Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Instrukcja CANVY

Instrukcja CANVY

Published by agalinde12, 2020-05-09 17:21:45

Description: CANVA - krok po kroku

Keywords: Canva

Search

Read the Text Version

CANVA – program do tworzenia różnego rodzaju grafik: na media społecznościowe, zaproszeń, plakatów, prezentacji, plików pdf, druków A4, filmów i wiele innych. W wyszukiwarce wpisujemy adres: canva.com – strona jest po polsku, więc nie będzie problemu (jeśli jednak nie, to CHROM daje możliwość tłumaczenia strony ). Musimy się zarejestrować – mamy różne opcje: albo przez konto gogle (adres gmail), albo przez Facebook, albo tworzymy przez dowolnie inny adres. Warto to zrobić, raz, zapisać hasło i kolejnym razem przeniesiemy się od razu na nasze konto. Po zarejestrowaniu / a potem zalogowaniu widzimy możliwości programu. Wyszukujemy taki projekt, jaki odpowiada naszym potrzebom (jeśli ma to być post na fb – wybieramy „media społecznościowe”, ale jeśli chcemy aby znalazły się tam elementy animowane, naklejki – to wtedy „media społecznościowe z animacjami”). Wachlarz jest szeroki. Warto się z nim zapoznać.

Możliwych projektów szukamy przewijając strzałką. Gdy znajdziemy coś dla siebie, klikamy. Przenosimy się do naszego projektu. WAŻNA INFORMACJA – w programie jest AUTOZAPIS – więc nie musimy się martwić, że jeśli np. coś nam się zawiesi, stracimy wszystko. Nie. Wystarczy wyjść i wejść na nowo w TWOJE PROJEKTY. Wrócimy do miejsca, w którym skończyliśmy. W projektowaniu naszej pracy używamy czarnego paska z LEWEJ STRONY. Do obróbki jego poszczególnych elementów – białego paska NA GÓRZE. Możemy skorzystać z gotowych szablonów. Można je przewijać w dół, szukać. Jak znajdziemy pasujemy, klikamy w niego. Sam wskoczy.

Ale możemy (polecam) stworzyć swój własny autorski obrazek korzystając ze zdjęć, elementów, tekstu, wideo, tła i elementów przesłanych. Ale po kolei… Możemy wybrać zdjęcie z katalogu zdjęć dostępnych. Klikając w nie. Możemy ustawić to zdjęcie gdzie Możemy ustawić je jako TŁO dla całości - Jeśli nam nie odpowiada, możemy chcemy klikając prawym przyciskiem myszy tło wyodrębnić i usunąć

Dalej dodajemy kolejne – ELEMENTY. Ich liczba jest spora, ale zależna od wersji canvy jaką mamy. W wersji DARMOWEJ jest mniej możliwości. W wersji PRO – płatnej jest ich dużo więcej. Możemy też wpisać słowo kluczowe jakiego poszukujemy, np. SERCE – wtedy wyświetlą nam się różne możliwości – szukamy DARMOWYCH (jeśli weźmiemy PRO – trzeba będzie za nie zapłacić…)

Wybrany element kliknięciem przenosimy na obrazek. Jeśli chcemy go usunąć, klikamy na niego i używamy prawego przycisku myszy lub kosza. Ewentualnie można go myszką przeciągnąć poza obrazek i tak wyrzucić. Obrazków możemy nanieść ile chcemy, tak by pasowały do koncepcji. Dalej – wklejamy tekst. Najlepiej przygotować go sobie wcześniej w WORDZIE – a potem wklejać. Najpierw jednak wybieramy OPCJĘ tekstu. Po kliknięciu, tekst wyświetli się na środku, można go przesuwać. W to miejsce wklejamy tekstw z WORDA lub wpisujemy z ręki.

Do formatowania tekstu używamy BIAŁEGO PASKA NA GÓRZE. Przesuwamy go chwytając myszką. Możemy nim obracać lub Możemy zmienić kolor czcionki. Klikając po lewej stronie pojawi się paleta powiększać go. kolorów. Wybieramy sobie RODZAJ CZCIONKI. Na środku, po lewej, po prawej Wielkie litery Punktowanie

Fajną opcją jest regulacja wysokości wiersza i odstępu między literami. Możemy wstawić WIDEO. W dwóch opcjach – albo jako część naszego dzieła, a dowolnym miejscu. Lub jako tło dla obrazu.

Chcąc zobaczyć podgląd ruchu wideo, klikamy…. Podobnie jak z każdym innym tłem, na wideo możemy nakładać inne elementy, jakie są nam potrzebne. Jeśli widoczny obraz jest dla nas mało czytelny, za mały, możemy go sobie powiększyć.

Możemy ustawić sobie TŁO z dostępnych w programie. Jeśli chcemy użyć własnych obrazków, zdjęć znajdujących się na naszym komputerze, wybieramy opcję PRZESŁANE.

Przesyłamy dowolny plik jpg / png z naszego komputera. Mamy też opcję FOLDERY – taka pamięć wewnętrzna. Opcja WIĘCEJ – różne współpracujące z canvą aplikacje. Jak obrobić wstawiony przez nas obrazek, poprawić jego jakość? Do tego służy biały pasek na górze (podobnie jak przy tekście, ale dostosowany do grafiki).

Filtrowanie – nakładanie różnych filtrów Dostosuj – ustawienie jasności, kontrastu, nasycenia itd. Przytnij – przycięcie do rozmiarów jaki chcemy Przerzuć – w poziomie i w pionie (np. do góry nogami) Możemy jeden obrazek umieścić na innym elemencie. Wtedy klikamy POZYCJA.

Ustawiamy odpowiednio podświetlając dany obrazek i klikając w wybraną przez nas. pcję. Obrazki i elementy graficzne (samego tekstu nie, ale można to ominąć wklejając pod tekst jakiś kształt ) możemy PODLINKOWAĆ – wrzucić jakiś film lub zadanie, wstawiając odpowiedni LINK.

Gotowe dzieło możemy ściągnąć na nasz komputer – opcją pobierz. Zależnie od tego, co zrobiliśmy i co będziemy z tym robić dalej, wybieramy opcję zapisu: • PNG / JPG – zdjęcie (np. na FB – chyba że mamy animacje, to wtedy jako FILM) • PDF – jeśli mamy plakat czy prezentację z LINKAMI do Internetu; lub chcemy mieć zwykły dokument. • FILM / GIF

Musimy również wybrać ilość stron – wszystkie lub tylko niektóre. Klikamy POBIERZ. Plik się zapisuje.

MOJE PROJEKTY PREZENTACJA OBRAZKI NA FB FILM – Kartka dla Medyka ZDJĘCIE W TLE NA FB

GAZETKA SZKOLNA ALBUM PAMIĄTKOWY STOJĄCY BANER REKLAMOWY Dziękuję i zachęcam do korzystania z dobrodziejstw CANVY. Agnieszka Spigarska-Linde, SP92


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook