulják. Az előadás során megismerhettük, hogy mi vezetett az On The Spot elindulásához, mi volt vagy éppen mi hiányzott itthon, ami ezt a két fiatalt arra sarkalta, hogy a világot körbejárva tudósítsanak. András már fiatalon rájött, hogy a világ történeteit szeretné elhozni az olvasókhoz, a nézőkhöz, és ez a célja mind a mai napig elkísérte. Gyerekként Karinthy Frigyes Találkozás egy fiatalemberrel című műve teljesen magával ragadta, talán ez is inspirálta, hogy olyan neves emberekkel készítsen interjút, mint Lázár Ervin, Kern András, Vitray Tamás, Jancsó Miklós, Szepesi György vagy éppen Albert Flórián. 3.

Az egyetemen már közösen ötleteltek Eszterrel a “lehetetlen” interjúkról, hiszen a folytonos nyüzsgés és elevenség, valamint az, hogy “nincs lehetetlen” máig meghatározó a kapcsolatukban és a munkájuk során. Természetesen a lehetetlenek rengeteg munka, energia- befektetés és talán egy kis szerencse, pár jókor jött véletlen mellett valósulhatnak meg. Így indult az On The Spot is! András és Eszter azóta több mint 70 filmet készítettek közösen, több mint 80 országot jártak be. De vajon hogy lehet ennyi idő után is megtartani a kezdeti lelkesedést? Mi az On The Spot ELEVENségének titka? A titok abban rejlik András szerint, hogy jól látják a határaikat és tudják, hogy mikor és milyen hosszú szünetekre van szükségük ahhoz, hogy picit kilépjenek a mókuskerékből. Erre nem csupán azért van szükség, mert az ember az évek alatt veszít az elevenségéből, de azért is, mert minden feldolgozott történet során ők nagyon közel kerülnek azokhoz az emberekhez és sorsokhoz, akik ezek mögött a megható, olykor hihetetlen, de minden esetben tanulságos történetek mögött állnak. Lemaradtál az előadásról vagy visszanéznéd és újra átélnéd? Kattints ide és nézd meg most! 4.

11 KÖRNYEZETI SZEKCIÓ: ELEVEN Környezet Moderátor: dr. Fiar Sándor • Vendégek: Horváth Benedek (Recobin Kft.), Sáfián Fanni (geográfus), Szilágyi Gábor (természetvédelmi szakértő), Winkler Róbert (Totalcar.hu) Biodiverzitás? Nagyvárosi flóra és fauna? Megújuló energia? Mindezekről, sok egyébről és a környezetünk védelméről is szó volt a 11. Fenntarthatósági Nap környezeti szekciójában. A szakértők arra vállalkoztak ezen alkalommal, hogy elénk tárják a környezetünk ELEVENségét,valamintarrólisbeszéltek,hogyhogyanőrizhetőmeg,hogyanéleszthetőújra környezetünk. Egy érdekes és remek hangulatú beszélgetést hallgathattak végig az FN11 résztvevői, amely során Fiar Sándor vezetésével sok szálon járták körbe szakértőink az ELEVEN környezetet. A beszélgetést rögtön pár, számunkra is ismerős környezeti példával, a bennünket körülvevő vidéki, illetve városi állatvilággal foglalkoztak a beszélgetők. Mi is határozza meg, hogy milyen a nagyvárosi flóra és fauna? Hogyan változott mindez az elmúlt évek során? Mennyire érződik az emberi behatás? WinklerRóbertelmondása szerint annyi a változás a környezetünkben, hogy a legtöbbet észre sem vesszük. Sok faj, mint például a veréb vagy a vetési varjú, szinte eltűntek a városokból, míg a dolmányos varjak betelepültek, s ennek hátterében a szemétszállítás átalakulása is állhat. De praktikus tippeket kaptak az autótulajdonosok a nyestek ellen is, illetve hogy hogyan tudunk együtt élni ezekkel az állatokkal. Horváth Benedek a hulladékgyűjtéssel kapcsolatban osztott meg a hallgatósággal hasznos információkat, tapasztalatokat. Nem mindegy ugyanis, hogy ha szelektíven is gyűjtjük a szemetet, hogyan tesszük mindezt, illetve sajnos Magyarországon elég alacsony a jelölések ismertsége, így sokan olyan hulladékot is a szelektívbe dobnak, ami anyagában nem hasznosíthatóújra. Természetesenabeszélgetéssoránszóbakerültazüveghulladékokkezelése is, illetve, hogy mi a teendő olyan hulladékcsoportok esetében, mint például a hungarocell. Jó volt látni viszont, hogy a résztvevők többsége tudatos a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán is, sőt a nézők soraiból többen kérdést is feltettek a szakértőknek azzal kapcsolatban, hogyan lehetne a háztartásokban végzett hulladékgyűjtést tovább javítani. 5.

SáfiánFannivala zöld energiákra tekintettünk ki, nemzetközi és hazai példákkal jártuk körbe a kérdést. Szakértőnk megosztotta velünk több kutatás eredményét, ami például azt is mutatja, hogy az embereket napjainkbanmárnemcsakazérdekli,hogyatápanyagok,amiketfogyasztanak,honnanszármaznak,de azis,hogyazenergia,amitfelhasználnak,honnanszármazikéshogyanhatnakakárakörnyezetre,akára gazdaságra. A megújuló energia terjedésének jövőképében vizualizálható, hogy az emberek gazdasági megfontolásból is a zöldenergia mellett teszik le a voksukat, s lehetőségeikhez mérten telepítenek is saját napelem rendszereket, hiszen értik ennek gazdasági megtérülését, amellett, hogy ismerik a pozitív környezeti hatásait. Azt viszont fontos látni, hogy jelenleg hazánkban a megújuló energia közel 80%-a biomassza, ami nem biztos, hogy hosszú távon fenntartható. Ahogy haladtunk a témákban, egyre többször került elő a közösségek szerepe. Legyen szó a biodiverzitás megóvásáról, a hulladékgyűjtésről vagy a zöldenergia használatáról, nagyon fontos, hogy a közös érdékekkel rendelkező, helyi közösségek meglássák ezeket a közös célokat és közös erővel igyekezzenek megvalósítani azokat. Vannak már remek hazai példák is, reméljük hamarosan számos ilyen kezdeményezésről hallhatunk majd. SzilágyiGábora beszélgetés során fontos természetvédelmi ismereteket osztott meg a hallgatósággal. A biodiverzitás megóvásának fontossága mellett hasznos tippeket és tanácsokat kaphattunk azzal kapcsolatban, hogy háztartásunk, életterünk hogyan lehet környezetkímélőbb. Miért üzentek hadat a természetvédők az akácnak? Milyen környezeti összefüggésben állnak mindezek például a méhek számának csökkenésével? Hogyan működik mindez vidéken, illetve a nagyvárosban? Rengeteg kérdés, még több válasz, jövőképek és lehetőségek. Mindezek remek hangulatban, sok érthető és átélhető példával színesítve. Ilyen volt a 11. Fenntarthatósági Nap környezeti szekciója. AteljesbeszélgetéstvisszanézhetedYouTubecsatornánkon! 6.

11 a szünetben kiosztásra kerültek a 2018. évi fenntarthatósági sajtódíjak Évek óta fesztiválkonferenciánk ad otthont a Telekom és a Fenntarthatósági Média Klub által létrehozott Fenntarthatósági Sajtódíj díjátadójának. A 2018. évi Sajtódíj pályázaton a zsűri 3 kategóriában díjazta a sajtó képviselőit: Blog/Vlog kategóriában Nagy Réka, az Ökoanyu blog szerzője vehette át a díjat Sajtócikk (írott/online) kategóriában Belicza Beát jutalmazta a zsűri TV/ rádió / videós tartalom kategóriában Czwick Dávid riporter bizonyult a legjobbnak A díjakat Kutas István, a Magyar Telekom PR vezetője adta át. 7.

TÁRSADALMI SZEKCIÓ: ELEVEN társadalom Moderátor: Dávid Ferenc • Vendégek: France Mutombo (Afrikáért Alapítvány elnöke), Juhos Andrea (Lee Hecht Harrison Magyarország), Steigervald Krisztián (generációkutató), dr. habil Ternovszky Ferenc (főiskolai tanár) Mi határozza meg társadalmunk ELEVENségét? Hogyan kapcsolódik mindehhez a kulturális sokszínűség vagy éppen a kulturális intelligencia? Hova tart a jövő? Valóban másképpen élik meg a különböző generációk az ELEVENséget? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattunk a 11.FenntarthatóságiNaptársadalmiszekció-beszélgetésében. Abeszélgetésfelütésekéntszakértőinkmegosztottákvelünk,ki-kihogyanlátjaazELEVENtársadalmat, mit is jelent számukra. Míg valaki a kreatív, kíváncsi és nyitott emberek közösségében látják az eleven társadalmat, addig mások a kulcsot abban látják, hogy legyen meg a híd, a közös hang és a megértés az egyes generációk között, de a vidámság, a mosolygó arcok és a spiritualitás szintén szükséges elemei szakértőink szerint annak az eleven és élő társadalom megalkotásában, amelyben jó élni. Tovább haladva a kérdések során France Mutombo arról is beszámolt, hogy milyen különbségek fedezhetők fel az afrikai és európai társadalmak ELEVENségében. A társadalmi berendezkedés ugyanismeghatározza,hogyazemberekmennyireelevenekatársadalmonbelül.Aholakülönbségek például tetten érhetők, az a családi hagyományok hatása az elevenségre. De ugyanígy meghatározó például a nemek helyzete, vagy a hatalmi kérdések, amelyek szintén meghatározzák, hogy mennyire lehet és tud eleven lenni egy társadalom. Dr. habil Ternovszky Ferenc a kulturális intelligencia szakértőjeként, nagyon érzékletes példákon keresztül mutatta be, hogy napjaink és a jövő társadalmában miért lesz egyre fontosabb, hogy rendelkezzünk ilyesfajta intelligenciával, illetve, hogy milyen készségek mentén tudjuk fejleszteni azt. A kulturális intelligenciáról egyéni szinten beszélhetünk, ami egyszerűen szólva annyit jelent, hogy hogyan képes megismerni, megérteni és adaptálni más emberek viselkedésmódját. Erre rendkívül sok minden hat, legyen szó akár a generációs csapdákról. Például az X generáció, a „kulcsos gyerekek”, akiket a közösség nevelt fel (offline network). Ebből következik, hogy az X generációs vezetők abban hisznek, hogy csapatban kell dolgozni és közös programokkal, akár 1-2 napos csapatépítésekkel lehet csak kialakítani az erős közösséget a munkahelyen is. Ezzel szemben a fiatalabb generáció, akiket individuális berendezkedésben, féltve neveltünk, nem érti, miért van szükség arra, hogy a munkaidőn túl a szabadidőt is a kollégáival töltse, főként nem elvonulva egy csapatépítésen. 11. 8.

11 Ilyen és hasonló példákkal ismertette a generációk különböző ELEVENségét Steigervald Krisztián, aki igyekezett rávezetni a hallgatóságot arra is, hogy a legfontosabb értékekben továbbra sincsenek nagy különsgébek. Az ELEVEN társadalom nem létezhet kapcsolatok nélkül, legyen szó offline vagy online kapcsolattartásról, és bár sok esetben a fiatalabb generációkból annyit látnak, hogy lógnak a neten, ez az időtöltés nagy hatással van az ő elevenségükre. Nagyon fontos, hogy lássuk, hogy az online kapcsolatok ugyanúgy lehetnek élettel teliek, a világ pedig arra halad, hogy a digitális eszközök lehetőségeivel egyre több emberrel tartsuk a kapcsolatot. MígazXgeneráció,főkéntvidéken,úgynőttfel,hogy50-100főközöttiközeliismerősihálózataépült ki, addig ma egy fiatalnak akár több ezer ismerőse is lehet, akikkel értékrend, célok, érdeklődés alapján közösséget alkot a neten. Fontos látnunk, hogy nem csak nemzeteknek van kulturája. A kulturális intelligencia elengedhetetlen ahhoz is, hogy egy új településen vagy éppen egy új munkahelyen megtaláljuk a helyünket, de ha a sportot nézzük, a csapatok is mind-mind rendelkeznek kultúrával, aminek felismerése és adaptálása a kulturális intelligenciánkon múlik. Generációs különbségek érezhetők a nemek megatrendjében is. Juhos Andrea szakértőként számos adattal alátámasztva ismertette a hallgatósággal, hogyan is áll napjainkban a nemek egyenlősége, mennyire érzékelhető az üvegplafon jelenség, valamint, hiszen ez szintén nagyon fontos tényező a nemek közötti egyenlőség megteremtésében, hogyan változtak a családi minták és a férfiak családban betöltött szerepei. A fiatalabb generáció férfi tagjai a családra nem csupán úgy tekintenek, mint felelősség - el kell tartani, meg kell védeni - számukra a család egy mikroközösség, melynek ők szerves részei, legyen szó az otthon megteremtéséről vagy éppen a gyermeknevelésről. Ez a jelenség nagy mértékben támogatja a nők család mellett tervezett karrier- építését és a harmonikus család megteremtését. AteljesbeszélgetéstvisszanézhetedaFenntarthatóságiNapYouTubecsatornáján! 9. 12.

GAZDASÁGI SZEKCIÓ: ELEVEN Gazdaság Moderátor: Baló György • Vendégek: Küllői Péter (Bátor Tábor), Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid (BCE), Pogátsa Zoltán (ELTE), Simó György (Day One Capital) A Baló György által vezetett gazdasági szekció során a szakértők azt járták körbe, hogy mikor beszélhetünk eleven mikro- és makrogazdaságról, mik a trendek, mi várható a jövőben, valamint hogyanhatazelevengazdaságraastartupok,vagyéppenadigitálisagráriumjelenléte,fejlődése? A nap során már megismertük, milyen az eleven környezet, illetve hogy mi magunk mikor és hogyan élhetünk eleven társadalomban. A soron következő beszélgetésben szakértőink arra a kérdésre keresték a választ, hogy mi kell egy elevenen működő gazdasághoz. Az ELEVEN gazdaság, olyan mint a telefonainkon lévő applikációk. Nem tökéletes, de elegendő ahhoz, hogy használjuk, majd az állandó és folyamatos változás és fejlődés mentén együtt éljünk vele. Így nyitotta Küllői Péter a beszélgetést, aki fontosnak tartotta kiemelni, hogy az eleven gazdaságot, valamint az országok gazdaságát rendkívüli módon meghatározza a hibázás kultúrája. Ha el tudjuk fogadni, hogy kötelező hibázni és gyors reagálással tudunk javítani a hibákon, akkor pörög a gazdaság, pörögnek a folyamatok és hatékony a fejlődés. Ebben látható Amerika előnyei is, hogy a hibázás a helyén van kezelve. Az eleven gazdaságnak elengedhetetlen kritériuma az is, hogy sokan akarjanak cselekedni benne, újat létrehozni, innovációt teremteni. Az Európai Unión belül is látható, hogy azon országokban, ahol a társadalom rendelkezik kellő ambícióval, ott a startup kultúra és a gazdasági elevenség is virágzik. Erről bővebben SimóGyörgyszámolt be. Gondolhatjuk, hogy az eleven gazdasághoz pénz kell. Valóban elengedhetetlen egy bizonyos tőke, de a szakértők szerint még ennél is fontosabb, sőt, kulcsfontosságú az egyéni és közösségi ambíció, az innovatív ötletek és a tenni akarás. Arról nem is beszélve, hogy a jó ötletek hozzák a befektetéseket, a pénzt. A beszélgetés során hallhattunk Bukarest pörgő gazdaságáról, Észtország globálisan terjedő ötleteiről, de ugyanígy arról is, hogy Budapestben, illetve Magyarországban mekkora lehetőségek vannak. Hiszen itt megvan az infrastrukturális háttér, illetve fellelhető egy kritikus tömeg is, amely megteremti a lehetőségeket. A smart megoldások a gazdaság szinte minden területén hódítanak, átalakítva folyamatokat, értékrendeket, akár gazdasági szerepköröket. Napjainkban például a modern mezőgazdaság is rengeteg IT fejlesztést foglal magába, amely újabb és újabb okos eszközök, önvezető gépek, adatkezelő és tervező-elemző szoftverek jelenlétét teszik lehetővé egy olyan ágazatban, amelyre korábban nem volt jellemző az ilyen irányú innováció. 10.

11 A smart agriculture folyamatokkal kapcsolatban dr. Mezőszentgyőrgyi Dávidtól kaphattunk naprakész információkat. Ha csak arra gondolunk, hogy ma már nem lehet traktort venni GPS koordináció nélkül, illetve a mezőgazdasági adatokat pedig big-data elemzéseknek vetik alá, hogy precíziós mezőgazdasággal tökéletesíthessék a hatékonyságot. Ezek a folyamatok pedig meghatározó részét képezik a vidék digitalizációjának. De mindezekből mit érez a fogyasztó? Erre a kérdésre is választ kaptunk a beszélgetés során. Arra ez a szekcióbeszélgetés is rávilágított, hogy ahogy a környezet vagy a társadalom elevenségéhez, úgy a pörgő gazdaság eléréséhez is aktív emberekre, közös célokért tevékenykedő kis közösségekre van szükség. Ahogy arról Pogátsa Zoltán is beszámolt, a vállalkozó szellem, az emberek tenniakarása és az ambíciók kialakulása visszavezethető akár az oktatásra, vagy éppen az egészségi állapotra is. Mindemellett az is rendkívül fontos, hogy legyen kereslet, hiszen ez tartja működésben a vállalkozásokat. Sajnálatos módon Magyarország egyes területen ez a kereslet sincs megfelelő szinten, arról nem is beszélve, hogy az ezen területeken élők lelki állapota nincs azon a szinten, hogy vállalkozói ambíciókat birtokoljanak. Az eleven gazdaság további kulcsmotívuma a siker és annak megélése. Ha azt látjuk magunk körül, hogy az emberek felállnak a bukásokból és sikerre viszik a vállalkozásukat, akkor megtanuljuk meglátni, megélni, értékelni és vágyni a sikert. Azokban a társadalmakban, ahol ez a fajta siker kultúra nincs jelen vagy szigetszerűen van jelen, ott sokkal nehezebb vállakozásra inspirálni az egyéneket vagy közösségeket. Végül, de nem utolsó sorban az eleven gazdaság éltetője a verseny. A versenynek viszont vannak kritériumai. Illúzió ma Magyarországon azt hinni, hogy a társadalom többsége versenyképes tudással, anyagi háttérrel rendelkezik ahhoz, hogy beszálljon a globális versenybe. A digitális megoldások és az online térben elérhető információ és tudásanyag lehetőséget ad arra, hogy az egyén fejlessze önmagát, de az ország tekintetében az államnak éppúgy kulcs szerepe van abban, hogy megteremtődjön az az inspiratív, tettrekész közeg, amelyben az itt élők felismerik a lehetőségeket és mernek / tudnak élni vele. AFenntarthatóságiNapYouTubecsatornájáneztabeszélgetéstisvisszanézheted! 11.

+1 SZEKCIÓ: 12. FLOW avagy áramlások az egyénben Moderátor: Szomolányi Katalin • Vendégek: Gregor Anikó (szociológus), Liu Shaolin Sándor (gyor- skorcsolyázó olimpikon), Sziklai Bengyel Nóra (NEO Segítőkutya Egyesület), Tari Annamária (klinikai szakpszichológus), Zichó Viktor (hegymászó) A 11. Fenntarthatósági Nap zárásaként a +1 szekcióban Szomolányi Katalin és asztaltársasága azt a kérdést járta körbe, hogy az egyén mikor van igazán elevenében. A résztvevők saját tapasztalataik, élményeik mentén osztották meg véleményüket a hallgatósággal, többekközöttarról,hogyhogyanalakulnakazelevenmindennapoknőkésférfiak,kicsikésnagyok, épekésfogyatékossággalélők,valamintazélsportolókesetében. A mindennapokban az egyén szintjén a legtöbben akkor érzik magukat elevennek, ha valóban megmozdulnak, többségében a sporttal töltött időt értjük ezalatt, pedig az ember lehet eleven az íróasztal mögött ülve, a pulpitusnál állva vagy épp egy jó beszélgetés közben is. Zichó Viktor megfogalmazásában, akkor vagyok eleven, amikor flow-ban vagyok. (Ha esetleg szeretnél többet megtudni a FLOW-jelenségről, ajánljuk figyelmedbe a 10. Fenntarthatósági Nap beszélgetéseit, amikor a FLOW-t jártuk körül a fenntarthatóság pillére mentén és az egyén szintjén.) Tari Annamária szakértőként megközelítve a kérdést arról beszélt a hallgatóságnak, hogy az elevenségnek van egy testi és egy lelki oldala, hiszen egyrészt érezzük, hogy dübörög minden sejtünk, de átélhetjük az elevenséget akár mozdulatlanul is, amikor átadjuk magunkat az érzelmeinknek. Liu Shaolin Sándor élsportolóként pontosan ismeri, hogy milyen egy eleven hétköznap, hiszen szoros beosztás alapján él és készül a versenyeire, miközben tudja, hogy az energiát mindig a legfontosabb pillanatra, a döntő körökre kell tartalékolnia, akkor kell igazán elevenében lennie. Épek és fiatalok, tehát elevenek, vagy elevennek kell lenniük. Ez egy társadalmi elvárás is a fiatalokkal szemben, hogy erejük teljében igenis aktívak legyenek, mozduljanak meg, feszegessék a határaikat, döntsék le a korlátokat. De mi a helyzet azokkal az emberekkel, akik érzékszervi vagy testi fogyatékossággal élnek? Sokan azt gondolják, hogy ez egyet jelent a bezártsággal, testi és lelki értelemben egyaránt, hiszen hogyan tudna eleven lenni egy kerekesszékkel közlekedő. Sziklai Bengyel Nóra, a NEO Segítőkutya Egyesület munkatársa érzékletes példákkal cáfolta meg ezt a felvetést, hiszen ők pont azért dolgoznak, hogy a segítőkutyák révén minél elevenebb mindennapokat élhessenek meg a fogyatékossággal élő társaink is. 17.

11 Nórát hű társa, Borsó is elkísérte a beszélgetésre. Borsó terápiás és személyi segítőkutya, Nóra autista kisfiát támogatja a mindennapokban, emellett terápiás és érzékenyítő foglalkozásokon, előadásokon kíséri Nórát, hogy rajta keresztül bemutathassák, hogyan tudnak négylábú barátaink kaput nyitni az aktív mindennapokhoz. Visszakanyarodva a beszélgetésben az elevenség érzelmi, lelki oldalára, Zichó Viktor mesélt nekünk arról, milyen élmény számára hegymászás közben összegyűjteni a mások által otthagyott szemetet, feltöltődni abból az érzelmi elevenségből, ami azzal jár, hogy teszünk a környezetünkért, annak védelméért. Természetesen a beszélgetésben arra is kitértünk, hogy milyen feltételei vannak annak, hogy valaki megélhesse az elevenségét, akár az élsportban, akár az extrém sport esetében, vagy olyan élményeket éljen át, amik nem mindennapi érzelmi töltetet adnak számára. Nem mehettünk el azok mellett a tényszámok mellett sem, amelyeket Gregor Anikó ismertetett. Bár az elevenség megélése nem pénzkérdés sok esetben, azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a háttérben sok esetben magas anyagi elköteleződésre van szükség, míg Magyarországon számos esetben találkozhatunk olyan fiatalokkal és családokkal, akik hónapról-hónapra, megtakarítások nélkül, vagy nélkülözések mellett élnek. Ahogy eddig, a közösségek szerepe a +1 szekcióban is előkerült, akárcsak az érzékenyítések fontossága, amelyek egyrészről segítenek abban, hogy nyitottabb társadalomban éljünk, másrészt hozzájárulnak ahhoz, hogy a hátrányos helyzetben élők is lehetőséget kapjanak az elevenségük kifejezésére, megélésére. Nézd vissza a 11. Fenntarthatósági Nap beszélgetéseit YouTube csatornánkon! 13. 18.

FN11 KIÁLLÍTÓK A 11. Fenntarthatósági Napra látogatók számos neves szervezet fenntarthatósági tevékenységével ismerkedhettek meg. A nap végén az érdeklődők megszavazták a három legjobb kiállítót. Az idei évben a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület, a Meixner Iskola és a JÖN (Jövő Öko-Nemzedéke) Alapíítvány kapta a legtöbb szavazatot. Afesztiválkonferenciaezúttalisnagyonsokfélemunkátfolyatócivilszervezetmutattabetevékenységét.Az érdeklődők hasznos információkat gyűjthettek az újrahasznosításról, a megújuló energia felhasználásról, a környezettudatos közlekedésről, vagy éppen az új, innovatív megoldásokról, de szokás szerint gyermekprogramokkal, finom falatokkal és jótékony sörrel is készültünk. 14.

11 2018-banakövetkezőszervezetekmutattákbetevékenységüketa 11.FenntartahtóságiNapkeretében: • Afrikáért Alapítvány • MOL Limo • Autistic Art Alapítvány • Mozgó Piac • Bajnai Zöld Tündérek Ökokör • Naplopó Kft. • Cisco • NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület • Cselekedj Ma a Holnapért! Alapítvány • Oszkár Telekocsi • Eco-Design Team • Patrónus Ház • ELTE EKSZ • renaiChance • Felelős Gasztrohős • Share - A Jótékony Ser • HuMuSz • StarfolPlusz • JÖN (Jövő Öko-Nemzedéke) Alapítvány • The Sorting Bags • Lexus |Reálszisztéma Autókereskedelmi Kft. Buda • Suhanj! Alapítvány • Kezes-lábas játszóház • Telekom Molinótáska Műhely • KIBU | Kitchen Budapest • Veganinja • Kozmosz Vegán Étterem • Világ-Tér-Kép Közhasznú Egyesület • Magyar Telekom • Ursuslupus upcycling • Mesekert • Zöldbolt • Meixner Iskola • Messzelátó Egyesület • Zöldövezet Társulás Köszönjük, hogy részvételetekkel hozzájárultatok rendezvényünk sikeréhez! 15.

16.

11 FN11 PÁLYÁZATOK 3 kategóriában összesen 10 nyertest hirdetett az FN11 szakmai zsűrije szeptember 29-én. Az FN11 pályázati felhívása sokakat megihletett, mind zene, mind film, mind kreatív kategóriában sokan fejtették ki véleményüket a Te mire ugrasz? kérdésünkre. A Pásztor Anna (Anna and the Barbies), Rohonyi Gábor (rendező), Szegedi Csaba (kolorista), Szabó Béla (Magyar Telekom) és Szomolányi Katalin (FN főszervező) alkotta szakmai zsűri a következő pályaműveket díjazta: Zene/SLAMkategória 1. helyezett: REZILIENCIA díj: Hangszervásárlási utalvány 200.000 Ft értékben 2. helyezett: Takács Bence - Föld+ díj: JBL Pulse 3 bluetooth hangszóró 3. helyezett: Kovács Márton - Reggelire Tegnapok díj: JBLE50 bluetooth fejhallgató Filmkategória 1. helyezett: Csorba Gergely - És te ugrasz? díj: Sarajevo Nemzetközi Filmfesztivál 2019 belépő és repülőjegy (2 fő részére) 2. helyezett: Pogány Ágnes - Gaia díj: Ricoh Theta S kamera 3. helyezett: Rácsai Dávid - Bármi vagy díj: Mini LED projektor Kreatívkategória 1. helyezett: Balázs Janka Sára - #metoo díj: Creative Festival, Dubaj belépő és repülőjegy (2 fő részére) 2. helyezett: Márton Gábor - 2 kerék jó VIP még jobb díj: Lenovo Yoga Book 3. helyezett: Kollár István - Természetellenes Ásványvíz díj: Ötalkalmas Photoshop gyakorlati műhely a gabor* photographyban A nap során a látogatók is szavazhattak. A 11. Fenntarthatósági Nap közönségdíjas alkotása Kollár István „A civilizáció ára” című alkotása, díja pedig egy elektromos gördeszka. Gratulálunk a nyerteseknek és köszönjük minden pályázónak pályaműveiket 17. 24.

AFTERPARTY Mivel pár kép többet mond ezer szónál, így az afterparty hangulatát ezzel a pár képpel szeretnénk felidézni. Az FN11 közönsége az Anna and The Barbies koncertjén volt ELEVEN! Tarts velünk jövőre is! 25. 18.

FENNTARTHATÓSÁGI NAP 11 Találkozzunk 2019-ben is! FN12 - 2019. szeptember 14., Akvárium Klub ...ILYEN VOLT...


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook