Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore 2021-02

2021-02

Published by Dijital Rotary Kampüsü Kütüphanesi, 2021-03-05 17:53:47

Description: 2440 Bölge Şubat 2021 Guvernör Mektubu

Search

Read the Text Version

ULUSLARARASI ROTARY 2440 BÖLGE GUVERNÖR MEKTUBU ŞUBAT 2021

GUVERNÖR MEKTUBU Sevgili Rotary Ailem, 2440 Bölge Guvernörü Dönem temamız olan “Rotary Fırsatlar Yaratır” diyerek başladığımız 2020-21 dönemimizin sekizinci ayını tamamladık. Ertan SOYDAN & Zehra SOYDAN Covid-19 Salgınının doğurduğu tüm zorluklara rağmen kulüplerimiz hizmet ve projelerine büyük bir hızla devam ettiler. Tüm kulüplerimizi candan yürekten kutluyorum. Dönem Projelerimizden birisi olan “Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0” konusunda planlanan eğitimlerin beşincisi “Dijital Rotary Kampüsü”nde 02 Şubat 2021 tarihinde “Nasıl Başlayacak, Nasıl Yol Alacağım” başlığı ile ve tam 400 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Endüstri 4.0 Eğitimi dolayısıyla Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Komitemize ve eğitimleri v1eren dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Şubat ayında dönemimizin 6. RYLA eğitimi “Digi4Ryla” temalı olarak 13 Şubat ve 14 Şubat günlerinde Yıldırım Bayezid RK ve Bademli RK organizasyonu ile Dijital Rotary Kampüsünde yapılmıştır. Dönemimizin 7. Ryla eğitimi “Dijital Tarım Ryla”sı olarak Alsancak RK organizasyonu ile 27 Şubat gününde gerçekleştirildi. Konuşmacı konukları ile çok zengin bir Ryla etkinliği gerçekleştirildi. Bu Ryla eğitimlerini düzenleyen ve destek veren RYLA Komitemize, organizasyonu yapan kulüplerimize, Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 ve Temiz ve Yaşanabilir Çevre Komitelerimize, konuşmacı konuklara ve eğitimleri veren çok değerli eğitimcilerimize çok teşekkür ediyorum. “2021-2022 Dönemi Bölge Görevlileri Eğitim Semineri ve Başkanlar Tanışma Toplantısı” Karia RK ev sahipliğinde 19/20/21 Şubat günlerinde yapılmıştır. 3 gün süren bu toplantılara gelecek dönem Kulüp Başkanlarımız ve Bölge Görevlilerimiz katılmışlardır. Birinci gün Bölge Görevlileri Eğitimi ile başlayan program 2. ve 3. Günler gelecek dönem başkanlarımızın katılımı ile devam etmiştir. Seminerde Gelecek Dönem Bölge Guvernörümüz Nedim Atilla hedeflerini ve hayallerini katılımcılarla paylaşmıştır. 4 ay sonra göreve başlayacak olan 2021-2022 Dönemi Kulüp Başkanları ve Bölge Görevlilerimize “Hizmetlerimizle Hayatları Değiştirelim” temasına uygun başarılarla dolu bir dönem dilerim.

2440 Bölge E-Kulüp ve Alsancak Rotaract Kulübü tarafından “Genç Sanatçılar Seçkisi” adı ile 8 Kategoride 40 yaş altı genç sanatçılara yönelik bir yarışma düzenlenmiştir. Yarışmaya başvuru süresi 29 Nisan tarihine kadar olup yarışmada yer alan ve Jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan tüm eserler Mayıs ayı sonunda Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde satışa açık olarak sergilenecektir. Bu projede bizlere büyük destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e; E-Kulüp Başkanı, Proje Sorumlusu kulüp üyeleri ve Proje Koordinatörü ile birlikte 19 Şubat tarihinde bir teşekkür ziyareti yapılmıştır. Projeye destek vermesi dolayısıyla İBB Başkanımıza, Kulüplerimize, Proje sorumlularına ve projede yer alacak Jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Rotaryen dostlarımızdan özel ricam; lütfen çevrenizdeki genç sanatçıları yarışmaya katılmaya teşvik etmeniz ve daha sonra sergilenen eserleri satın alarak onlara destek olmanızdır. 20 Şubat Günü Dokuz Eylül RK tarafından organize edilen “Dönüşüm Evde Başlar” başlıklı Çevre Paneli Fatih Portakal moderatörlüğünde ve yaklaşık 420 kişinin katılımı ile yapılmış ve panele katılan çok değerli öğretim üyelerimiz ve İBB yetkilileri bizlere değerli görüşlerini aktarmışlardır. Panel öncesi İBB Başkanı Tunç Soyer de bir konuşma yaparak Sürdürülebilir Çevre konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin projelerini bizlerle paylaşmıştır. Panel gerçekten çok canlı ve bol katılımlı geçmiştir, bu sebeple paneli düzenleyen Dokuz Eylül RK’ne ve organizasyonda görev alan kişilere ve Temiz ve Yaşanabilir Çevre Komitemize çok teşekkür ediyorum. 23 Şubat Günü sizlerin oyları ile seçilen 5 Rotaryen ve 4 Geçmiş Dönem Guvernöründen oluşan GASK toplanmış ve 2022-2023 Dönemi Guvernör Aday Adayını belirlemiştir. Seçilen adayımızın adaylığı 10 Mart tarihinde kesinleşecek ve sizlerle paylaşılacaktır. 25 Şubat Günü Dokuz Eylül RK ve Dokuz Eylül Rotaract Kulübü organizasyonu ile 2021-2022 Dönemi Rotary Dünya Başkanı olacak olan Shekhar Mehta Rotaryen ve Rotaraktör ve İnteraktörlerle buluşmuş, onlara hitap etmiş ve daha sonra Rotaraktörlerin tüm sorularına cevaplar vermiştir. Bu çok değerli toplantı için de düzenleyen kulüplerimize çok teşekkür ediyorum.

27 Şubat Günü Dönemimizin 2. Kurumsal İletişim Semineri olan “Rotary Markası, Algısı ve İtibarı Semineri” Kordon RK ve Varyant RK organizasyonu ile yapılmıştır. Gerçekten çok değerli konuşmacılar Markalaşma, Algı Yönetimi ve İtibar konusunda bizlere değerli bilgiler aktarmışlardır. Bu seminer dolayısıyla Kurumsal İletişim Komitemize ve organizasyonu yapan kulüplerimize çok teşekkür ediyorum. Şubat ayında kulüplerimiz pandemi’ye rağmen büyük bir heyecan ve şevkle yeni üye alımlarına devam ettiler. Tüm kulüplerimizin dönem stratejik önceliklerimizden birisi olan “Büyüme” konusunda gerekli katkıyı vereceklerine inanıyorum. Bu duygu ve düşünceler ile ; “Rotary Fırsatlar Yaratır” dönem temamıza uygun olarak toplumumuza ve insanlığa fırsatlar yaratmak üzere tüm Rotaryenlere, Rotaraktörlere, İnteraktörlere ve ailelerine başarılar diliyorum. Sevgi ve Saygılarımla Ertan Soydan UR. 2440 Bölge Guvernörü 2020-21

2020-21 ŞUBAT Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü Ayı Dönem Ayları MART Temiz Su ve Hijyen Ayı NİSAN Anne ve Çocuk Sağlığı Ayı TEMMUZ Yeni Rotary Yılı MAYIS Genç Kuşaklar Ayı AĞUSTOS Üyelik ve Üyelik Geliştirme Ayı HAZİRAN Dostluk Ayı EYLÜL Temel Eğitim ve Okur Yazarlık Ayı EKİM Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma Ayı KASIM Rotary Vakfı Ayı ARALIK Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi Ayı OCAK Meslek Hizmetleri Ayı ŞUBAT Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü Ayı ‘Yurtta sulh cihanda sulh.’ Mustafa Kemal Atatürk

116. YILIMIZ KUTLU OLSUN

ROTARY 116. YIL MESAJI Rotary Dünyayı Birleştirdi. Rotary İnsanlığa Hizmet etti. 116 yıl söylerken dile kolay değil mi ! Rotary İlham Kaynağı oldu. 116 yıl önce akıllarında sadece profesyonellerden oluşan yerel bir arkadaşlık kulübü Rotary Fırsatlar Yarattı. oluşturmak vardı. Düşündükleri; yaşadıkları şehirde iyi niyetli ve dostça birliktelikler elde İyi ki varsın Rotary! etmek, mesleki yüksek ahlak standartlarını teşvik etmekti yalnızca. Dünya’yı daha çekici kılansın, İnsanlık için çok büyük şanssın! Kim bilebilirdi yaklaşık 190 farklı ülkede din, dil, ırk, cinsiyet, mevsim, rakım, gece gündüz ve sınır Ayda Özeren tanımayan 1.2 milyon gönüllü 116 yıl boyunca bu çarkı çevirmeye devam edecek? GDB, Gündoğdu RK Kim inanırdı dünyada iyi niyet ve barışın korunmasına inanan ve bu alanda hizmet veren iş 116. Yılını kutlayan Rotary ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Teşekkürler Ayda Özeren, ve meslek sahibi, çevresine duyarlı ve kendinden önce hizmet ilkesini benimseyen teşekkürler Rotary. insanların Dünya ölçeğinde gönüllü olarak birleştiği 116 yaşında bir sivil toplum kuruluşu Ertan Soydan olacak? 2440 Bölge Guvernörü Kim tahmin edebilirdi 1985 yılında aldığı tarihi bir kararla dünyadan çocuk felcini yok etmeye ant içecek, ve bugüne kadar dünya üzerinde 2.5 MİLYAR ÇOCUĞU aşılayacak ve bu hastalık mücadelesinde 2 MİLYAR DOLAR kaynak yaratacak?

Varyant RK Bademli RK. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan 4 Rotary kulübü il Varyant Rotary Kulübü’nün 21 Bademli RK tarafından Rotary Şubat 2021 Pazar günü, saat 19.00 da Zoom üzerinden gerçekleştirdiği Day kapsamında ‘Ekmeğimizi Rotary 116. Yıldönümü kutlaması coşku ile gerçekleştirildi. Bölüşüyoruz’ projesi gerçekleştirdi.

2021-2022 Dönem Logomuz, yeni dönemimizde tüm Rotary Bölgelerine şans getirsin.

TEMİZ VE YAŞANABİLİR ÇEVRE TEMİZ VE YAŞANABİLİR ÇEVRE Varyant RK Dokuz Eylül RK Varyant Rotary Kulübü tarafından Temiz ve Yaşanabilir Çevre İzmir Dokuz Eylül Rotary ve Rotaract Kulübü olarak, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile hayatın devamı kapsamında, Erbey geri dönüşüm firmasına 1 tonun üzerinde e-atığı için temel unsur olan çevre konusunda farkındalık yaratmak ve toplum bilincini pekiştirmek amacı ile birey Rotary Bağış Ormanı’na katkı amacı ile teslim edildi. olarak dönüşüme evden nasıl başlayacağımızı ve ev hayatımızı nasıl dönüştürebileceğimizi irdeleyeceğimiz bir panel tasarlandı ve 420 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Her katılımcı için Rotary Barış Ormanına bir fidan bağışlandı.

Toplum Liderleri Geliyor programı 18-19 Mart Rotary'nin gençlere yönelik \"Rotary Yarının Liderlerini Arıyor\" Rotary 2440 Bölge ‘Tıp Biliminde Dijital Dönüşüm’ RYLA tarihlerinde 2440 Bölge tarafından Zoom RYLA eğitim programına Türkiye'de ilk kez bir Dijital Tarım RYLA eğitim programı Gündoğdu RK ve İzmir Efes RK kulüpleri ev üzerinden gerçekleştirilecektir. Programı gerçekleştirerek dahil olan Alsancak Rotary Kulübümüz sahipliğinde 6-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. her biri alanında uzman birbirinden değerli 9 konuşmacıyı ağırladı. Dönem temalarımız olan \"Çevre\" ve \"Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0\" ile benzersiz bir eğitim gerçekleştirmemizde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Rotary 2440 Bölge E-Kulüp ve Alsancak Rotaract Kulübü, Dönem Projelerimizden olan “Dijital Dönüşüm ve “2021-2022 Dönemi Bölge Görevlileri Eğitim pandemiden olumsuz etkilenen genç sanatçılara destek olmak Endüstri 4.0” Komitesi organizasyonu olan, ‘Endüstri Semineri ve Başkanlar Tanışma Toplantısı” Karia RK amacıyla dijital ve halka açık bir sergiye imza atıyor. 4.0 Teknolojileri ve Örnek Uygulamalar’ eğitiminin 5. ev sahipliğinde 19-20-21 Şubat günlerinde 3 gün “Değişen Dünya Değişen İnsan” temalı sergi 8 kategoriden ve son toplantısı olan “Nasıl Başlayacak, Nasıl Yol süren bir programla gerçekleştirilmiştir. meydana gelen bir seçkiden oluşacaktır. Seçkiye; resim, heykel, Alacağım” konulu toplantısı 400 kişinin katılımı ile 2 seramik, fotoğraf, yeni medya(digital art), enstelasyon, video Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirildi. art/video enstelasyon disiplinlerindeeser üreten 40 yaş altı sanatçıların özgün eserleriyle başvurmaları bekleniyor. Son katılım tarihi 29 Nisan 2021

Rotary Day haftası kapsamında, ‘Rotary Markası, Şubat ayında dönemimizin 6. RYLA eğitimi UR GLD Başkanı Shekhar Algısı ve İtibarı 27 Şubat tarihinde “Digi4Ryla” temalı olarak 13 Şubat ve 14 Şubat Mehta Dokuz Eylül Rotaract gerçekleştirildi. Bölge Kurumsal İletişim Komitesi günlerinde Yıldırım Bayezid RK ve Bademli RK ve Dokuz Eylül Rotary önderliğinde Kordon Rotary Kulübü ve Varyant organizasyonu ile Dijital Rotary Kampüsünde kulüpleri organizasyonunda Rotary Kulüplerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Rotaraktörler ile buluştu. gerçekleştirlen seminerin sonucunda Denizli’de Başkan Shekhar ki ‘Rotary Bağış Ormanı’na 500 adet fidan konuşmanın ardından bağışlandı. kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlarla dönemin ana hedefleri konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi.

MESLEK HİZMETLERİ ÖDÜLLERİ Karia RK Muradiye RK Gökdere RK İzmir RK Bursa Demirtaş RK Bostanlı RK Bostanlı RK Kuzey Yıldızı RK

Yeni Üyelerimiz İzmir RK; Yeni Paul Harris Dostlarımız Doğan Özbalta Bodrum RK; Dokuz Eylül RK; Mavişehir RK; Murat Gökyokuş Taylan Erbay Alaeddin Demircioğlu Serap Balkanlı Tilbaç Gündoğdu RK; Fethiye RK; Serap Yenici Çiçek Boydaş Hüseyin Nazlıel Handan İlağa Serdar Oğuz Nurcan Nurten Alper Dokuz Eylül RK; Alp Atay

Bursa Bademli Rotary Kulübü Bursa Muradiye Rotary Kulübü YENİ İKİZ KULÜPLERİMİZİ TEBRİK EDERİZ.

Dokuz Eylül RK Rotary 2440 Bölge Dokuz Eylül Rotary ve Dokuz Eylül Rotaract Kulüpleri, UR Gelecek dönem Başkanı Shekhar Mehta çevrimiçi düzenlenen organizasyon ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Dokuz rotaraktörlerin sorularını yanıtladı. Dokuz Eylül Rotary ve Dokuz Eylül Rotaraktörlerin ev Eylül Üniversitesi iş birliği ile çevrimiçi “dönüşüm evde başlar” konulu sahipliğini yaptığı etkinlik 141 katılımcı ile başarılı ve keyifli bir geceye dönüştü. UR Geçmiş panel düzenlendi. Sürdürülebilir çevre konusunda farkındalık yaratmayı Dönem Direktörü Şafak Alpay, 2430,2420 bölge guvernörleri ve bölgemiz dönem guvernörü amaçlayan organizasyon 450 kişi tarafından izlendi. Moderatörlüğü Fatih Ertan soydan ile gelecek dönem guvernörü Nedim Atilla'da geceye eşlik ettiler. Portakal tarafından yapılan panelde her bir katılımcı adına Rotary Barış Shekhar Mehta gelecek dönem hedeflerini katılımcılara aktardığı bir konuşma yaptıktan Ormanına bir fidan bağışı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sonra gençlerin sorularını samimiyetle yanıt verirken daha önce tatil eşi ile birlikte geldiği açılış konuşmasında evlerimizdeki kaynaklarımızı tasarruflu ve bilinçli Türkiye’ye yeniden gelmeyi çok istediğini de ifade etti. tüketme konusuna dikkat çekti.

Karabağlar Çalıkuşu RK Alsancak RK. Karabağlar Çalıkuşu RK, Umut ve Yaşam Derneği Alsancak Rotary Kulübü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde, Agrovisio Tarım Bilişim aracılığı ile hastalıkla mücadele eden çocukların desteğiyle hayata geçirilecek olan \"Tarımda Dijitalleşme\" Dijital Köy Projesi kapsamında isteklerini gerçekleştirmek amacı ile sponsor çiftçilerimizi yenilikçi tarımsal teknolojiler ile buluşturmayı hedefleyen AR-GE faaliyetlerinde oldu. bulunulmasına yönelik \"İşbirliği Protokolü\" imza töreni, Rotary Bölge Vakıf Başkanı Alaeddin Demircioğlu'nun da katılımıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Binasında gerçekleştirildi. İlk olarak Menemen bölgesinde pilot uygulaması başlaması planlanan projenin giderek tüm Türkiye'ye yayılması hedeflenmekte.

Karşıyaka RK İzmir’deki selde 21 bini nadir kitaplar Karşıyaka Roltary, Rotaract ve listesinde yer alan 35 bin esere sahip ’Ex Interact kulüpleri ile birlikte Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir Libris Sahaf’ dükkanı sular altında kaldı. bilinçlendirme amaçlı sosyal medya Rotary kulüpleri Ortak projesi olan Karşıyaka RK destek olmak için toplanan paylaşımları hazırladı. Sosyal medya Ankara İlköğretim Okulu Özel kitapları ofislerinde biriktirip kendisine iletti. kullanımı, atık yönetimi, su tasarrufu, Eğitim Sınıfı’nın yeniden temiz su konuları ile ilgili çalışmalar düzenlenmesi ve eğitim materyali yapıldı. projesi gerçekleştirildi. Karşıyaka RK Uluslararası Komite Başkanı Esat Kardıçalı’nın yazısı eğitim komitesi dergisinde yer aldı. Mor Çatı Vakfına destek olmak amacı ile Karşıyaka RK, Şakran Cezaevi 0-6 yaş arası çocuklar için vakfın ürünlerinden setler oluşturdu ve elde ettiği geliri gelişim desteği projesi kapsamında ayni bağışlar vakfa bağışladı. gerçekleştirildi.

PROJELERİNİZİ BİZLERLE KULÜBÜNÜZE ÖZEL KURUMSAL KİMLİK VE PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ? İLETİŞİM SEMİNERİ İSTERSENİZ BİZLERLE ULAŞIN. EVET İSE KURUMSAL İLETİŞİM KOMİTESİ [email protected] [email protected] Pelin CARAN Gaye BERKÖZ Bülten Koordinatörü Kurumsal İletişim Komite Başkanı 2020-21 2020-21 NOT: GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ PROJELERİNİZİ KISA AÇIKLAMALARI VE GÖRSELLERİ İLE BİZİMLE PAYLAŞABİLİR VE AYLIK BÜLTENLERİMİZDE YER ALABİLİRSİNİZ.

2440 BÖLGE SOSYAL MEDYA SAYFALARIMIZI TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

Basında 2440 Bölge

Basında 2440 Bölge

ŞUBAT 2021


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook