Important Announcement
PubHTML5 Scheduled Server Maintenance on (GMT) Sunday, June 26th, 2:00 am - 8:00 am.
PubHTML5 site will be inoperative during the times indicated!

Home Explore Elearning SCC

Elearning SCC

Published by info, 2020-06-03 02:29:32

Description: Školenie SCC

Keywords: SCC

Search

Read the Text Version

Školenie pre získanie personálneho certifikátu SCC/VCA

Absolvovaním tohto kurzu a následnou oficiálnou skúškou formou testu našim akreditovaným skúšajúcim máte možnosť získať certifikát SCC/VCA rýchlou a spo ahlivou formou. Platnosť certifikátov odo dňa skúšky je 10 rokov.

Čo je to SCC? Je štandard bezpečnosti práce a environmentu platný pre Nemecko a štáty Beneluxu ( Holandsko, Belgicko...) s prihliadnutím na rizikové odvetvia, ako je stavebníctvo, petrochemický priemysel dopravný priemysel a pod. v ktorých je vlastníctvo tohto certifikátu povinné.

Účel certifikátu SCC/VCA Hlavným účelom certifikátu SCC je vytvoriť pracovníkom vyššie povedomie o bezpečnosti pri práci a vytvoriť tak bezpečnejšie prostredie pre ich prácu so zámerom znížiť počet fatálnych pracovných úrazov.

Druhy certifikátov Existujú dva druhy certifikátov v závislosti od pracovnej pozície, ktorú vykonávate:

Vzťah medzi SCC a VCA Aj keď SCC predstavuje Nemecký štandard a VCA Holandský štandardĽ navzájom sú tieto dva certifikáty rovnocenné.

Obsah školenia v rozsahu 24 hodín 1. Legislatíva (2 lessons) 2. Riziko (3 lessons) 3. Nehoda (2 lessons) 4. Povolenie na prácu (1 lesson) 5. Nebezpečné látky (2 lessons) 6. Oheň (1 lesson) 7. Uzavreté priestory (1 lesson) 8. Stroje a náradia (2 lessons) 9. ZdvíhanieĽ výťahyĽ nosenie (2 lessons) 10. PotknutieĽ pošmyknutie (1 lesson) 11. Práca vo výške (1 lesson) 12. Elektrina (2 lessons) 13. Ochranné pracovné pomôcky (2 lessons) 14. Označenia (2 lessons)

1. Legislatíva Účelom je pochopiť základný preh ad Nemeckej legislatívy v oblasti BOZP a environmentu. Do ve kej miery je Nemecká legislatíva zhodná s Európskou a teda aj našou legislatívou BOZPĽ čiže znalosť Slovenskej legislatívy BOZP a environmentu dáva ve mi dobrý predpoklad pre pochopenie Nemeckého legislatívneho rámca.

Pre najlepší a okamžitý prehľad Nemeckej a Európskej legislatívy slúži webová stránka Európskej agentúry pre bezpečnos a zdravie v práci www.osha.europa.eu

Nemecký legislatívny rámec Systém bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa v Nemecku vyznačuje duálnou štruktúrou. Tvoria ju: 1. štátne regulovaný systém BOZP (na spolkovej a krajinskej úrovni) - vydáva zákony, nariadenia a predpisy štátnych orgánov. 1. poskytovatelia úrazového poistenia v samospráve. - vydávajú vlastné predpisy na predchádzanie úrazom na základe preskúmania potrieb a s povolením spolkovej vlády a krajinských vlád. Kontrolu a poradenstvo v podnikoch vykonávajú osoby, ktorých dohľadom poverili príslušné štátne kontrolné orgány (na krajinskej úrovni) a poskytovatelia úrazového poistenia.

Nemecká stratégia bezpečnosti a ochrany pri práci (Gemeinsame Deutsche Arbeitsschutzstrategie, GDA) Spolkové a krajinské orgány spolu s poskytovateľmi úrazového poistenia vypracovali spoločnú nemeckú stratégiu bezpečnosti a ochrany pri práci (Gemeinsame Deutsche Arbeitsschutzstrategie, GDA) s cieľom dodržiava , zlepšova a podporova bezpečnos a ochranu zdravia pracujúcich prostredníctvom odsúhlaseného a dôsledne rešpektovaného systému BOZP.

Najdôležitejšie Nemecké orgány na poli BOZP • Federálne ministerstvo práce a sociálnych vecí – určuje legislatívu v oblasti BOZP • LASI Výbor pre doh ad nad bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci – určuje inšpekčnú funkciu nad systémom BOZP • DGUV Nemecká asociácia povinného úrazového poistenia – stanovuje podmienky povinného úrazového poistenia hradeného zamestnávateľom • DGB Nemecká odborová organizácia – háji práva zamestnancov • BDA Asociácia nemeckých zamestnancov – reprezentuje záujmy v oblasti sociálnej politiky zamestnancov

Najdôležitejšie Nemecké zákony v oblasti BOZP Zákon o bezpečnosti a zdraví pri práci zo 7.8.1996 Gesetz über die Durchführung von Maßnahmen des Arbeitsschutzes zur Verbesserung der Sicherheit und des Gesundheitsschutzes der Beschäftigten bei der Arbeit (Arbeitsschutzgesetz - ArbSchG) Nariadenie určujúce usporiadanie pracovísk z 12. August 2004 Verordnung über Arbeitsstätten Nariadenie o bezpečnosti na pracoviskách z 12. August 2004 Verordnung über Arbeitsstätten (Arbeitsstättenverordnung – ArbStättV) Nariadenie o bezpečnosť a ochranu zdravia pri používaní pracovných zariadení z 3. Februar 2015 Verordnung über Sicherheit und Gesundheitsschutz bei der Verwendung von Arbeitsmitteln (Betriebssicherheitsverordnung - BetrSichV)

Nariadenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci s biologickými materiálmi z 15. Jula 2013 Verordnung über Sicherheit und Gesundheitsschutz bei Tätigkeiten mit Biologischen Arbeitsstoffen (Biostoffverordnung - BioStoffV) Nariadenie o prevádzkovej bezpečnosti z 3. Februar 2015 Verordnung über Sicherheit und Gesundheitsschutz bei der Verwendung von Arbeitsmitteln (Betriebssicherheitsverordnung - BetrSichV) Nariadenia o vnútroštátnu a cezhraničnej prepravy nebezpečného tovaru cestnouĽ železničnou a vnútrozemských vodných ciest (nebezpečného tovaru vyhláška cestnejĽ železničnej a vnútrozemskej vodnej - GGVSEB) Nariadenie o nebezpečných látkach z 26. November 2010 Verordnung zum Schutz vor Gefahrstoffen (Gefahrstoffverordnung - GefStoffV)

Nariadenia na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci pre ručnú manipuláciu s bremenami z 04. december 1996 Verordnung über Sicherheit und Gesundheitsschutz bei der manuellen Handhabung von Lasten bei der Arbeit (Lastenhandhabungsverordnung – LasthandhabV) Nariadenia na ochranu pracovníkov proti rizikám vyplývajúcim z hluku a vibrácií z 6. marca 2007 Verordnung zum Schutz der Beschäftigten vor Gefährdungen durch Lärm und Vibrationen

1.1 Legislatívny rámec 1.1.2 Čo je cie om ? Podporovať bezpečné a zdravé pracovné prostredie a celkovú pohodu Všeobecné princípy (spoločný prvok legislatívy) :  zamestnanci a zamestnávatelia majú práva a povinnosti ohľadom bezpečnosti a ochrany zdravia  politika celkovej pohody vykonávaná zamestnávateľom musí by postavená na prevencii (prevencia úrazov, chorôb...)  preventívne služby asistujú a pomáhajú zamestnancom aj zamestnávateľom  zamestnanci musia ma informácie a školenia

1.1 Legislatívny rámec 1.1.2 Čo je cie om ? (pokračovanie)  zamestnanci musia by zahrnutý v politike bezpečnosti, ochrany zdravia a duševnej pohody v práci  tretie strany (subdodávatelia alebo nezávislí) musia dosta informácie vz ahujúce sa k vlastným rizikám pre každú pracovnú pozíciu: koordinácia medzi rôznymi činnos ami musí by zabezpečená Prítomnosť každej osoby na pracovisku musí byť plne v súlade s legislatívou: to sa vz ahuje na zamestnancov, zamestnávateľov (vrátane školiteľov a dočasných pracovníkov) a iných osôb (tretie strany), ktoré vykonávajú činnos na pracovisku (vrátane subdodávateľov)

1.1 Legislatívny rámec 1.1.3 Čo je celková pohoda pri práci ? Celková pohoda (WB) zahŕňa všetky faktory, v ktorých sa práca musí vykonáva .  Bezpečnos pri práci: prevencia úrazov (so strojom, pády, porezanie ...)  Zdravie: ochrana (lekárska prehliadka, vyšetrenie, očkovanie, vyšetrenie sluchu a zraku)  Psychosociálna zá až (vrátanie násilia, psychologické a sexuálne ob ažovanie): zabránenie negatívnym stresom, prevencia zastrašovania a ob ažovania

1.1 Legislatívny rámec 1.1.3 Čo je celková pohoda pri práci ? (pokračovanie)  Ergonómia: prispôsobenie práce (vrátane pracoviska) zamestnancovi (osvetlenie, hluk, prostredie, zariadenie, nástroje...)  Pracovná hygiena: nebezpečné látky, baktérie, vírusy, hluk, radiácia, žiara, vibrácie ...  Skráš ovanie: pracoviska: príjemné a dobré pracovisko (vrátane sanitárneho vybavenia, kantíny, priestorov na odpočinok, ...) Ma dostatok možností na umývanie (sprchy, prezliekarne, ...)  Pracovné prostredie: staranie sa o jeho ochranu (zbieranie odpadu, adekvátne uloženie nebezpečných látok, ...)

1.2 Každý má svoju rolu Každý má zodpovednosť Na dosiahnutie výsledku: každý musí splni svoju úlohu Zamestnávate ISPPW CPPW ESPPW Manažment Zamestnanec

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.1 Zamestnávate (pokračovanie) Zamestnávateľ musí chráni zdravie a zaisti bezpečnos a celkovú pohodu zamestnancov organizovaním „dynamického systému riadenia rizík“, to znamená riadením rizík systematickým a štruktúrovaným spôsobom. Politika prevencie musí vychádza z analýzy rizík (zoznam rizík a posúdenie) a prijatie príslušných preventívnych opatrení Musia by vytvorené dva dokumenty : Celkový 5-Ročný Plán a Ročný Akčný Plán Politika celkovej pohody musí by postavená na všeobecných princípoch prevencie (pozri tiež 2.3. prevencia) Splni toto všetko pomáha zamestnancovi ISPPW (Internal Service for Prevention and Protection at Work) a ESPPW ( External Service for Prevention and Protection at Work)

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.1 Zamestnávate (pokračovanie) Vykonávanie preventívnych opatrení  Predchádzanie rizík  Hodnotenie rizík tam, kde im nie je možné predís . Analýza rizík umožňuje posúdenie nežiaducich udalostí. Aké sú adekvátne opatrenia? Ktoré z nich sú dôležitejšieť  Riadenie rizík pri zdroji (napr.:nahradenie nebezpečného produktu iným, ktorý je menej nebezpečný, alebo vôbec nie je nebezpečný)  CPE – prostriedky kolektívnej ochrany  PPE - prostriedky individuálnej ochrany - osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP)  Monitorovanie skutočného používania ochranných prostriedkov  Prispôsobenie práce zamestnancovi  Zabezpečenie klímy na pracovisku bez násilia a ob ažovania (psychologické, sexuálne)

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.1 Zamestnávate (pokračovanie) Informovanie zamestnancov  Poskytovanie informácii ohľadom nebezpečenstva a ohrozenia spojeného s prácou a opatrenia na ich odstránenie alebo zníženie  Poskytovanie školení a pokynov zamestnancom  Vykonávanie opatrení, ktoré garantujú, že pokyny sú rešpektované  Poskytovanie príslušného bezpečnostného a zdravotného označenia  Konzultovanie so zamestnancami (a ich zástupcami)

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.1 Zamestnávate (pokračovanie) Následná činnosť po úraze  Zaznamenanie, správa a vyšetrenie nežiadúcich udalostí  Oznamovanie závažných pracovných úrazov na Inšpektorát Práce a odoslanie príslušného formulára  Výber úrazového pracovného poistenia pre všetkých zamestnancov

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.2 Manažment Členovia manažmentu musia :  zaviesť opatrenia, o ktorých rozhodol zamestnávateľ  zabezpečiť, že všetky zainteresované strany (vrátane zamestnancov) vedia a aplikujú aktuálne pravidlá  poskytovať informácie ohľadom bezpečnosti, ochrany zdravia pri práci a životného prostredia  vyšetrovať nehody a skoro-nehody  pravidelne vykonáva inšpekciu pracovného náradia  ... Preto - každý manažér má dôležitú zodpovednosť

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.3 Zamestnanec Ako zamestnanec musíte tiež prispieť k bezpečnosti a zdravému pracovnému prostrediu Máte zodpovednosti a právomoci

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.3 Zamestnanec Máte nárok na :  bezpečné a zdravé pracovné prostredie  informácie a školenie  prerušenie práce [Vašu prácu môžete zastavi v prípade bezprostredného a vážneho ohrozenia života a zdravia.] O tejto situácii musíte okamžite informovať svojho vedúceho

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.3 Zamestnanec Vaše zodpovednosti / ste povinný :  zabezpečiť Vašu vlastnú bezpečnosť a tiež bezpečnosť Vašich kolegov  Správne používať • strojeĽ nástrojeĽ spôsob dopravyĽ nebezpečné látkyĽ ... • PPE (OOPP)  nedeaktivovať, upravovaťĽ alebo premiestňovať svojvo ne bezpečnostné zariadenia strojovĽ prístrojovĽ nástrojovĽ inštalácií a budov a používať zariadenia správnym spôsobom

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.3 Zamestnanec Vaše zodpovednosti / ste povinný :  ohlasovať nebezpečné situácie, nehody a skoro-nehody vašim nadriadeným  ohlasovať vážne a bezprostredné riziká vašim nadriadeným  ohlasovať rozdiely alebo nedostatky v ochranných systémoch  spolupracovať v politike prevencie napríklad poskytnutím svojho názoru na riziká súvisiace s Vašou prácou  dodržiavať inštrukcie a sledovať informácie ktoré ste dostali

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.4 Preventívne služby  Aby ste mali potrebnú odbornosť pre oblasti WBĽ zamestnávate využíva služby pre prevenciu a ochranu na pracovisku (ISPPW & ESPPW)  ISPPW pomáha zamestnávate ovi a manažmentu pri zavádzaní opatrení vzťahujúcich sa k WB  Môžete kontaktovať túto službu pri akýchko vek otázkach a komentároch vzťahujúcich sa k bezpečnosti a zdraviu v práci  ESPPW dopĺňa ISPPW a pomáha zamestnávate ovi pri riešení problémovĽ ktoré vyžadujú osobitnú odbornosť

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.4 Preventívne služby (pokračovanie) I S P P W (vnútorné služby v oblasti prevencie a ochrany pri práci)  Každý zamestnávate musí organizovať ISPPW a vymenovať najmenej jedného preventívneho poradcu  Táto „služba\" sa často skladá len z jednej osoby  V niektorých prípadoch funkcia poradcu môže byť postavená na čiastkovom úväzku  Ak má spoločnosť menej ako 20 zamestnancov, môže to byť zamestnávate , on/ona, preventívny poradca

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.4 Preventívne služby (pokračovanie) I S P P W (pokračovanie) podporuje zamestnávate a a zamestnancov v zavádzaní preventívnej politiky Jej hlavnou úlohou je najmä :  účasť pri tvorbe zoznamu a posudzovaní rizík (analýza rizík)  analyzovanie nehôd a skoronehôd  navrhovanie riešení na prispôsobenie práce zamestnancovi

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.4 Preventívne služby (pokračovanie) E S P P W (externé služby v oblasti prevencie a ochrany pri práci) Ak ISPPW nemá dostatočnú kompetenciu, spoločnosť sa musí obrátiť na ESPPW Táto služba má zručnosti vzťahujúce sa k WB napr.: zdravotný doh ad (lekárske prehliadky)

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.5 Externá služba technickej kontroly E S T C : nezávislý špecializovaný orgán Niektoré stroje a zariadenia, u ktorých sú podstatné riziká musia byť periodicky kontrolované napríklad: zdvíhacie zariadeniaĽ elektrické inštalácieĽ PPE (OOPP) proti pádu Pri každej kontrole je vyhotovená správa obsahujúca pripomienky a rady a odoslaná zamestnávate ovi SCC/VCA predpisy vyžadujú, aby bola k zariadeniu pripojená nálepka tak, aby sa dalo urči , či je alebo nie je schválený.

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.6 Výbor pre prevenciu a ochranu na pracovisku C P P W ( Communities Putting Prevention to Work)  Je dôležitéĽ aby boli konzultácie medzi zamestnávate om a zamestnancami v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku  Keď má spoločnosť viac ako 50 zamestnancov, táto konzultácia je vykonávaná CPPW  Výbor formuluje návrhy a dáva odporúčania týkajúce sa WB politiky  Pre špecifické položkyĽ musí mať zamestnávate schválenie Výboru pred vykonaním. Napríklad: pre nákup PPE (OOPP) alebo pre vypracovanie celkového plánu prevencie

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.7 Inšpektor bezpečnosti a ochrany zdravia Povinnosťou federálneho inšpektora je monitorovať dodržiavanie právnych predpisov WB v rámci spoločnosti Vykonávajú kontroly na mieste a vykonávajú vyšetrovania, po pracovnom úraze alebo na základe sťažnosti Dva orgány monitorujú právne predpisy:  Riadite stvo pre sledovanie WB, s dvomi oddeleniami : • základná kontrola • kontrola chemických rizík  Riadite stvo pre sledovanie sociálnych zákonov

1.2 Každý má svoju rolu (pokračovanie) 1.2.7 Inšpektor bezpečnosti a zdravia (pokračovanie)  Inšpektori môžu kedyko vek navštíviť pracoviská a zhromažďovať informácie pomocou fotografiíĽ rozhovorovĽ vzoriek,. . .  Môžu dať upozornenia a odporúčania  Ak je práca príliš nebezpečnἠmôžu ju okamžite zastaviť a evakuovať pracovisko  Ak nebezpečenstvo bezprostredne nehrozíĽ môžu poskytnúť čas pre nápravu (možná správa)  Zamestnávate a zamestnanci musia spolupracovať a poskytnúť požadované informácie

Poznámka : \"Seveso\" Spoločnosti Osobitné zákony, predpisy a kontroly platia pre podniky s významnými rizikami („Riziko závažnej priemyselnej havárie\"). Príklady \"významných rizík\": - úraz, požiar, výbuch, únik nebezpečného plynu s potenciálne závažnými dôsledkami pre spoločnos , okolie a životné prostredie. Zákon o „Prevencii závažných priemyselných havárií\" sa tiež nazýva \"Seveso zákon\" Tento zákon sa vz ahuje na väčšinu chemických a petrochemických spoločností.

Príklad otázok 1.1 Ktorý z týchto princípov je dôležitou zásadou právnych predpisov o WB na pracovisku ? a) Spoločnosti si musia h adať pomoc u odborníkov (preventívne služby) b) Všetky nebezpečenstvá a všetky riziká na pracovisku musia byť odstránené c) Každý zamestnanec musí vykonať analýzu rizík svojho pracoviska

Príklad otázok (pokračovanie) 1.2) Komu ukladá zákon o WB na pracovisku povinnosti ? a) len zamestnávate ovi b) zamestnávate ovi a zamestnancom c) len zamestnancom

Príklad otázok (pokračovanie) 1.3) Za akých okolností môže zamestnanec ukončiť svoju prácu v prípade vážneho a bezprostredného ohrozenia života a zdravia ? a) iba v prípadeĽ že vopred informoval záchrannú službu b) len vtedyĽ ak dostal súhlas manažéra c) iba v prípadeĽ že informoval vedúceho

Príklad otázok (pokračovanie) 1.4) Čo je úlohou preventívnych služieb ? a) zaručiťĽ že predpisy pod a zákona o WP na pracovisku sú dodržiavané b) spolupracovať pri vytváraní zoznamu rizík a ich hodnotení c) príprava nových právnych predpisov

Príklad otázok (pokračovanie) 1.5) Aké je poslanie „Inšpektora bezpečnosti a ochrany zdravia\" ? a) monitorovať dodržiavanie právnych predpisov týkajúcich sa WB na pracovisku b) zabezpečiť správny výkon poistenia pri pracovných úrazoch a chorobách z povolania zamestnancov b) monitorovanie hygieny a bezpečnosti potravín v spoločnostiach

2. Riziko 2.1 Čo je nebezpečenstvo/ohrozenie/riziko ? 2.2 Riziká na pracovisku 2.3 Prevencia

2. Riziko  Nehody sa stanú ve mi rýchlo  Existuje ve a rizík nehôd  Nie je možné predpovedať ve kosť následkov nehody: od malého poškrabania až po smrť  To je dôvod prečo udia musia robiť maximum v prevencii proti vzniku nehody

2.1 Čo je ohrozenie/riziko ? „ohrozenie“ & „riziko“: dva rôzne pojmy Riziko = pravdepodobnosť x vplyv Riziko = pravdepodobnosť x dôsledok

2.1 Čo je ohrozenie/riziko ? (pokračovanie) Príklad Elektrický kábel leží na zemi Riziko potknutia alebo pádu

2.1 Čo je ohrozenie/riziko ? (pokračovanie) Príklad (pokračovanie)  Ak každý deň tisíc ľudí prejde cez kábel, pravdepodobnos , že sa niekto potkne je veľmi veľká. Nie je to istota, ale existuje pravdepodobnos – napríklad raz za deň. Následok je relatívne malý (e.g.: vyvrtnutie).  Je tiež možné, že niekto spadne. Pravdepodobnos je menšia, napríklad raz za týždeň, ale následok je oveľa väčší (e.g. odreniny, modriny, ...)  Pravdepodobnos , že pád bude vies k vážnemu zraneniu je ešte menšia, napríklad raz za rok. Následok môže by zlomená noha, potrhané väzy, zlomená panva, . . .  pracovná neschopnos a dlhá doba rehabilitácie

2.1 Čo je ohrozenie/riziko ? (pokračovanie) Príklad (pokračovanie)  Významnosť rizika preto závisí na dvoch faktoroch : • PravdepodobnosťĽ že sa nechcená udalosť stane napr.: aká je pravdepodobnosťĽ že zamestnanec používajúci „nebezpečnú“ látku bude intoxikovaný ? Záleží na koncentrácii látkyĽ dĺžke používania a frekvencie používania. • Významnosť „nežiadúcich účinkov\" dôsledkov napr.: môže to by obyčajná modrina, ale aj oveľa závažnejšie ako je zlomenina alebo strata prsta.  Čím je väčšia pravdepodobnosť výskytu udalosti a väčšia významnosť následkovĽ tým je riziko väčšie (významnejšie).

2.1 Čo je ohrozenie/riziko ? (pokračovanie) Teória adovca ažký úraz Predtým ako sa stane pracovný úraz, podobná situácia už nastala niekoľko krát, ale bez Zranenie akýchkoľvek následkov. (Skoro) Podľa štatistiky sa to stane okolo 30 000 krát. nehoda Riziká Štatisticky medzi týmito situáciami sú : • okolo 3 000 (približne) úrazov s povrchovým zranením bez práceneschopnosti. • 300 úrazov so zranením a práceneschopnos ou • 1 ažké zranenie alebo smr . Je preto veľmi dôležité vyhýba sa akejkoľvek rizikovej situácii, pretože môže ma hneď vážne alebo smrteľné následky.


Like this book? You can publish your book online for free in a few minutes!
Create your own flipbook