Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore 3d nom

3d nom

Published by delgerzayadeegii487, 2020-02-03 12:13:51

Description: 5 анги математик бодлого

Search

Read the Text Version

б. 2 км ; 0.8 км ; 1000 м ; 1км 950 м ; 4 №507. I зооринд ------------ 367 т 255 кг ногоо II зооринд ----------- 98 т 685 кг-аар бага ногоо 367 т 255 кг = 367255 кг 98 т 685 кг = 98685 кг 367255 кг - 98685 кг = 268570 кг (II зооринд ) 367255 кг + 268570 кг = 635825 кг (бүх ногоо) Бүх ногооны 3 хэсэг нь төмс байсан бол хэдэн кг төмс 5 байсан бэ? 635825 кг : 5 * 3 = 381495 кг төмс №508. №509. (50кг+4кг)+(50кг-3кг)+(50кг+5кг)+(50кг-6кг)= 54кг + 47кг + 55кг + 44кг = 200 кг №510. №511. 100 л сүүнээс ---------- 4 кг цөцгийн тос гардаг 5000 л сүүнээс ---------- Х кг цөцгийн тос

Х = 5000 л∗4 кг = 200 кг цөцгийн тос гарган авна. 100 л №512. 7л 0 0 3 3 6 3л 0 3 0 3 0 №513. Нэгж шилжүүлж тоглох тоглоом Харьцаа ба пропорц , түүнийг хэрэглэх №514. Тайлбартай бодлого. №515. а. улаан : шар б. ногоон : хөх 6:3 4:5 №516.а. 15 : 17 охидын тоо : хөвгүүдийн тоо б. 17 : 32 хөвгүүдийн тоо : нийт сурагчдын тоо №517. 4-ногоон , 3- улаан , 8- шар а. 3 : 8 ------------ улаан алимны тоо : шар алимны тоо б. 3 : 4 ----------- улаан алимны тоо : ногоон алимны тоо в. 3 : 15 ---------- улаан алимны тоо : нийт алимны тоо №518. а. 13 : 11 = 39 : 33 б. 3 : 8 ≠9 : 16 13 * 33 = 11 * 39 3 * 16 ≠ 8 * 9 в. 2 : 7 = 10 : 35 г. 1 : 5 ≠ 5 : 30 2 * 35 = 7 * 10 1 * 30 ≠ 5 * 5 д. 2 : 12 = 8 : 48 е. 4 : 5 ≠ 16 : 24

2 * 48 = 12 * 8 4 * 24 ≠ 5 * 16 №519. 2 : 5 = 4 : 10 = 6 : 15 = 8 : 20 = 10 : 25 = 12 : 30 №520. а. 1 : 5 = 3 : 15 б. 4 : 3 = 12 : 9 в. 6 : 24 = 3 : 12 г. 18 : 54 = 1 : 3 д. 7 : 5 = 28 : 20 е. 13 : 8 = 1300 : 800 №521. 18 : 6 = 3 баг 3 * 5 = 15 охин 18 + 15 = 33 (нийт хүүхэд) №522. мөнгөлөг өнгөтэй товчны тоо : алтлаг өнгөтэй товчны тоо 8:7 а. 15; 30; ... байж болно. б. ...; 60; 75 ; 90; ... в. 15 ; 30; 45; 60; 75 ; 90; 105; ... Зүй тогтол нь : 15-аар нэмэгдсэн №523. аавын нас хүүгийн нас насны харьцаа 30 6 5:1 Тухайн үед 31 7 1 жилийн дараа 32 8 4:1 2 жилийн дараа 33 9 11 : 3 3 жилийн дараа 34 10 17 : 5 4 жилийн дараа 35 11 5 жилийн дараа 36 12 3:1 6 жилийн дараа Одоогоос 10 жилийн дараа : 36 + 10 = 46 (аавын нас) 12 + 10 = 22 (хүүгийн нас) Насны харьцаа---- 46 : 22 = 23 : 11 20 жилийн дараа: 36 + 20 = 56 (аавын нас) 12 + 20 = 32 (хүүгийн нас) Насны харьцаа---- 56 : 32 = 7 : 4

№524. Адил талт гурвалжны 3 тал нь тэнцүү байдаг гэдгийг сануулах хэрэгтэй. том гурвалжны тал : жижиг гурвалжны тал = 2 : 1 а. том гурвалжны тал : 7 = 2 : 1 бол том гурвалжны тал = 14 см байна. б. ������жижиг гурвалжны = 7 * 3 = 21 см ������том гурвалжны = 14 * 3 = 42 см ������жижиг гурвалжны : ������том гурвалжны = 21 : 42 = 1 : 2 №525. Гурвалжны дотоод өнцгүүдийн нийлбэр 180 ° байдаг. Нэг өнцөг нь 45° бол нөгөө 2 өнцгийн нийлбэр хэд вэ? 180° - 45° = 135° Нөгөө 2 өнцгийн хэмжээний харьцаа нь 2 : 3 бол эдгээр өнцгүүдийн хэмжээг олоорой. 2+3=5 135° : 5 = 27° 27° * 2 = 54°(нэг өнцөг нь) 27° * 3 = 81°(нөгөө өнцөг нь) №526. Уг дүрсийн нийт талбай нь : 1см*16= 16 см.кв Будагтай хэсгийн талбай нь: 4 + ( 8 : 2 ) = 4 + 4 = 8 см.кв Будаггүй хэсгийн талбай нь : 16 см.кв – 8 см.кв = 8 см.кв будагтай хэсгийн талбай : будаггүй хэсгийн талбай = 8 : 8 буюу 1 : 1 байна.

№527. Нэр Анар Болд Билгүүн Идэр Оргил Бөмбөг оруулсан 5 3 6 6 4 тоо 10 5 10 15 5 5 : 10 3:5 6 : 10 6 : 15 4:5 Нийт шидэлтийн тоо 5 3 6 6 4 10 5 10 15 5 А.Бөмбөг оруулсан нийт тоог шидэлтийн тоонд харьцуулсан харьцаа Б. Энгийн бутархайгаар илэрхийлэх Өсөх эрэмбээр 6 ; 5 ; 3 ; 6 ; 4 ; бичих 15 10 5 10 5 в. Ижилхэн амжилт үзүүлсэн хүүхдүүд Болд , Билгүүн. г. Хамгийн сайн амжилттай шидсэн хүүхэд бол Оргил. ӨӨРИЙГӨӨ СОРИХ- 4 № Зөв хариулт Тайлбар , бодолт 1В 4.076 2Г 293.04 3А 0.38 4Б 0.00036 5В 0.37 6Г 0.1067 7Б 1.24 33 8Г 100 / 1км=100000 см / 9А 0.00455км 10 В 4.020 т 5 11 А 6 12 Б 25 ба 5

13 Б 32 0-7 оноо 14 А 4 дахин ихэснэ 15 А 18.55 км 12-15 оноо 8-11 оноо үнэлгээ Бататгах №528. 6 * 20 = ( 6 * 4 ) * (20 : 4 ) = 24 * 5 = 120 *Дүгнэлт : Нэг үржигдэхүүнийг 4 дахин ихэсгэж , нөгөө үржигдэхүүнийг 4 дахин багасгахад үржвэр өөрчлөгдөхгүй. №529. Жишээ авч үзье. а = 12см в= 4см S= 12см * 4 см=48см.кв байсан гэж үзвэл а = 12 : 6 = 2 см / нэг талын уртыг 6 дахин багасгасан / Талбайн хэмжээг 12 дахин ихэсгэвэл талбайн хэмжээ хэдэн см.кв болох вэ? 48 см.кв * 12 = 576 см.кв 2 см * Х = 576 см.кв Х= 576 см.кв : 2см = 288 см Тэгэхээр нөгөө талын уртыг хэрхэн өөрчлөх вэ? 288 см : 4 = 72 дахин ихэсгэх хэрэгтэй. №530. а=28.2 см бол Рзөв 6 өнцөгт = 28.2 * 6 = 169.2 см №531. 62.5 кг бие ----------- 10 кг болдог / саран дээр / Х кг ----------- 25 кг Х = 62.5∗25 = 156.25 кг ( дэлхий дээр байгаа бие) 10 №532.

а. б. №533. б. Х : 10 = 4.5 в. Х * 0.08 = 0.8 а. Х : 0.009 = 10 Х = 4.5 * 10 Х = 0.8 : 0.08 Х = 45 Х = 10 Х = 10 * 0.009 Х = 0.09 №534. чацаргана : ус = 1 : 5 Чацаргана 8мл 11мл 15мл Ус 40мл 55мл 75мл Ус 10мл 15мл 35мл чацаргана 2мл 3мл 7мл №535. 4000 : 50 = 80 хэсэг 80 * 20 = 1600 сугалаа хонжвортой №536. улаан шүр : цагаан шүр = 2 : 3 2+3=5 120 : 5 = 24 шүр ( 1 хэсэгт ) 24 * 2 = 48 улаан шүр 24 * 3 = 72 цагаан шүр №537. б. в. а. №538. Зургаар а. Угталцах хөдөлгөөний б. Холдох хөдөлгөөний бодлого зохиох. Тэгш өнцөгт координатын хавтгай №539. Тайлбартай бодлого.

№540. Хоёр цэгийн хооронд 6 нэгжийн зайтай байна. №541. №542. Өдөр шөнийн температурын зөрөө 9℃ байна. №543. а. AC, CB, BD, AB, AD, CD гэсэн ялгаатай 6 хэрчим байна. б.AD=10см; CD=8см; AB=7см; CB=5см; BD=3; AC=2; №544. №545. а. b2; g3; d4; a5; f6 нүднүүдэд даамнууд байрлаж байна. б. a1; c5; e7; h8 нүднүүдэд даам зурсан.

№546. A(-3;-2), B(-3; 4), C(1; 4), D(1; 1), E(4; 1), F(4; -2), S = 6 см * 4 см + 3 см * 3 см=24см.кв+9см.кв= 33см.кв №547. А (2; 3), B(3; 6), C(5; 4), D(2; 5), № 548.

№549. а. С (5; 3) б. D (3; 5) в. ������4 өнцөгт = 8 нэгж.кв №550. Р цэгийн координат нь В( 8; 12) байна. №551. а. Жимсний үнэ II сард хамгийн өндөр байсан. б. I-II, YIII-XII саруудад жимсний үнэ өссөн байна. в. II – YII саруудад жимсний үнэ буурсан. г. YII, YIII саруудад жимсний үнэ тогтвортой байсан байна. д. I сарын эхээр болон III-XII саруудад жимсний үнэ 1000 төгрөгөөс бага байсан. е. II сарын дундуур – 1100₮ , IV сарын дундуур – 560 ₮ , IX сарын дундуур – 400 ₮ байжээ. №552. Тоглоом байв. Дөрвөн өнцөгтийг ангилах

№553. а.Тэгш өнцөгт ба квадратын ялгаатай шинж: Квадратын бүх тал нь тэнцүү, харин тэгш өнцөгтийн талууд хос хосоороо тэнцүү. б. Параллелограммын тодорхойлолтыг 2 янзаар гаргаж болно: I. Эсрэг талууд нь хос хосоороо параллель дөрвөн өнцөгтийг параллелограмм гэнэ. II. Эсрэг өнцгүүд ба эсрэг талууд нь тэнцүү дөрвөн өнцөгтийг параллелограмм гэнэ. в. Ромбо нь эсрэг өнцгүүд нь тэнцүү, бүх талууд нь тэнцүү дөрвөн өнцөгт юм. г. Ромбо ба параллелограммын ижил шинж: Эсрэг өнцгүүд нь тэнцүү. Ялгаатай шинж: Ромбын бүх талууд тэнцүү, харин параллелограммын талууд хос хосоороо тэнцүү. №554-555. Хамтран хийж бүтээж, баталж дүгнэх даалгавар . №556. Зөв гурвалжин гэдэг нь 3 тал нь тэнцүү гурвалжин. Р = 15 см а + а + а = 15 см гэсэн үг. Тэгэхээр а буюу нэг талын урт нь хэдэн см байх вэ? а=15 см : 3 а= 5 см №557. Ромбын нэг тал нь 2.5 дм. а = 2.5 дм. Р= 2.5 дм * 4 = 10 дм= 100см №558. б. а.

S= 22 нэгж.кв S= 28 нэгж.кв №559. а ба в дугаартай гурвалжингууд хэлбэр , хэмжээгээрээ ижил байна. №560. №561. №562. Ижил шинж Ялгаатай шинж Трапец Параллелограмм *-Аль нэг эсрэг *- Аль нэг эсрэг орших талууд нь параллель. орших 2 тал нь *-дотоод өнцгүүдийн параллель. нийлбэр 360 ° байна. Эсрэг орших *4 өнцөг, 2 диагональтай. өнцгүүд нь хос хосоороо тэнцүү. *-Эсрэг талууд нь хос хосоороо параллель. *-эсрэг талууд нь мөн хос хосоороо тэнцүү. №563. Дадлага ажил.

№564. S=9 S=9 а а * а = 9 см.кв см.кв см.кв а = 3 см S=9 S=9 см.кв Р= ( 4 * 3 ) * 3 см = 36см см.кв S=9 см.кв №565. Р= 10см+4см+4см+1см+2см+2см+4см+1см=28см №566. ������нийт = 6м * 4м = 24 м.кв ������огтолсон дүрс = 2м * 2м = 4м.кв ������будсан хэсэг = ������нийт - ������огтолсон дүрс = 24 м.кв - 4м.кв = 20 м.кв №567. Параллель зөөлт ба эргүүлэлт Параллель зөөлт №568. Бодлогын бодолтыг хамтран ярилцаж тайлбарлах. №569.

Дүрс параллель зөөлтөөр тодорхой чиглэлд, тодорхой зайд шилждэг. №570. Шар гурвалжинг 1 ба 4-р гурвалжинд параллелиар зөөсөн байна. №571. Эргүүлэлт №572. а. паралель зөөлт б. тэнхлэгийн тэгш хэм в. эргүүлэлт №573.

№574. А. №575. №576. №577.

№578. №579. 3- дугаартай дүрс бусдаасаа ялгаатай байна. Биет, түүний шинж чанар №580. 1-Гурвалжин пирамид, 2- Зөв 6 өнцөгт, 3 – Гурвалжин призм 4 – Параллелограмм 5 – Цилиндр 6- Куб Биет бол тодорхой эзлэхүүнтэй байна. №581. Куб зурах дарааллыг үзүүлсэн байна. №582. Орой Ирмэг Талс Суурь 2 Гурвалжин 1 призм 6 9 5 Гурвалжин пирамид 4 6 4 Ижил чанар нь: Энэ 2 биетийн суурь нь гурвалжин байна. №583. Зураг харж ярилцах даалгавартай бодлого. №584. Биетүүд Талсын Оройн тоо Ирмэгийн тоо тоо Тэгш өнцөгт

параллелепидед 6 8 12 Дөрвөн өнцөгт пирамид 55 8 Таван өнцөгт призм 7 10 15 №585. Хажуу талсууд нь Хажуу талсууд нь гурвалжин тэгш өнцөгт Гурвалжин суурьтай гурвалжин гурвалжин призм, Суурь нь тэгш пирамид, өнцөгт тэгш өнцөгт дөрвөн өнцөгт пирамид параллелепипед, №586.а. дөрвөн өнцөгт пирамид б. гурвалжин пирамид в. гурвалжин призм Биетийн дэлгээс, гадаргуугийн талбайг олох №587. Биетийн Биетийн Талс Орой Ирмэг зураг нэр гурвалжин 5 6 9 призм тэгш өнцөгт 6 8 12 параллелепипед куб 6 8 12

цилиндр 3 2 гурвалжин 4 4 6 пирамид №588. Тэгш өнцөгт параллелепипедийн гадаргуугийн талбайг олох дадлага ажил. №589. Кубийн гадаргуугийн хэмжээг олох дадлага ажил. №590. а = 10 см в= 8 см с= 9 см ������г.гадаргуу = 2 * (а * в) + 2 * ( в * с )+ 2 * ( а * с) = 2 * (10 * 8) + 2 * ( 8 * 9 )+ 2 * ( 10 * 9) = 2 * 80+2 * 72+2 * 90= 160+144+180 = 484 см.кв №591. а = 2м 30см = 2.3 м ������г.гадаргуу = 6 * (а * а)=6 *(2.3 * 2.3)=6 * 5.29м.кв=31.74м.кв №592. Б дугаартай нь кубын дэлгээс болж чадахгүй байна. №593. А, Г, Е дугаартай дэлгээсүүд параллелепипедийн дэлгээс болж чадна. Б, В, Д, Ж, З дугаартай дэлгээсүүд нь параллелепипедийн дэлгээс болохгүй. №594. ������цаас = 11 см * 10 см = 110 см.кв ������загвар.г.гад = 2*(5см * 4см) + 2*( 4см * 3см )+ 2*( 5см * 3см) = = 40см.кв+24см.кв+30см.кв= 94 см.кв

Тэгэхээр 110 см.кв цаасаар 94 см.кв гадаргуугийн талбайтай тэгш өнцөгт параллелепипедийн загвар хийж болно. №595. Энэ бодлогыг жишээ авч бодож үзье. 5см ирмэгтэй куб байсан гэе. Түүний гүйцэд гадаргуугийн талбай нь хэдэн см.кв байх вэ? ������г.гад = 6 * ( 5 см * 5см ) = 6 * 25 см.кв= 150 см.кв Одоо ирмэгийн уртыг 1 хэсгээр уртасгая: 10 5 см + ( 5 см : 10 * 1 ) = 5см + 0.5 см = 5.5 см.кв Тэгвэл гадаргуугийн талбайг олъё: ������г.гад = 6 *( 5.5 см * 5.5см ) = 6 * 30.25 см.кв= 181.5 см.кв Тэгэхээр гадаргуугийн талбай нь хэрхэн өөрчлөгдсөн байна вэ? 181.5 см.кв : 150 см.кв = 1.21 дахин ихэссэн байна. №596. а = 680см= 6.8м в = 680 см : 2 = 340см=3.4м с = 340 см – 182см= 158 см = 1.58м ������загвар.г.гад = 2 * (6.8м * 3.4м) + 2 * ( 3.4м * 1.58м ) + + 2 * ( 6.8м * 1.58м) = 46.24м.кв+10.744м.кв + 21.488м.кв = = 78.472 м.кв №597. 1. а= 5дм бол ������г.гад = 6 * ( 5 дм * 5дм ) = 6 * 25 дм.кв= 150 дм.кв 2. 120 см.кв : 3 * 2 = 80 см.кв Эзлэхүүнийг хэмжих №598. Бодлогын тайлбарыг уншиж ярилцах. №599. ������параллелепипед = а * в * с = 5см * 3см * 4см=60 см.куб буюу 1см ирмэгтэй 60 шоо хэрэгтэй.

№600. ������параллелепипед = 15 л = 15000 см.куб Тэгвэл бүхэл тоогоор илэрхийлэгдэх параллелепипедийн хэмжээсүүд хэд хэд байж болох вэ? а вс 1см 20см 750см 2см 15см 50см 3см 50см 100см 4см 25см 150см 5см 30см 100см 6см 20см 125см 8см 25см 75см 10см 30см 50см ... гэх мэт байж болно. №601. а = 25 см в= 18 см с= 10 см ������загвар.г.гад = 2*(25см * 18см) + 2*( 18см * 10см )+ + 2*(25см*10см) =900см.кв+360см.кв+500см.кв=1760см.кв №602. Эзлэхүүнийг хэмжих дадлага. №603. 1дм.куб * 27 = 27дм.куб=27000см.куб =27 л ус орно. №604. а. V= 11см * 5 см * 6см = 330 см.куб 1 дм = 10 см учраас 1 см = 0.1 дм 1см.куб = 0.1 дм * 0.1 дм * 0.1 дм = 0.001дм.куб 330 см.куб = 330 * 0.001дм.куб = 0.33 дм.куб б. V= 8 см * 6 см * 2.5см = 120 см.куб 120 см.куб = 120 * 0.001дм.куб = 0.12 дм.куб в. V= 2 см * 2 см * 8.6см = 34.4 см.куб 34.4 см.куб = 34.4 * 0.001дм.куб = 0.0344 дм.куб

№605. а. Параллелепипед болгоход : 6-4=2 нэгж.куб; б. Куб болгон гүйцээхэд : 27 - 7= 20 нэгж куб; в. Параллелепипед болгоход : 24-9=15 нэгж.куб тус тус хэрэгтэй. №606. Их нэгжээс бага нэгжид Бага нэгжээс их нэгжид шилжүүлэх шилжүүлэх 1см.куб=1000мм.куб 1000мм.куб=1см.куб 2.5см.куб=2500мм.куб 3500мм.куб=3.5см.куб 1дм.куб=1000см.куб 1000см.куб=1дм.куб 9.8дм.куб=9800см.куб 2850см.куб=2.85дм.куб 1м.куб=1000дм.куб 1000дм.куб=1м.куб 24.7м.куб=24700дм.куб 140дм.куб=0.14м.куб 1литр(л) = 1000см.куб 1000см.куб=1л 6.25л=6250см.куб 37500см.куб=37.5л 1литр(л) =1000мл 1000мл=1литр(л) 4.8л=4800мл 3850мл=3.85л Их нэгжийг бага нэгжид Бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлэхдээ үржүүлэх шилжүүлэхдээ хуваах үйлдлийг гүйцэтгэнэ. үйлдлийг гүйцэтгэнэ. №607. 3.5 дм ирмэгтэй кубын эзлэхүүнийг олъё: V= а * а * а = 3.5 дм * 3.5 дм * 3.5 дм = 42.875дм.куб Ирмэгийн уртыг 0.5 дм-ээр ихэсгэе: 3.5 дм + 0.5 дм= 4дм Одоо ихэсгэсэн эзлэхүүнийг олъё: V= 4 дм * 4 дм * 4 дм = 64 дм.куб Кубын эзлэхүүн хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? 64 дм.куб - 42.875дм.куб = 21.125дм.куб-ээр ихэссэн байна. №608. а = 25 см в= 12.5 см с= 6см 1 тоосгоны эзлэхүүнийг олъё:

V= 25 см * 12.5 см * 6 см = 1875 см.куб 2500 тоосго ямар эзлэхүүнтэй вэ? 1875 см.куб * 2500 = 4687500 см.куб 1000 см.куб = 1 дм.куб 4687500 см.куб : 1000 = 4687.5 дм.куб №609. а = 4 дм в = 3 дм с = 3 дм V= 4 дм * 3 дм * 3 дм = 36 дм.куб 36 дм.куб : 3 * 2 = 24 дм.куб 1 дм.куб = 1000 см.куб = 1 л 24 дм.куб = 24 л ус байна. №610. а = 15 м в = 10 м с = 2.5 м V= 15 м * 10 м * 2.5 м = 375 м.куб шороо ухсан. №611. 1. V= 2 м * 5 м * 3 м = 30 м.куб 2. 2000 см.куб = 2 дм.куб = 2 л 3. болно. V= 3 см * 3 см * 3 см = 27 см.куб №612. а= 15 см Савыг V=15 см * 15 см * 15 см = 3375 см.куб 1 см.куб = 0.001дм.куб 3375 см.куб = 3.375 дм.куб = 3.375 л 3.375 л эзлэхүүнтэй саванд 1.25 л ус хийв. дүүргэхийн тулд ямар хэмжээний ус нэмж хийх вэ? 3.375 л - 1.25 л = 2.125 л №613. V= а * в * с =1200м.куб с= 8м а * в = 1200м.куб : 8м = 150 м.кв №614. V= 9.5 м * 5 м * 4.8 м = 228м.кв

1 хүнд 3м.куб агаар хэрэгтэй бол уншлагын танхим хэдэн хүнд зориулагдсан бэ? 228м.куб : 3м.куб = 76 хүнд зориулагдсан №615. а. а=5см в=3см с = 3 см 1 см.куб = 0.001дм.куб V= 5см * 3 см * 3 см = 45см.куб = 0.045 дм.куб б. а=3см в=2см с = 3 см V= 3см * 2 см * 3 см = 18 см.куб = 0.018 дм.куб в. а=3см в=3см с = 3 см V= 3см * 3 см * 3 см = 27 см.куб = 0.027дм.куб №616. а=20см V= 20см * 20 см * 20см = 8000 см.куб 8000 см.куб : 4 * 2 = 4000 см.куб 4000 см.куб = 4 дм.куб = 4 л ус хийсэн. №617.

Урт, өргөн, өндөр нь 6 : 3 : 2 харьцаатай параллелепипедийг бас өөр өөр хэмжээстэй зурж болно. №618. Биетүүдийг эвлүүлж өөр биет бүтээх дадлага ажил. ӨӨРИЙГӨӨ СОРИХ- 5 № Зөв Тайлбар , бодолт хариулт 1 В Аль нэг эсрэг талууд нь параллель. 2 Б 360° 3 А S=6*(6см * 6см) =6*36=216 см.кв 4 Г V=7*3*3=63нэгж.куб V=12*12*12=1728см.куб 5 Б 1728см.куб : 3 * 2 = 1152см.куб 1152см.куб : 1000 =1.152 дм.куб 1.152 дм.куб=1.152 л 6 Г Хос хосоороо ижил 6 талс байх ёстой 7 В 5 нэгж 8 1-цагийн зүүний дагуу 90° эргүүлэлт 9 2-тэнхлэгийн тэгш хэм 3-параллель зөөлт 10 Г 1 000 000 Бататгах №619.

№620.а. M( 3; 5), A( 2; 2), N( -3 ; 2), K( -5; 0 ), R( 0; -2 ), P(-2 ; -4), S( 4 ; -3) б. AN цэгүүдийн хоорондох зай 5 нэгж в. KN=PR №621. а.гурвалжин призм б.тэгш өнцөгт параллелепипед в.цилиндрийн дэлгээсүүд байна. №622. а. А дүрс Б дүрсэд параллель зөөлтөөр шилжсэн. б. ������А дүрс = 8.5 нэгж.кв №623. Дөрөвдүгээр бүлэг Процент №624. Тайлбар бодолттой бодлого. №625. а. 1 = 0.01= 1% 100 43 б. 100 = 0.43= 43% в. 50 = 1 = 0.5 = 50% 100 2

№626. №627. 0.26 3 4% 5 №628 а. 2 км ------ 100 % Х км ------ 10% Х= 2км * 10% : 100% = 0.2 км = 200 м б. 43 м ----------- 100 % Х м ----------- 25% Х=43м * 25% : 100% =10.75 м = 1075 см №629 а. 40 тн ------ 100 % Х тн ----------- 50 % Х = 40тн * 50% : 100% = 20 тн = 20000 кг

б. 2 кг = 2000 г 2000 г -------- 100% 400 г ----------- Х % Х= 400г * 100% : 2000г = 20 % №630 50 % ----------- 1200 ₮ №631 100 % ----------- Х ₮ Х= 1200₮ * 100% : 50% = 2400 ₮ 3000 ----------- 100 % Х ----------- 11 % Х =3000 * 11 : 100 = 330 №632. Бодолттой. №633. а. 8 = 40% б.2135 = 52% 20 6∶6 1 г.495:9:9 1 в. 24:6 = 4 = 25% = 5 =20% №634. ������ =150= 3 = 0.5 = 50% 6 = 3 = 0.6 = 60% ������ 6 10 5 2 = 4 = 0.4 = 40% 2 = 1 = 0.25 = 25% 5 10 8 4 6 = 35= 0.6= 60% 3 = 0.75 = 0.75=75% 10 4 №635. 40% --------24 сурагч 100% -------- Х сурагч Х = 100% * 24 сурагч : 40% = 60 сурагч №636. 20% ------------- 250 000 ₮ 100% ------------- Х ₮ Х= 100% * 250 000₮ : 20% = 1 250 000 ₮

№637. Ажилчин 100% төлөвлөгөөгөө биелүүлээд нэмж 32.5% биелүүлсэн учраас 32.5% давуулан биелүүлсэн гэж ойлгох ёстой. 100%+32.5%= 132.5% 132.5% --------------- 530 цамц 100% --------------- Х цамц Х = 100% * 530 цамц : 132.5% = 400 цамц оёх ёстой 530 – 400 = 130 цамц илүү оёсон №638. а. 2000м.кв ---------- 100% Х м.кв ------------ 10% Х = 2000м.кв * 10% : 100% = 200 м.кв Чинжүү тарьсан талбайн хэмжээ 200 м.кв байна. б. 2000м.кв ---------- 100% Х м.кв ------------ 15% Х = 2000м.кв * 15% : 100% = 300 м.кв Байцай тарьсан талбайн хэмжээ 300 м.кв байна. в. Бүх талбайн 50% буюу хамгийн их талбайд төмс тарьсан. 50% = 50 = 1 100 2 2000 м.кв : 2 * 1 = 1000 м.кв г. 2000м.кв ---------- 100% Х м.кв ------------ 25% Х = 2000м.кв * 25% : 100% = 500 м.кв Лууван тарьсан талбайн хэмжээ 500 м.кв байна. 500 м.кв - 300 м.кв = 200м.кв ( Лууван тарьсан талбай, байцай тарьсан талбайн зөрөө) №639. сурагч нийт эм эр 60 анги II 20 40

III 20 20 40 30 60 90 IV 20 60 80 90 180 270 V Нийт а. Аялалд нийт 90 охин явсан. 270 сурагч ---------- 100% 90 сурагч ---------- Х % Х = 90 сурагч * 100% : 270 сурагч ≈ 33.33 % Охид нийт сурагчдын 33.33% орчим байна. б. 80 сурагч ------- 50% Х сурагч -------- 100% Х = 80 сурагч * 100% : 50% = 160 сурагчтай ( V анги) в. Сурагчдаар бодлого зохиолгох. №640. Тоглоомын бодлого. Дарааллын зүй тогтлыг олох №641. Бодолттой. №642. Зүй тогтол нь: Дүрсийг 2, 3, 4, 5, ... гэх мэтээр тэнцүү хуваасан байна. №643. а. 4.23; 4.03; 3.83; 3.63; 3.43; 3.23 ; ... ( өмнөх тооноосоо 0.2-оор багассан дараалал ) б. 0.7; 2.1; 6.3; 18.9; 56.7; 170.1; 510.3; ... (өмнөх тооноосоо 3 дахин ихэссэн дараалал ) в. 4.8; 2.4; 1.2; 0.6; 0.3; 0.15; 0.075

(өмнөх тооноосоо 2 дахин багассан дараалал ) №644. 1 , 1 , 2 , 3 , 5 , 8 , 13 , 21 , 34 , 55 , 89, 144 , 233, ... Зүй тогтол нь : 1+1=2, 1+2=3, 2+3=5, 3+5=8, 5+8=13, 8+13=21, 13+21=34, 21+34=55, 34+55=89, ... №645. 4, 8, 7, 14, 12, 24, 21, ... №646. Энэ 4 дүрсийн дараалал давтагдаад байна . Тэгэхээр уг дарааллыг 10 удаа давтахад 40 дэх дүрс нь хамгийн сүүлийн дүрс буюу байна. Тэгвэл 39 дэх дүрс нь өмнөх дүрс нь буюу байна. №647. а. 3; 4; 6; 9; 13; 18; 24; ...( 1, 2, 3, 4, 5, ...-р ихэссэн ) б. 1; 3; 7; 13; 21; 31; ... ( 2, 4, 6, 8, 10,...-р ихэссэн ) №648. а. 4.2; 2.1; 1.05; 0.525; 0.2625; ... ( 2 дахин багассан дараалал) б. 0.5; 1.5; 4.5; 13.5; 40.5; 121.5; ... ( 3 дахин ихэссэн дараалал ) №649. Б дугаартай дүрсэн дараалал 10 = 2 будсан 15 3 План зураг, аяллын маршрут, газрын зурагтай ажиллах №650. Бодлогын бодолтыг хамтран ярилцах.

№651. а. Дугуй дүрсийг 1 : 2 харьцаагаар хуваая: 1 + 2 = 3 хэсэг 360° : 3 = 120° ( 1 хэсэгт оногдох) 120° * 1 = 120° 120° * 2 = 240° Дугуйг 120° ; 240° өнцөг бүхий секторуудад хувааж зурна. б. Дугуй дүрсийг 2 : 4 харьцаагаар хуваая: 2 + 4 = 6 хэсэг 360° : 6 = 60° ( 1 хэсэгт оногдох) 60° * 2 = 120° 60° * 4 = 240° Дугуйг 120° ; 240° өнцөг бүхий секторуудад хувааж зурна. Тэгэхээр а болон б харьцааны зураг ижил байна. в. Одоо дугуйг 5 : 3 харьцаагаар хуваая: 5 + 3 = 8 хэсэг 360° : 8 = 45° ( 1 хэсэгт оногдох) 45° * 5 = 225° 45° * 3 = 135° Дугуйг 225° ; 135° өнцөг бүхий секторуудад хувааж зурна. г. Дугуй дүрсээ одоо 3 : 7 харьцаагаар хуваая: 3 + 7 = 10 хэсэг 360° : 10 = 36° ( 1 хэсэгт оногдох) 36° * 3 = 108° 36° * 7 = 252° Дугуйг 108° ; 252° өнцөг бүхий секторуудад хувааж зурна. №652. а. I ажилчин 20000 60000 120000 II ажилчин 30000 90000 180000

б. 150000 120000 6000000 100000 80000 4000000 II ажилчин I ажилчин №653. а. 40км + 17км + 4км = 61км б. 40км + 17км + 19км = 76км №654. Ярилцах №655. а. 4-н маршрутаар явна: б. 42.8+67.5=110.3км A-B-C (I маршрут) 38.3+67.5=105.8км A-B-C (II маршрут) 42.8+56.7=99.5км A-B-D (III маршрут ) 38.3+56.7=95 км A-B-D ( IV маршрут ) в. 42.8+67.5=110.3 38.3+67.5=105.8 110.3-105.8=4.5км зөрүү №656. бодит зай = зургийн хэмжээ Бодит зай 40 км 60 км 110 км 22.5 км Газрын зураг дээр тэмдэглэгдэх хэмжээ 8 см 12 см 22 см 4.5 см №657. 1 : 3 000 000 масштабтай газрын зураг дээр 1см-т бодит 30км-ийг дүрсэлнэ. 3 000 000см = 30 км 630 км :30 км = 21см (УБ – Баянхонгор замыг 1 : 3 000 000 масштабтай газрын зураг дээр 21 см- ээр дүрсэлнэ.) №658. 2 500 000 см = 25 км (1см-т бодит 25км-ийг дүрсэлнэ )

25 * 17.2 = 430 км УБ – Өвөрхангай хүртэлх замын бодит хэмжээ 430 км. №659. а. План зураг дахь Бодит хэмжээ Хашаа хэмжээ Урт Өргөн Байшин 30 м 24 м Ногооны талбай Урт Өргөн 12 м 9 м Бие засах газар 15 м 10.5 м Хаалга 10 см 8 см 3 м 1.5 м Сүүдрэвчний радиус 4 см 3 см 4.2 м 5 см 3.5 см 1.5 м 1 см 0.5 см 1.4 см 0.5 см б. План зургийг өгөгдсөн хэмжээсийн дагуу дэвтэрт нь зуруулна. №660. 1 : 1 000 000 масштабтай зураг дээр 1см-т бодит 10км-ийг дүрсэлнэ. 1 000 000 см = 10км

Тэгэхээр 12 км замыг хэдэн см-ээр дүрслэх вэ? 12км :10км =1.2 см №661. Зургийн масштаб нь 1 : 1 000 000 Энэ нь 1 см-т 10 км газрыг дүрсэлнэ. а. 3.5 см * 10км = 35км ( А-гаас В хүртэлх зай ) б. 75км : 10км = 7.5 см-ээр зурна. №662. а. Анги нийтээрээ ярилцаж зургийн масштабыг тохиромжтой байдлаар сонгон байшингийн план зургийг зурах б. S=12м * 12м =144м.кв S=4*8=32м.кв 144м.кв -32м.кв =112 м.кв в. Өөрсдийн зурсан план зураг дээрх дээврийн талбайн хэмжээг тооцоолж олох г. Эдгээр талбайн хэмжээнүүдийн харьцааг олох №663. 1 : 1 000 масштабтай зураг нь 1 см-т 10м-ийг дүрсэлсэн зураг байна. 1 см.кв = 1 см * 1 см учраас 10 м * 10 м = 100 м.кв Өөрөөр хэлбэл, 1 см.кв-д 100м.кв талбайг багтаан зурна гэсэн үг юм. S = а * в = 90 м * 40 м = 3600 м.кв 1 см.кв -д --------------- 100м.кв Х см.кв - д --------------- 3600 м.кв багтана. Х = 1 см.кв * 3600 м.кв : 100м.кв = 36 см 3600 м.кв талбайг 36 см-т багтаана . Талбайн план зургийн урт нь нь 9 см, өргөн нь 4 см байна. Сурагчдаар зуруулна. №664. Загвар : бодит хэмжээ = 1 : 50 8.2 см * 50 = 410 см = 4 м 10 см-ийн урттай байна.

№665. Өөрсдийн оршин суудаг орон сууц , хашаа эсвэл амьдардаг дотуур байрныхаа план зургийг бие даан зурах. №666. Sзаал = 300м.кв Sхонгил = 120м.кв взаал = 10 м азаал = 300м.кв : 10м = 30 м азаал = ахонгил вхонгил = 120м.кв : 30 м = 4 м №667. Нийт хашааны S = 35 м * 20 м = 700 м.кв Байшингийн S = 5 м * 8 м = 40 м.кв Замын S = 2.5 м * 18 м = 45 м.кв Зүлэгжүүлэх S=700м.кв - 40м.кв - 45м.кв = 615м.кв №668. Өгсөн зургийг томруулж , жижигрүүлж зурах бүтээлч даалгавар Өгөгдөлтэй ажиллах №669. а. 1, 3, 4, 6, 6, 6, 9, моод 6; медиан 6 далайц 9-1=8 б. 1, 2, 3, 3, 4, 5, 5, 5, 6, 6, моод 5; медиан 4 + 5 = 9 9 : 2 = 4.5 далайц 6 – 1 = 5 в. 5.1, 5.7, 7.3, 9.4, 9.5, моод байхгүй ; медиан 7.3; далайц 9.5-5.1=4.4 г. 1.39, 1.7, 2.17, 3.28, 3.6, 3.9, моод- байхгүй; медиан- 2.17+3.28=5.45 5.45 : 2 ≈ 2.7 далайц 3.9-1.39=2.51 №670. а. (578+422+239+761+375+625)=3000 3000:6=500 б. (3.3+2.4+1.5+3.8+2.6+1.4)=15 15 : 6 = 2.5 в. (57+208+315+457+99) =1136 1136 : 5 = 227.2 г. (0.7+3.6+4.4+5+8.6+9.4)=31.7 31.7 : 6 ≈ 5.28

№671. а. Оргил хамгийн өндөр харайсан 86 см б. Тэмүүлэн 72 см В. Хамгийн өндөр --- 86см Хамгийн нам --- 64см 86 – 64 =22см (зөрөө) Г. 64см+60см +72см +86см +78см =360см 360см : 5 = 72 см №672. Дүрсээр Нэр Цаг илэрхийлэх 12 Марал Анун 6 Оргил 15 Анар 8 Энхлэн 5 Билгүүн 10 №673. Гараа өргөх Хөлөө өргөөгүй өргөөгүй 1 гар 2 гар өргөх 1 хөл өргөсөн өргөсөн өргөсөн EB A, C D, G F №674. 10.7кг 11.3кг 13кг 7.4кг 8кг 9.6кг а. 7.4кг+8кг+9.6кг=25кг

б. 7.4кг+13кг+10.7кг+11.3кг=42.4кг 20.3:2=10.15кг в. Медиан: 9.6кг+10.7кг=20.3кг 60кг:6=10кг Далайц 13кг - 7.4кг = 5.6кг Арифметик дундаж : 7.4+8+9.6+10.7+11.3+13=60кг №675. а. A BC D Бүгд 5 10 3 2 20 Охид 4 52 5 16 Хөвгүүд 9 15 5 7 36 Бүгд б. 12 охид хөвгүүд 10 8 6 4 2 0 ABCD в. №676-677. Өгөгдлөөр бодлого зохиох.

Диаграмм,графиктай ажиллах №678. Диаграммд хэдийгээр хүүхдүүдийн нэрийг бичээгүй боловч , өгөгдлийг уншаад хэн ямар өндөртэйг мэдэж болохоор байна. Амар хамгийн өндөр , Галсан хамгийн намхан, Чулуун Энхээгээс өндөр гэж байгаа учир хүүхдүүдийг өндрөөс нь намхан руу нь жагсаая: Амар I 150 см Чулуун II 125 см Энхээ III 100 см Галсан IV. 98 см Амар Чулуунаас хэр өндөр вэ? 150 см – 125 см = 25 см-ээр өндөр №679. а. IV ба VII саруудад ижил хэмжээний хур тунадас орсон. б. VI сард хамгийн их, IV ба VII саруудад хамгийн бага хур тунадас орсон. №680. Алтан III байр эзэлсэн болохоор Доржийн авсан онооноос их, Туулын авсан онооноос бага байх ёстой. Тийм болохоор түүний авсан байж болох боломжит оноонууд бол 15 , 16 , 17 , 18 , 19 юм. №681.

5 + 3 + 8 + 2 + 7 = 25 нийт бөмбөгний тоо №682. Охин тоглоомын талбай руу ямар хугацаанд явсан бэ? 10 цаг 30 мин – 10 цаг = 30 мин = 0.5 цаг Ямар хурдтай явсан бэ? 2 км : 0.5 цаг = 4 км/цаг Харин буцахдаа ямар хугацаа зарцуулсан бэ? 12 цаг – 11 цаг=1 цаг Буцахдаа ямар хурдтай явсан бэ? 2 км : 1 цаг = 2км/цаг 4 км/цаг ˃ 2км/цаг Охин тоглоомын талбай руу алхахдаа илүү хурдан алхсан байна. №683. №684.а. Хамгийн халуун – VIII сард +26℃ Хамгийн хүйтэн - IV сард +2℃ 26℃ - +2℃ = 24℃ б. 2°+7°+17°+24°+26°+16°+4° ≈13,7° 7

в. 17° - 4° = 13° Туршилтын үр дүн ба боломжийг тооцоолох №685. Тоглоомын ба жишээ бодлогууд №686. 6, 7, 8, 9 / цифр давхардаж болно / Аравтын оронд байж Нэгжийн оронд байж болох цифрүүд болох цифрүүд 6, 7, 8, 9 6, 7, 8, 9 4 ширхэг 4 ширхэг 4 * 4 = 16 тоог бичиж болно. № 687. а. Энэ туршилт нийт 21 боломжтой. Үүнд : 12, 21... тоонуудын хувьд нэг боломж гэж үзсэн. б. Туршилтын үр дүнгээр үүсэж болох тоонууд : 65, 55, 45, 13 юм. в.Боломжууд: 66, 65, 64, 63, 62, 61, 55, 54, 53, 52, 51, 44, 43, 42, 41, 33, 32, 31, 22, 21, 11 Эдгээр тооны нийлбэрийг хялбар аргаар олъё: 60 x 6 + (6 + 5 + 4 + 3 + 2 +1) + 50 x 5 + ( 5 + 4 + 3 + 2 +1) +40 x 4 + ( 4 + 3 + 2 +1) + 30 x 3 + ( 3+2+1) + 20 x 2 + (2 +1) +11= 966 г. 63, 66, 51, 54, 42, 33, 21 гэсэн эдгээр 7 тоо 3-д хуваагдана. д. 35 ˃ 33, 32, 31, 22, 21, 11 ( 6 тоо ) №688. а. Яг 2 ижил дүрс буух боломж : ММТХ, ММТЯ, ММХЯ---- 3 боломж ТТМХ, ТТМЯ, ТТХЯ ---- 3 боломж 4 * 3 = 12 боломжтой. б. МММТ, МММХ, МММЯ ----- 3 боломж 4 * 3 = 12 боломжтой.

в. 4 боломжтой. №689. AB, AC, AD, AE, BC, BD, BE, CD, CE, DE гэсэн 10 ялгаатай хэрчим байна. №690. 2 дахь нүдэнд 1 янзаар 3 дахь нүдэнд 2 янзаар 4 дэх нүдэнд 3 янзаар 5 дахь нүдэнд 5 янзаар 6 дахь нүдэнд 8 янзаар очно. Зүй тогтлыг ажиглавал 1, 2, 3, 5, 8 буюу дараагийн нүд бүр дээр очих боломж нь өмнөх 2 нүдэнд очсон боломжийн тооны нийлбэртэй тэнцүү байна. №691. ССТ, СТС, ТСС, ССС – 4 боломж байна. №692. 2 офицероос 1-ийг сонгох боломж 2, харин 5 байлдагчаас 2-ыг сонгох боломж -10. Тэгэхээр нийт 20 янзаар харуулд гарч болно. 2 * 10= 20 № 693. ”Хүн хөзөр“ гэдэгт боол , хатан, ноён зэргийг оруулна. Тийм учраас боломжийн тоо 12. 3 * 4 = 12 №694.Дугаарын өмнөх үсгүүд буюу сери нь өөрчлөгдөхгүй, харин өгсөн 4 цифрийг давхардуулахгүй дугаарыг бичих боломж 24 байна. 4 * 3 * 2 = 24 / Цифр давхардуулахгүй 4 оронтой хэдийг бичиж болох вэ гэдэгтэй ижил гэж ойлгож болно./ ӨӨРИЙГӨӨ СОРИХ- 6

№ Зөв Тайлбар , бодолт хариулт 7% 1Б 0.40 2А 15 3В 42000 * 20% :100=8400 42000-8400=33600 ₮ 4 10% Г 1см-т 5 км багтана. 150км : 5км =30см 5Б 1*3+2=5, 2*3+2=8, 3*3+2=11, 6 а.Г ; б. В 4*3+2=14, ... 7А 8В 12 1966 оны 10сарын 15 9 а. 7 цаг 4 буух =10 буух б. 4 цаг в.16цаг 10 Г 11 Б 12 В Бататгах №695. Тоонууд Аравтаар Зуутаар Мянгатаар тоймлох тоймлох тоймлох 256 260 300 7245 7250 7300 7000 3482 3480 3500 3000 36700 36700 36700 37000 74364 73360 73400 73000 2 015 536 2015540 2015500 2016000 №696 а.(640+1285) : 25+(63028-14049):7=7074 640+1285=1925 63028-14049=48979 1925 : 25=77 48979: 7=6997 77+ 6997 =7074

б. (1890:54+2500) : 195 * 72 - 928=8 1890:54=35 35+2500=2535 2535 : 195=13 13 * 72 = 936 936 – 928 = 8 в. (23142 : 57 – 22484 : 73) : 14=7 23142 : 57= 406 22484 : 73=308 406-308=98 98 : 14 = 7 г. 28 * 270 + (4478 - 1598) : 144 * 105 =9660 4478 - 1598=2880 28 * 270 = 7560 2880 : 144 =20 20 * 105 = 2100 7560 + 2100 = 9660 №697. а. 25 * (135 – 96 : 32 ) = 3300 96 : 32 = 3 135 - 3 = 132 25 * 132 = 3300 б. 25 * 135 – ( 96 : 32 ) = 3372 96 : 32 = 3 25 * 135 = 3375 3375 -3 = 3372 №698. 275 * 28 + 7 = 7707 №699. Аливаа тоог 12 –т хуваахад гарч болох үлдэгдлүүд 1 -11 тоонууд байна. Үлдэгдэл нь хуваагчаас ямагт бага байх ёстой. №700.Үйлдлийн гишүүдийн өөрчлөлт , хамаарлыг мэдэхийн тулд дурын жишээг авч бодож, тайлбарлуулах нь зүйтэй. 100 – 80 = 20 авч үзье. 100 + 40 = 140 80 – 73 = 7 140 - 7 = 133 Ялгавар хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? 133 – 20 = 113 – аар ихэссэн байна. №701. Г. 2 дахин багасна. / Дээрхийн адил жишээ авч үзээрэй./

№702. 1-ээр эхэлсэн тоо : 113 , 126, 139 ---- 3 тоо 2-оор эхэлсэн тоо: 213, 226, 239 ----- 3 тоо 3-аар эхэлсэн тоо : 313, 326, 339 ----- 3 тоо ........................................................ гэх мэтчлэн явсаар 9-өөр эхэлсэн тоо : 913, 926, 939 ----- 3 тоо Бүгд 9 * 3 = 27 тоо байна. Эдгээр 3 оронтой тоонуудын нийлбэрийг олъё. 1-ээр эхэлсэн 3 тооны нийлбэр хэд вэ? 113 + 126+ 139 = 378 2-оор эхэлсэн 3 тооны нийлбэр хэд вэ? 213+ 226+ 239=678 3-аар эхэлсэн 3 тооны нийлбэр хэд вэ? 313+326+339=978 гэх мэтээр олбол , 378+678+978+1278+1578+1878+2178+2478+2778=300+78+ 600+78+900+78+1200+78+1500+78+1800+78+2100+78+ 2400+78+2700+78=300+2700+600+2400+900+2100+ 1200+1800+1500+ 78 * 9 = 3000 * 4 + 1500 + 702=14202 №703. 2048 : 64 = 32 (нэг эгнээн дэх сандлын тоо) 64 * 2 = 128 (эгнээний тоог 2 дахин ихэсгэсэн) Тэгэхэд 1 эгнээнд хэдэн сандал оногдох вэ? 2048 : 128 = 16 Нэг эгнээн дэх сандлын тоог хэрхэн өөрчлөх вэ? 32 : 16 = 2 дахин багасгах хэрэгтэй. №704. а. 167 – 1 =166 166 : 2 =83 ( бага тоо) 83 + 1 = 84( их тоо ) Тэгэхээр 83 , 84 гэсэн дараалсан 2 тоог нэмэхээр 167 гарна. 83 +84 = 167 б. Бат энэ дүрмээр 100-г гаргаж чадахгүй. Яагаад гэвэл , ямар ч дэс дараалсан хоёр бүхэл тооны нийлбэр сонлгой тоо гарна.

№705. 12 345 679 * 81 = 999 999 999 №706. 100 – 10 = 90 75 + 83 = 158 аль нэг хэлээр ярьдаг хүний тоо 158 - 90=68 хоёуланг нь мэддэг хүний тоо №707. СБ дүүрэгт : 1 өрөө байр 36м.кв * 2 100 000₮ =75 600 000₮ 3 өрөө байр 62м.кв * 2 100 000₮ =130 200 000₮ Үнийн зөрөө : 130 200 000₮ - 75600000₮ =54 600 000₮ СХ дүүрэгт: 1 өрөө байр 29м.кв * 1 650 000₮ =47 850 000₮ 3 өрөө байр 71м.кв * 1 650 000₮ =117 150 000₮ Үнийн зөрөө : 117150000₮ - 47850000₮ =69 300 000₮ гэх мэтээр бусад дүүргүүдийн 1 ба 3 өрөө байрны үнийн зөрөөг олж болох юм. №708. 385= 5 * 7 * 11 №709. 16-ийн хуваагдагч: 16, 32, 48, 64, 80, 96, 112, 128, 144, 160, 176, 192, ... 24-ийн хуваагдагч : 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 192, 216, ... Ерөнхий хуваагдагч : 48, 96, 144, ... №710. а. 36 = 4 * 9 б. 44 = 4 * 11 в. 75 = 3 * 25 г. 82= 2 * 41 д. 150 = 3 * 50 е. 256= 2 * 128 №711.а. 45 ба 27 45-ын хуваагдагч: 45, 90, 135, 180, 225, 270, 315, ... 27-ийн хуваагдагч : 27, 54, 81, 108, 135, 162, 189, ...

ХБЕХуваагдагч: 135 б. 25 ба 125 25-ын хуваагдагч: 25, 50, 75, 100, 125, 150, 175, 200, 225, 250, 275, ... 125-ын хуваагдагч : 125, 250, 375, 500, 625, 750, ... ХБЕХуваагдагч: 250 в. 48 ба 84 48-ын хуваагдагч : 48, 96, 144, 192, 240, 288, 336,384, ... 84-ийн хуваагдагч: 84, 168, 252, 336, 420, ... ХБЕХуваагдагч: 336 г. 96 ба 42 96-гийн хуваагдагч: 96, 192, 288, 384, 480, 576, 672, 768, ... 42-ын хуваагдагч: 42, 84, 126, 168, 210, 252, 294, 336, 378, 420, 462, 504, 546, 588, 630, 672, 714, ... ХБЕХуваагдагч: 672 №712. а. 0.85 ˂ 0.8* б. 3.* 5 ˂ 3.75 * = 6, 7, 8, 9 * = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 г. 15.385 ˃ 15.3*5 в. 2.78 ˃ 2.7* * = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 * = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 №713. 0.8 – 0.3 + 0.7 – 1 = 0.2 1.3 – 0.3 + 0.7 – 1 = 0.7 1.8 – 0.3 + 0.7 – 1 = 1.2 2.3 – 0.3 + 0.7 – 1 =1.7 №714. Тоог тоймлох 7.365 2.049 15.803 0.08 23.995 7.4 2.0 15.8 0.1 24.0 Аравны 7.37 2.05 15.80 0.08 24.0 хэсгээр Зууны хэсгээр

Бүхлээр 7 2 16 0 24 №715. а. 28, 14, 7, 1, 1 ,... б. 2, 4, 16, 256, 65536,... 7 №716. 3 цаг + 2цаг + 3 цаг =8 цаг 50.9 км + 32.4 км + 60.7 км = 144 км 144км : 8 цаг = 18 км/цаг №717. а = 12.5 см в = 7 см S= 12.5 см * 7 см = 87.5 см.кв а = 12.5 см+10см =22.5 см в = 7 см+10см=17см S= 22.5 см *17 см = 382.5 см.кв 382.5 см.кв - 87.5 см.кв = 295 см.кв-аар ихэссэн №718. а = 16 см S = 16 см * 16 см = 256 см.кв а = 16 см + 4 см = 20 см S = 20 см * 20 см = 400 см.кв 400 см.кв – 256 см.кв = 144 см.кв-р ихэссэн. Энэ нь хэдэн %-р нэмэгдсэн бэ? 256 см.кв -------------- 100% 144 см.кв -------------- Х % Х = 144 см.кв * 100% : 256 см.кв = 56.25%-р нэмэгдсэн байна. №719. 560 толгой мал ------------ 35% Х толгой мал --------------- 100 % Х = 560 * 100 : 35 = 1600 толгой малтай

№720. а. б. в. №721. а. 9 = 1 б. 16 = 4 в. 10 = 1 г. 12 = 3 36 4 20 5 30 3 16 4 №722. №723. а. 1 , 51, 1 , 31, 1 б. 1 , 12, 3 , 23, 5 6 4 2 4 5 6 №724. а. б. №725. №726. а. 3 жаран 20 жил = 2400 сар б.5.8 км = 5800 м в. 3 м = 60 см г. 4679 с = 77 мин 59 с 5 д. 4.79 т = 4790 кг е.1686г = 1 кг 686г ж. 4.6 дм.куб=4600см.куб

з. 76.3 м.куб = 76300000 см.куб и. 9820мл = 9 л 820 мл №727. а. 2км 57м≈ 2 км б. 856м ≈ 900м в. 45т 450кг ≈ 45т г.23 кг 456 г ≈ 23 кг д. 5 цаг 25 мин ≈ 5цаг е. 45 мин ≈ 1 цаг ж. 6л 660мл ≈ 7л з. 579.45г ≈ 579г и. 4 жил 9 сар ≈ 5 жил к. 89 кг 87 г ≈ 89 кг №728.а.325км216м–(82км890м:27+2км170м)=319км976см 82км890м=82890м 325км 216м=325216м 2км 170м=2170м 82890м : 27 = 3070м 3070м+2170м=5240м 325216м – 5240м = 319976 м=319км 976 см б.8т217кг+(6т309кг+3т354кг) : 3=11т438кг 8т217кг=8217кг 6т309кг=6309кг 3т354кг=3354кг 6309кг+3354кг=9663кг 9663кг: 3 =3221кг 8217кг+3221кг=11438кг=11т438кг в. 27цаг + 4 хон – 8 цаг * 1.5 = 87цаг = 3 хон 15 цаг 4 хон =72цаг 8 цаг * 1.5 = 12цаг 27цаг + 72цаг = 99цаг 99цаг – 12цаг=87цаг г. (2т – 648кг) : 16 + 4.5кг + 8кг * 6=137кг 2т = 2000кг 2000кг – 648кг=1352кг 1352кг : 16 = 84.5кг 8кг * 6= 48кг 84.5кг+4.5кг=89кг 89кг + 48кг=137кг №729. 3800км : 5 * 1 = 760км (эхний өдөрт) 3800км-760км=3040км (үлдсэн зам) 3040км : 10 * 3 = 912 км 3040км – 912 км = 2128 км яваагүй үлдсэн №730. 48.5т : 10 * 3 = 14.55т төмс 48.5т - 14.55т = 33.95т ( үлдсэн ногоо )

33.95 : 5 * 2 = 13.58 т ( лууван ) 33.95т – 13.58т=20.37т (байцай) №731. Цэгийн тоо 2 3 4 5 6 7 8 10 3 6 10 15 21 28 45 Хэрчмийн тоо 1 №732.а. II долоо хоногийн Баасан гарагт агаарын хэм хамгийн өндөр буюу 24° байсан байна. б. I ба II долоо хоногийн мягмар гарагт агаарын хэм хамгийн их зөрөөтэй байна. 22° - 22° = 9° (зөрөө) №733. 0.5 л ---------- 3 нимбэг Х ---------- 15 нимбэг Х= 0.5 л * 15 : 3 =2.5 л ундаа хийнэ. №734. а. 5 см ирмэгтэй кубын гадаргуугийн талбай ба эзлэхүүнийг олъё. ������гадаргуу = 6 * ( 5см * 5см) = 6 * 25см.кв= 150см.кв V = 5 см * 5см * 5 см =125см.куб б. а=4см в= 1.5 см с= 2.5 см ������гадаргуу =2*(4 см * 1.5см)+ 2*(1.5см * 2.5см)+2*(4см *2.5см) =12см.кв+7.5см.кв+20см.кв=39.5 см.кв V=4см * 1.5 см * 2.5 см = 15см.куб в. а=6дм в= 3.5 дм с= 2дм ������гадаргуу =2*(6дм * 3.5дм)+ 2*(3.5дм * 2дм)+2*(6дм *2дм) =42дм.кв+14дм.кв+24дм.кв=80дм.кв №735. а. Сараа Номин 2 бага хугацаа зарцуулдаг. б. Сараа Номин 2 ижил хугацаа зарцуулдаг. в. Оргил 65 минут буюу их хугацаа зарцуулдаг. Харин Сараа, Номин хоёр 40 минутын хугацаа зарцуулдаг байна.


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook